TTYD

Turizmde 'fenomenli' pazarlama

Mehmet Güneli
Mehmet GüneliGazeteci-Yazar
19 Mart 2019, 00:53

İçerik pazarlaması (Content marketing) üzerine uzmanlaşmış bir arkadaşımla konuşuyoruz. Pazarlamasını yaptıkları destinasyona influencer ve gazeteci götüreceklerini ancak daha önce hiç bu kadar zorlanmadıklarını söylüyor. Gazeteciler konusunda neden zorlandıklarını bir kenara bırakalım şimdilik ama aslında orası da derin yaralar taşıyan bir konu. Velhasıl gerçekten tüm ajans ve şirketlerin işi zorlaştı. Çünkü takipçi, yorum ve beğeni avcılığı ile pazarlama yapanların sayısı hızla artıyor. Markalar kimlere güvenecekleri konusunda endişeli. Tabiri caizse Mercedes görünümlü Şahin’ler çoğalıyor.

Elimizde sıfır hata ile ölçümleme yapabileceğimiz araçlar henüz yok. Bazı ölçme teknikleri olsa da yanıltmak isteyenler hemen arkasına sığınacakları gerekçeler buluyorlar. Sanırım gelecekte dijital hesapların en belirgin şekilde fotoğrafını çeken, analiz eden ve raporlayan ajanslar bu platformları kullandıran ajanslardan daha önemli hale gelecekler.

Artık şunu çok iyi biliyoruz ki influencer marketing çağımızın pazarlama gerçeği. En çok bilinen adıyla fenomenler dünyası pazarlamanın nesnesi konumuna geldi. Tüm markalar başta turizm sektörü olmak üzere influencer’ları kullanmak zorunda. Bakın kullanmalı demiyorum, kullanmak zorunda diyorum. Çünkü artık orada tüketimi şekillendiren başka bir dünya var. Ancak çok zorlandığınızın, kim veya kimlere güveneceğinizin farkında olmadığınızı biliyorum.

Influencer dünyasında kendine oyuncu olarak rol biçenlerin ise birkaç motivasyonu var. Ünlü olmak, az çaba ile para kazanmak, geçici de olsa itibar, rahat yaşam, bol seyahat gibi… Andy Warhol, günün birinde herkes 15 dakikalığına ünlü olacak derken yanılmadığını neredeyse ispatladı. Jim Carrey, “Umarım herkes bir gün paraya ve şöhrete kavuşur ve böylece aradığı şeyin bu olmadığını anlar” demişti. Ben hayatın anlamının bu olmadığını anlar diye değiştirip söylerim bu lafı. Evet influencer dünyası “kendine ait olmayan bir hayatı yaşayanların dünyası”na dönüşüyor. Büyük kitlesi için story’de oyunculuk yapanlar, kendine ait olmayanı -mış gibi gösterenler, büyük egolar, big party’ler, gruplaşmalar, o varsa ben/biz yokuzlar alıp başını gitmiş durumda. Tabii tam aksine başından beri vakur duruşunu kaybetmeyenler de yok değil!

Peki kim ne yapmalı derseniz, ilk önce markalara görevler düştüğünü söylemeliyim. Turizm sektöründeki markalar mümkünse kendi ürünlerini tanıtacak influencer’ları doğru tespit etmeli. Periyotlarla onlarla çalışmalı. Kendi yüzleri olabilecek (ambasador) 1-2 hesabı sürekli kullanmalı. Ancak duruma göre çeşitli içerikler üretebilen hesapları da ihmal etmemli. Örneğin otel satışınızı artırmak için belki bir seyahat ve yemek hesabı değil anne ve çocuklara odaklanmış hesaplar doğru kaynak olabilir. Bu işe hakim bir veya birkaç ajanstan yardım almalı. Ancak farklı ve çeşitli kanallar kullanmak gerekeceği için tercih etmek zorunda olduğunuz influencer’ları detaylı araştırmayı da ihmal etmeyin. Çünkü bazen ajanslar sektörünüzü sizden iyi bilmedikleri için bazı temel noktaları gözden kaçırabilirler. Burada bir matematik olmadığını unutmayın; başka bir markanın verim aldığı hesap/lar size fayda sağlamayabilir ya da tam tersi olabilir. Takipçi sayısı ile değil doğru kitleye samimi mesaj verenlerin başarılı olduğunu unutmayın. Doğal ve organik olan sosyal medyada tutuyor diye zorlama doğallık gösterenlerden mümkünse uzak durun. Bazı influencer’ların birbirlerini desteklemek adına her paylaşıma yorum yazdıklarını, mekan ve ürünü promete eden sahte ifadeler seçtiklerini unutmayın. Influencer’ların sizi yönetmesine izin vermeyin. Influencer’ları yöneten ajanslara da topyekûn teslim olmayın. Ama onlar olmadan artık kolay kolay pazarlama yapamayacağınızı da bilin.

Peki farklı markalar ile çalışan, bu etkinliği bir iş olarak gören influencer’lar neler yapmalı? Öncelikle mümkünse aynı sektörde farklı markalar ile çalışmayın. Her sektörden bir markanız olabilir. Ancak aynı sektördeki farklı iş kollarından da markalarınız olabilir. Mesela turizmde bir havayolu, bir otel markası ve bir acente ile çalışabilirsiniz. Ama aynı anda 2-3 otel markasını taşımaya çalışmayın. Zaten profesyonel markalar buna izin vermeyeceklerdir. Serbest piyasada marka değiştirmeniz kadar doğal bir şey olamaz. Lakin yaptığınız paylaşımlarda farklı markaları peşi sıra göstermeyin. Markayla ilişkiniz ister bütçeli ister barter şeklinde olsun vaat ettiklerinizi mutlaka yapın ama önce karşı tarafın ne/neler istediğini doğru öğrenin. Bir grupla hareket etmeniz etkili pazarlama gücü yaratsa da çoğu zaman sizin özgül duruşunuzu ve hesap gücünüzü azaltabilir. Bazen kontrolsüz olabilen toplu hareketin markaları korkutabileceği gerçeğini atlamayın. Takipçilerinize onların sizden istedikleri ve bu yüzden sizi takip ettikleri içerikler ile gidin. Hesabın amacını bir markanın gücüne teslim etmeyin. Hesabınızın rakipleriniz tarafından izlendiğini ve her adımınızın yanlış anlaşılmalara da açık olduğunu unutmayın. Bir kez takipçi ve beğeni satın aldığınıza dair adınız çıkarsa toparlamanız çok zor olabilir.

Bir diğer önemli konu ürün ve hizmetinizi deneyimleyen fenomenlerin hesabınızı sahadayken yönetmesi. Bu tamamen onların profesyonel hakimiyetlerine ve sizin tercihinize bağlı. Örneğin bir destinasyon, otel veya farklı bir etkinlikte hesabınızdan canlı yayın yapıp, sorulara yanıt verebilmeleri ilgiyi artırır, markanın mesafeli duruşunu kırar. Renkli sosyal medya dünyasında yakanıza yapışan ‘official’ etiketinden sizi kurtarır. Ancak onun bu sanal duruşu markanızın ciddiyetini sarsmamalı. İşin sahiciliğini artıracak bu tercihte kontrol mutlaka elinizde olmalı.

Not: Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarlar sorumludur. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; site sorumlu değildir.
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha