TÜRSAB Cepte

Mehmet Güneli
Mehmet GüneliGazeteci-Yazar
29 Ocak 2018, 12:11

E-ticarette mobilin öncelikli trafik kaynağı olduğu inkar edilemez bir gerçek. E-ticaret portalları için mobil uyumluluk stratejik öneme sahip. Doğru içerik ve zamanlama da önemli diğer konular arasında.

Bugün toplam satın almaların yüzde 40’ı mobil üzerinden gerçekleştiriliyor. Ama sadece e-ticaret değil, günlük hayatımızı “bildirimler” yönlendiriyor dersek yanılmış olmayız.

Neredeyse bütün markaların, büyük kurumların mobil uygulamaları var. Böyle bir dönemde Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nin aktif bir cep uygulaması (application) olmalı diye düşünüyorum.

Seçim telaşındaki TÜRSAB’ın gelecek yeni yönetimine bir önerim var:

“TÜRSAB Cepte” mobil uygulama ile TÜRSAB hem dijital hem de daha kolay ulaşılabilir meslek birliği haline gelebilir.

Evet “TÜRSAB Cepte” ile sorunlara anında ulaşan, kendi faaliyetlerini anlık yansıtabilen daha interaktif bir TÜRSAB neden olmasın?

“TÜRSAB Cepte” ile sayıları 9 bini bulan acenteler, bir şifre ve kullanıcı adıyla kendilerine özel bir sayfa yaratarak güncel borcundan, takip ettiği konulara kadar acente belgesi ile ilgili her şeyi anında görebilir.

“TÜRSAB Cepte” uygulaması ile cep telefonuna info gezilerinden, heyet görüşmelerine, eğitimlerden başkanın gündemi gibi konulara kadar bildirimlerle (notification) üyeler aydınlatılabilir.

“TÜRSAB Cepte” uygulaması ile Türkiye turizmi ve bölgesel gelişmelere dönük güncel içerikler hazırlanarak acentelerimizin bu bilgilere ulaşması sağlanabilir.

“TÜRSAB Cepte” uygulaması ile bazı eğitim ve paneller uygulama üzerinden görüntülü olarak üyelere ulaştırılabilir.

“TÜRSAB Cepte” uygulaması ile anket yapılarak çeşitli konularda acentelerin yaklaşımları öğrenilebilir.

“TÜRSAB Cepte” ile son kullanıcıların da acenteler hakkında bilgi sahibi olması sağlanabilir. Daha pek çok konu mobil uygulama için düşünülebilir.

Tabii sadece uygulamayı yapmak değil bunu geliştirmek ve kullanılabilir hale getirmek de önemli. Güncel ve cazip içeriklerle geliştirmek, güçlü bir iletişim mecrası olarak kullanabilmek…

Bu uygulama ile mobil olarak da erişilebilir bir TÜRSAB neden olmasın?

Birliğin bu başarısı belki rehberlere ve diğer meslek örgütlerine de örnek olabilir.

Not: Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarlar sorumludur. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; site sorumlu değildir.
Yorumlar
Cem Polatoğlu
03 Nisan 2018, Salı 08:57
Çok güzel Mehmet bey. Bu nihai tüketiciye de indirgenebilen yapıya getirilebilir. Şikayetlerini ve şikayetlerinin takibini de buradan yapabilirler. Teşekkür ederiz. Kaleminize sağlık
Hüsniye Engin
30 Ocak 2018, Salı 10:50
Mehmet Bey çok doğru bir konuya değinmişsiniz. İlave olarak: “TÜRSAB Cepte” uygulaması ile müze biletleri acenteler tarafından, kredi kartı ödeme yöntemi ile satın alınabilir. Fatura ve ciro takibi yapılabilir. “TÜRSAB Cepte” uygulaması ile TURSAB plaka ve bandrol satın alımları yapılabilir. Umarım yeni yönetim sesinizi/sesimizi duyar ve bu uygulamayı en kısa zamanda uygulamaya koyar. Saygılar...
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha