Seyahat ve sağlık sigortası

Cengiz Topçu
Cengiz TopçuExotic Tourism
29 Mayıs 2020, 01:44

Her gün kaynak pazarlarımızdan aldığımız çelişkili haberlerin, olağan olduğu bir dönemden geçiyoruz. Sektörde daha önce deneyimlenmemiş bu yeni durum karşısında pozisyon almaya çalışan sektör bileşenleri ve hatta ülkeler, gelişen ve değişen yeni durumlar karşısında, aldıkları kararları güncellemek durumunda kalıyorlar.

Misafirin büyük bölümünü aldığımız Avrupa ve Rusya, insanların tatil ihtiyaçlarını ülke içinde ya da birlik içinde yapmaları ile ilgili tavsiye ve telkinlerde bulunsa da talebin buna izin vermeyeceği öngörülüyor. Haziran ortası gibi başlaması düşünülen seyahat hareketlerinin çemberi içine Türkiye’nin de temmuz ortası girmesi gelen değerlendirmeler arasında.

Sektörün, ekonomi üzerinde yaratacağı olumlu etkinin yanında insan sağlığını da yakından ilgilendiriyor olması, alınacak kararlarında her platformda tartışılmasına neden oluyor. Alınacak kararların birçok farklı faktör tarafından yönlendirilir hale gelmesi normal karşılanıyor.

Seyahat talebinin daha az konuşulacağı günlere yaklaşıyoruz. Hem ülkeler hem de operatörler, özellikle haziran ortasını takip eden günlerde, bu seyahat dürtüsünü hareket geçirmek için pazarlama çalışmalarına hız vereceklerdir. Oluşacak talep pazarın önemli bir oyuncusu olan Türkiye’nin her zaman gündemde kalmasına katkı sunacaktır.

Bütün bu çalışmalar yapılırken dikkate ve gündemimize almamız gereken bir diğer konu da bu hastalığın seyahat ve sağlık sigortası güvencesine alınıp alınmayacağı…

Bununla ilgili çalışmalarda devam ediyor ve haziran ayında misafirin kendini güvende hissedebileceği bir yol bulunmaya çalışılıyor.

Ulaşım, konaklama ve destinasyon anlamında seyahat endişelerinin giderildiği bir ortam yaratılırken, olası durumlara karşı sağlık endişelerinin de giderilmesi konusunda kamu otoritesinin olası durumları üstlenmesi, sağlık altyapısı yeterli olan bölgenin bu endişelere cevap verebilmesi, hem tur operatörlerinin hem de hükümetlerin seyahat kısıtlamasının kaldırılmasında ellerini güçlendirecektir.

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha