Takside hanım eli turizmi pozitif etkiler!

Mehmet Güneli
Mehmet GüneliGazeteci-Yazar
04 Haziran 2019, 13:35

Bir taksi plakasının değeri 1 milyon 700 bin TL’ye gelmiş durumda. İstanbul’da 18 bin yasal taksi mevcut. Taksi plakaları İstanbul’un nüfusu 2.5 milyon civarlarındayken verilmiş ve bugün şehirin resmi kayıtlara göre nüfusu 16 milyona ulaşmış durumda. 50 yıl önce bin kişiye 8 taksi düşerken bugün neredeyse 2 taksi düşüyor. Bu sayı New York’ta 5, Londra’da ise 11 taksi olarak kaydedilmiş. Dünyanın birçok yerinde UBER’in ve alternatif hizmetlerin artması taksi sayısını bir ölçüde azalttı. Ülkemizde ise taksicilerin iktidarı var!

UBER’in yasaklanması konusuna hiç girmeyeceğim. Çünkü bu yazının konusu çok pozitif. Şehirin ulaşımı için farklı seçeneklere ihtiyaç olduğu ortada. Yasal düzenlemeler ile ulaşım seçenekleri mutlaka artırılmalı. Ancak seçenekler artsa bile bu işin dinamosu olan taksicilik mesleğine de çeki düzen vermek artık bir zorunluluk haline geldi.

Bu şehrin turizm şehri olduğuna inanıyorsak sokaktaki yüzümüz olan taksilere ve eğitimli taksicilere ihtiyacımız var.

Mevcut taksi şoförleri ile turizm sektörünün yaşadığı sıkıntıları hepimiz biliyoruz. Hatta sadece turistler değil bu şehrin insanları da hemen her gün bir taksici hadisesi ile karşılaşıyor. Her meslek dalında olduğu gibi işini doğru ve dürüst yapan insanlar olduğunu da vurgulayalım.

Ancak yıllar içinde griftleşen meslek birlikleri ile yasa koyucu ve uygulayıcı kurumlar arasındaki ilişkiler problemleri görme ve çözme hızını yavaşlatmıştır.

Oysa turizmde taksiler çok çok önemli. Ülkeye ilk gelenler havalimanında taksiye binerek şehre giriş yapıyor ve yine büyük bir kısmı taksi ile şehri gezip dönüyor. Yani karşılarken ve uğurlarken şehrin yüzü onlar.

Keşke bu iş planlanırken plaka değeri üzerinden değil, şehir bilgisi, trafik ve sürücü yetenekleri üzerinden meslek hakkı yaratılabilseydi. Bu böyle olmadığı için şimdi alternatif çözümler bulmak zorundayız. Peki kadın taksi şoförlerimizin sayısı artsa, direksiyonda hanım eli daha çok olsa güzel olmaz mı?

Kadınlar eskiden sadece erkeklerin profesyonel ilgi ve meslek alanına giren işleri artık çok da güzel yapıyorlar. Basketbol maçında salondaki 3 hakemden biri kadın. Pilotlarımız, otobüs şoförlerimiz var. Ben bir tanesine denk geldim, otobüsten inerken bana “Oğlum dikkat et, sağına soluna bakmadan yola atlama” dedi. Çok hoşuma gitti. Epey yaşı da vardı bu şoför ablamızın. Çöp kamyonu kullanan kadın şoförlerimiz de motorsiklet kullanan yunus polislerimiz de var!

Kadının olduğu yerde bir defa nezaket ve gülümseme ortaya çıkıveriyor. Kadın taksi şoförlerinin sayısının artması trafikte her gün mumla aradığımız saygıyı da artıracaktır.

Kabul edelim kadın elinin dokunduğu her iş başarılı oluyor. O nedenle binerken nefesimizi tuttuğumuz taksiler, kendi aracımızla yola çıkarken karşılaşmak bile istemediğimiz o taksiler kadın şoförler ile hem şehrin algısına pozitif etki yaratabilir hem de turiste daha çok güven verebilir. Kadın taksi şoförlerinin sayısını artırmak için yerel yöneticiler bu işe sıcak bakar mı bilemedim ama İstanbul turizmi için harika bir karar olurdu.

İstanbul Halkı 23 Haziran’da Büyükşehir Belediye Başkanı’nı seçmek için bir kez daha sandığa gidecek. Adaylar 31 Mart seçiminin üstüne çıkan vaadler ile seçmenin kalbini kazanmaya çalışıyor. Bu süreçte en az vaadin turizmde olduğunu görüyoruz. Belki Bayram sonrası İstanbul’un turizm markasına katkı verecek projeler açıklanacak. Merakla bekliyoruz!

İstanbul gibi büyük metropollerde banliyö diye tabir edilen genellikle dar gelirli ailelerin yaşadığı bölgelerde özellikle enflasyonun acısını en çok kadınlar çekiyor. Kadınların ekonomik bağımsızlığı, aile kurumunun ve belki de çocukları ile birlikte yaşamak zorunda kalan, kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan kadınlar için çok önemli.

İBB Başkanı olmak için yarışan tüm adaylara bir çağrıda bulunmak istiyorum. Gelin İstanbul’un sarı taksilerini kadınlarımıza kullandıralım. En azından taksi şoförlerinin yarısı kadın olsun. Bu proje hem kadınlara istihdam yaratacak hem kent imajına ve belki de taksici problemine bir nebze olsun çözüm sağlayacaktır.

Tabii ki eğitimle ve liyakatla bu işi çözmek karar vericilerin görevi.

Herkese mutlu bayramlar

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha