AY1933…

Cengiz Topçu
Cengiz TopçuExotic Tourism
04 Ağustos 2020, 10:43

AY1933.. Pandemi sürecinde duran uçuş trafiğinden sonra Gazipaşa Alanya Havalimanı'na geçtiğimiz pazar inen ilk ulusal havayolu Finnair’in uçuş kodu idi.

Finnair pandemi sonrası tekrar başlayan İspanya'da bir çok noktayı ve Hırvatistan operasyonlarını iptal etmesine rağmen planlanan Antalya uçağını iptal edip Gazipaşa ile birleştirmesi ve Alanya’ya seferlerin başlaması yönünde bölgemiz adına değerli bir adım attı.

Ve ilk uçuş dolu idi.

On yıllardır yaşanan sıkıntılara rağmen bölgeye olan operasyonları inişli çıkışlı grafikler halinde olsa da Finnair varlığını sürdürmüştür.

Bu kadar olumsuz bir havanın estiği sektörde sayısal anlamda çok büyük olmasa da verdiği mesaj ve seyahat hareketlerinin temkinli de olsa başlaması yönünde verdiği anlam bakımından değerli bir işaret olarak önemli bir adımdır.

Finliler 1986 yılında Alanya ve onu takiben diğer bölgeleri keşfetmesinin ardından Finnair 1987 yılında Antalya Havalimanı'na ilk uçağını indirince hareketlenme artması takip eden yıllarda kuzey ülkelerinde önemli bir trafiğinde başlamasına sebep oldu.. Ulusal havayolu olarak Finnair’in böyle bir adım atması bölgeden gelen diğer havayollarını da teşvik edici bir hamle oldu ve özellikle 90’lı yıllarda ve 2000’lerin başında yoğun bir İskandinav trafiğine tanık oldu bölgemiz.

Gazipaşa Havalimanı'nın açılması zaten Alanya’ya karşı ilgilileri yoğun olan Finlilerin de talebi doğrultusunda Finnair'in bu havalimanına inen ilk ulusal havayolu olmasını getirdi. Takip eden yıllarda haftada her gün olacak şekilde uçuş trafiğinin arttırdı. Son üç yıldır bunu bir adım daha öne çıkararak önce haftada bir sonra iki olmak üzere kış dönemi boyunca uçuşlarına devam etti ve yılın 12 ayını Gazipaşa Alanya Havalimanı'nı kullanarak Alanya'ya katkısını sürdürdü..

Başlangıçtan bu yana Finliler Alanya'yı sevdi. Buradan konut elde edindiler.. Aile birleşmeleri yaşandı. 3 binin üstünde Finli'nin yaşadığı Alanya'da fahri konsolosluklarını açtılar, Finlandiya'daki seçimler için sandık kurdular.. Birden fazla dernekleri ile sosyal yaşamın hep içinde kaldılar..

Uçakların sayısının artması ve Helsinki-Alanya arasının sadece 3,5 saat olması havalimanından şehre ulaşımın kısa olması ve havalimanındaki işlemlerin çok kısa sürmesi onları zaman zaman hafta sonlarını değerlendirmek için bile Alanya'ya gelmesine yol açtı.

İskandinav coğrafyasında olmasına rağmen gerek dilleri ve gerekse yaşam şekilleri olarak diğer İskandinav ülkelerinden farklı bir profil çizen Finliler diğer Kuzey Avrupa ülkelerinin aksine yaşanan bu süreçte Alanya ile bağlarını koparmadılar ve taleplerini sürekli güncel ve sıcak tuttular..

Oluşan bu talep zaten ekonomik olarak sıkıntılı bir dönem geçiren Havayollarının ve özelinde Finnair'in uçuşlarının tekrar başlamasına sebep oldu. Tarifeli olarak devam edecek bu uçuşları ülkenin önde gelen operatörlerinin de paket satışlarına başlayarak destek vermesi bundan sonraki süreçte bekleniyor. Fin hükümetinin bu yönde halen yürürlükte bulunan tavsiye kararlarını yumuşatması bekleniyor.

Özellikle şehirdeki hareketlere katkısı ile ve yöre insanı ile geliştirdikleri sıcak ilişkilerle dikkati çeken Finliler ve sosyal hemde ekonomik olarak sağladıkları katkı ile bölge için değerlidir. Özellikle yaşanan bu yeni durum sonrası hassasiyetlerinin yüksek olduğu konularla ilgilide olumlu gelişmeler beklemektedirler.. Sosyal medyayı yoğun bir şekilde kullanırken yapılan çalışmaları ve şehirde yaşananları paylaşarak aralarında anlık haberleşen en aktif milletlerdendir.

Peki nedir beklentileri..

**Şehrin her noktasına gitmeyi severler ve bu nedenle ulaşım altyapısına önem verirler..

**İster 5 ister 1 isterse yıldız ister apart, konaklama tesisi ne olursa olsun konforlu ve temiz olması önemlidir..

**Wi-fi erişimi önemlidir..

**Doğaya ve hayvana karşı hassastırlar bu konudaki uygulamaları ve çalışmaları yakından takip ederler.. Plajların, piknik yerlerinin, sokakların temizi tutulması ile yakından ilgilidirler..

**Trafik konusunda hassastırlar ve özellikle şehir içinde daha güvenli bisiklet kullanımı ile ilgili beklentileri vardır..

**Değişik aktivitelere açıktırlar .. Yaygınlaştırılmasında öncülük ederler..

Özellikle Yoga, Sup, Trekking gibi yeni sayılabilecek aktiviteler onların önceliğinde daha dikkat çekici hale gelmiştir.

Yeni dönem Finlilerde olduğu gibi diğer İskandinav ülkeleride dahil olmak üzere tüm misafirlerde yeni seyahat alışkanlıklarını da beraberinde getirecektir.

Bundan sonraki adımlarda ve planlamalarda bunlar göz önüne alınmalıdır. Finnair’in bu başlangıcının diğer ulusal havayollarına da örnek olması, charter uçuşlarınında başlayarak tur operatörlerininde bir az önce seyahat hareketlenmesine destek vermesi ve vakaların seyrinin de bu çabalara katkı sunması, bunların hepsinin bir temenni olarak kalmaması dileğiyle…

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Etiketler:Cengiz Topçu
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha