Y kuşağı turistler veya Y ‘Kaşifleri’…

Prof. Dr. Cevdet Avcıkurt
Prof. Dr. Cevdet AvcıkurtBalıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı
11 Ekim 2018, 13:51

Farklı coğrafyalarda farklı yaşayış biçimleri ve toplumsal olayların derinliğine göre tarih aralığı değişme gösterse de Y kuşağının, diğer bir ifadeyle milenyum kuşağının genellikle 1980-2000’li yıllar arasında doğan bireyleri kapsadığı kabul edilmektedir. 2000 yılı sonrası doğanlar ise Z kuşağı olarak adlandırılmakta ve turizmde geleceğin önemli kaşifleri olarak dikkat çekmektedirler.

Diğer kuşaklara nazaran daha fazla ben merkezci olan Y kuşağının, markalara, arkadaşlara, eğlence ve dijital kültüre düşkün, kendine güvenen, muhafazakar ve eğitimli bir kuşak olarak resmi olmayan iletişim tarzlarını benimseyen, bir duruş sergileyen, rahat ama sıkılgan tavırları ile şimdiye değin var olan tüketim düzenini, iş hayatı kurallarını ve sosyal ilişkileri değiştirmede oldukça kararlı gözüken yeni bir kuşak türü olarak turizm sektörünün de ilgisini çektiğini belirtmek gerekir. Tahminler, gelecek 10 yıl içerisinde Y kuşağının küresel işgücünün yüzde 75’ini oluşturacağını göstermektedir. Kendine değer veren Y kuşağı evlenmek, çocuk sahibi olmak veya ev satın almak gibi büyük hayat kararları almak için diğer kuşaklardan on yıl daha uzun bir süre bekleyebiliyorlar. “Deneyim” yaşamayı sahip olmaya tercih eden Y kuşağı kendilerini Y “kaşifleri” olarak da adlandırmaktadırlar. Bu kuşak, etraflarındaki dünyayı ve yenilikleri keşfetmek isterler. Güçlü iş ahlakına sahip olmakla birlikte, yaşam ve boş zaman arasında bir denge de kurmak isterler. Bu nesil, arkadaşlarıyla alışveriş yapmayı, kafelerde çay kahve içmeyi, sohbet etmeyi ve film izlemeyi tercih eder. Sonuç elde etmekten ziyade zevk almaya çalışırlar. Örneğin, pahalı mücevherler almak yerine aynı parayla çok sevdiği bir grubun yurtdışındaki konserine gitmeyi tercih edebilirler. Tatil süresince kaldıkları otelin her şeyini, lobisini, oda manzarasını ve odanın kendisinin resimlerini çekip arkadaşları ve aileleriyle paylaşma yoluna giderler. İlerleyen teknoloji sayesinde yükselen hayat standartları içerisinde doğmuş büyümüş, iş hayatına atılmış ve hayatın anlamını -şimdilik- gezerek ve yeni yerler görerek aramaya çalışan Y kuşağının bu arayışı, seyahat ve ağırlama sektörü için de bir dizi fırsatlar ortaya çıkarmaktadır. Y kuşağının kişisel bütçelerinde tatil vazgeçilmez bir gider kalemi halindedir. Seyahat ve gezi tercihlerinde farklı deneyimler yaşamaya yönelik gezi programlarını hatta tatil paketlerini tercih eden Y kuşağı bu alanda teknolojiyi de çok dikkatli kullanmaktadırlar. Seyahat sitesi Hipmunk’ın yürüttüğü bir araştırma, Y kuşağının, teknolojiyi yolculuktaki en önemli rehberi olarak gördüğünü göstermektedir.

Araştırma sonuçları Y Kuşağı için 2P’nin oldukça önemli olduğunu göstermektedir. Bunlar; “Peer” (akranlar) ve “Parents” (anne-babalar). Teknoloji kullanımını da düşünürsek, sosyal platformlarda yer alan seyahat ve ağırlama işletmelerine ait yorumları okumak, tavsiye ve tecrübeleri değerlendirmek ve satın alma kararlarında arkadaş ve çevrelerine danışmak onlar için önemli ayrıntılardır. Esasen, ülkemizdeki Y kuşağı turistlerin tatil davranış biçimlerini şöyle genellemek mümkündür:

-Y kuşağı turistler güvenilirliğe ve şeffaflığa önem vermekte, kendilerini yakın hissettikleri işletmeleri tercih etmektedirler.

-Ortalama olarak yılda en az 2 kez tatile çıkma kararı almaktadırlar,

-Seyahat şekli ve referans oda fiyatı Y kuşağının rezervasyon davranışlarında oldukça önemlidir.

-İş seyahatlerini de tatile çıkar gibi değerlendirebilmektedirler (ehotelier.com araştırma sonucu: %65’i 12 ay içinde en az 1 kez iş seyahati yaparken çoğu, bu seyahatleri iş ve eğlence için bir fırsat olarak görmüşler),

-Eş, dost, akraba ve çevresinin onaylamadığı yerlerde tatil yapmak istememektedirler,

-Tavsiye ve deneyimlere önem vermekte, sosyal mecralarda çok fazla arama yapmaktadırlar (ehotelier.com: %83’ü, otel konaklaması için tavsiyeleri iş arkadaşlarından, aileden ve yakın dostlarından almaktadırlar).

Benzer sonuçlar FutureCast‘in küresel seyahat sektörüne odaklanan Millennial Brief on Travel & Lodging raporunda da belirtilmektedir:

-Her 10 Y kuşağı gezginden 9’u, bir sonraki seyahatinde mutlaka yeni bir deneyim yaşamayı istemektedirler,

-Yüzde 55’i seyahatlerinin keşif ve macera üzerine olduğunu ifade etmektedirler.

-Yüzde 70’i, tatilde gittikleri yerdeki toplumu ve yaşayışı keşfetmeyi hedeflediklerini, bunun için öncesinde ortalama 10 ayrı kaynağı bilgi ve fiyat açısından kontrol etmektedirler.

-Yüzde 75’inin telefonlarında seyahat uygulamaları bulunuyor.

-Hafta sonu seyahatleri tüm seyahatlerinin yarısını oluşturuyor.

- Yüzde 62’si ise, daha önce hiç gitmedikleri veya gidip de keyif aldıkları bir şehre iş amaçlı bir seyahat yaptıklarında, tatil için de birkaç gün ekledikleri gözlenmiştir.

Yapılan araştırmalar, Y kuşağı bireylerin gelirlerinin yüzde 28-29'unu harcadığını, önümüzdeki yıllarda ise %55-60’ını seyahate harcama eğilimi göstereceği düşünülmektedir. 2015 yılında Avrupa’da 150 milyon Y kuşağı birey yurtdışı seyahate çıkmış. Bu rakam tüm seyahat eden Avrupalıların üçte birini oluşturuyor. Y kuşağının bir destinasyona çekilmesi, tutulması, motive edilmesi ve geliştirilmesi ne kadar zor olsa da turizm işletmeleri bu kuşağın istek ve beklentileri doğrultusunda ürün ve hizmetler geliştirme yoluna gitmektedirler. Bu kuşağın sektöre bırakacağı büyük paydan yararlanmak isteyen bazı otel işletmeleri de onlar için konsept hazırlamanın biraz daha ötesine çıkarak otel markası geliştirme yoluna gitmişlerdir. Mesela; Shangri-La Hotel‘in bu kuşak için “Jen” adında bir otel markasından sonra Radisson grubu “Radisson Red”, Dedeman Grubu “Smart by Dedeman”, Accor Hoteller grubu “Joe&Joe” otel markasını Y kuşağı turistleri için piyasaya sunmaktadır. Bazı otel zincirleri genç yetişkinler için müzik konseptli sadakat programları geliştirme yoluna gitmektedirler. Hızlı internet ve son teknolojik alt yapıyı içeren tatil ve seyahat projeleri hem maliyetleri düşürmekte hem de Y kuşağını doğrudan hedef aldığı için, yakın zamanda çoğu işletmeci tarafından daha çok tercih edileceği düşünülebilir. Fakat, sadece oteli, otel odasını ya da fiyatını revize etmek Y kuşağı için yeterli olmayacaktır. Y kuşağı turistlerinin çevre bilincinin yüksek olduğu, sürprizleri sevdiği, farklı deneyimleri merak ettiği ve samimi ilişkiler kurabildiği yerleri daha çok ziyaret ettikleri de dikkate alınmalıdır. Turizm işletmelerinin, yakın bir zamanda seyahat edenlerin büyük çoğunluğunu Y kuşağı oluşturacağı için değişime “şimdi” başlamaları gerekir. Bunun için, “kişiselleştirilmiş deneyimler”, “dijital rahatlık” ve “sosyal medyada gerekli olan bilgi” konseptleri en önemli üç enstrüman olarak öne çıkmaktadır.

Not: Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarlar sorumludur. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; site sorumlu değildir.
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha
   
>