20 Ekim 2018
E-Bültene Abone Ol!

Turizmi turizmciler yönetmeli!

Mehmet Güneli
Mehmet GüneliGazeteci-Yazar
12 Aralık 2017, 11:19

Bu yıl Travel Turkey, 11’inci kez kapılarını açtı. Fuar geçtiğimiz yıllardan farklı olmayarak bizi şaşırtmadı. Ayrıca mevcut sektör koşullarında kimsenin özel bir beklenti içinde olacağını da düşünmüyorum.

Fuarda tabii ki TÜRSAB seçimleri konuşuldu. Hani şu yapılamayan genel kurul, yeni adaylar ve dedikodular…

Herkes bir şeyler söyledi. Esas konuşması gerekenler konuşmadığı için bütün konuşmalar bir spekülasyon yumağına dönüşmüş durumda.

Bildiğiniz üzere fuarın büyük organizatörü Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) iki hafta önce “güvenlik” gerekçesi ile genel kurulunu iptal etmiş; 5 bin acente İstanbul'da toplanamamıştı.

Eğer böyle bir güvenlik endişesi varsa bu pek tabi iki hafta sonra düzenlenecek turizm fuarı için de geçerli olabilirdi. Çünkü gerekçede lafı geçen, sosyal medya ortamlarında gerginlik yaratan üyeler bu fuara da geleceklerdi. Üstelik yüzlerce katılımcı, binlerce ziyaretçi bu fuarda olacaktı. Mevcut yönetimin yanı sıra adaylar ve yeni koşulları fırsata çevirmek isteyenler de fuardaydı.

Ama tabii ki böyle bir şey olmadı. Fuar kapılarını açtı. Tertemiz kapadı. İnsanlığın bir şeyi kılıfına uydur(ama)ma geleneği de devam etti.

Fuarda klasikler yaşandı. Erken Rezervasyon Kampanyası için düzenlenen basın toplantısında Başaran Bey neredeyse her yıl bir kere söylediği “Ben Foça’ya yerleşiyorum, emekli oldum” şeklindeki geleneksel cümlesini kurdu. Ama o muzip gülümsemesini de eksik etmedi.

TÜRSAB seçim yarışını yakinen takip eden gazeteci arkadaşlar, “genel kurul” konusunda Kültür ve Turizm Bakanı’na soru sormadılar. “Neden sormadınız?” dediğimde zaten konuşmayacağını biliyoruz serzenişinde bulundular.

Ancak ortada dolaşan bir “kayyum” ve “tek aday” mevzusu var. “Pazarlıklar sürüyor. Onu sildiler, bu gelecek.”, “O kesin yeniden aday olacak, kendi adamlarını getirecekler.” “Hükümet’e yakın olmayan TÜRSAB adayı olamayacak” gibi söylentiler yayıldıkça yayılıyor. Tüm bu söylentiler kişilere, kurumlara ve turizme zarar veriyor.

Son bir yıldır çalışan adaylar ve turizm medyasına yansıyan isimler belliydi. Bu adaylar öncelikle aday olmayı ve bu genel kurula katılmayı zaten hak etmişlerdi. Şimdi yeni bir durum yaratılarak bu yeni duruma özel adaylar oluşturulmaya çalışılıyor. Bunun adaletli bir tarafı yok!

Turizmde büyük meslek örgütleri kendi yönetim ve başkanlarını şimdiye kadar hep demokratik seçimlerle belirlediler. Sandık dışında çekişmeler olsa da sandığın ve genel kurulların namusu hep korundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığımızın bu seçimi hukukun gereğine ve demokratik temayüllere uygun gerçekleştireceğinden hiç şüphemiz yok. Birini işaret etmek, birilerine liste kurdurmak gibi çoğulcu ve şeffaf temsili engelleyecek örseleyici koşullar olmamalı. Turizmi turizmciler yönetmeli ve burada bakanlığımız koordinasyonu sağlamalıdır.

Şimdi hiçbir meslek örgütü ve STK’nın sesini çıkarmadığı, “bizim işimiz değil” dedikleri TÜRSAB’daki bu gelişmeler umarım herkesi şaşkına çevirecek bir sonla bitmez. Hepimizin demokrasiye her gün daha çok ihtiyacı var.

Haksızlık üzerine kurulmuş bir krallık yaşamını sürdüremez.

***

Fuarla başladık; fuarla bitirelim.

Sanırım ben bu fuarın en çok gastronomi kısmını seviyorum. İzmir zaten şehir olarak bu konuda çok başarılı… Çok çeşitli gurme ürünleri var. Bu yıl da kavun çekirdeği mucizesi “subveyi” keşfettim. Sefarad mutfağının özel lezzetlerinden. Tavsiye ederim. Boyoz ile harika gidiyor.

Ege Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Serdar Çelenk farkındalık yaratan özel çalışmalar yapıyor. Rehber olması nedeniyle İzmir’de çok ilginç gastronomi rotaları oluşturmuş durumda. Serdar Bey’in adını gelecekte daha çok duyacak gibiyiz.

İyi haftalar

Not: Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarlar sorumludur. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; site sorumlu değildir.
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha