Eski köye yeni adet

Hüseyin Bölük
Hüseyin Bölük Zeferan Restoranları Executive Direktörü
21 Haziran 2023, 16:25

Kıymetli okurlarım,

“Eski köye yeni adet getirme” sözüne hepimiz aşinayızdır değil mi hatta bir de buna benzer bir de “İcat çıkarma” sözü vardır.

Millet olarak sıkça kullandığımız kalıplaşmış özlü sözlerin başında gelir kendileri.

Bu yüzdendir ki Avrupa’ya göre yüz ila yüz yirmi sene önce sahip olduğumuz kahvede İtalyanların lider oluşu. On beşinci yüzyılda Yemen Valisi Özdemir Paşa tarafından Kanuni Sultan Süleyman’ın sarayına getirilmiş, Topkapı Sarayı’nda Sultan Süleyman’ın şefleri tarafından dünyada ilk defa kahve çekirdeklerini tavalarda kavurmuş, soğudanlıklarda soğutmuş, dibeklerde öğütmüş ve közde bakır cezvede ağır ateşte pişirmişiz. Böylece tüm dünyada “Türk Kahvesi” markası çıkmış ortaya. Hatta dünyanın ilk sütlü kahvesini de o zaman Mihriban Hatun için yapmışız. Ne güzel değil mi?

Peki, neden bu kadarı ile yetindik? Neden İtalyanlar gibi işi bilime dökemedik; başka ülkelerin çekirdeklerinin özelliklerini araştırıp onları harmanlayıp karışımlar ortaya çıkaramadık. Neden ticaretinde bu denli geride kaldık?

Bence tüm bunlar, işte o kör olasıca “Eski köye yeni adet getirme” düsturundan mütevellit!

Ancak artık Türk şefler kabuklarını kırdılar. Eskisi gibi İstanbul’daki uluslararası zincir otellerin başında artık yabancı şefler yok. Hatta dünyanın pek çok ülkesinde zengin mutfak kültüründen dolayı Türk şefler aranılan profiller haline gelmiştir. Şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki şeflerimiz bunu kendi mutfaklarını çok iyi bilip, bunu yabancı mutfaklar ile birleştirip ortaya koydukları füzyon çalışmalara borçludurlar.

Böyle uzun bir girişten sonra asıl mevzuya geleyim müsaadenizle. Hani hep deriz ya elin Yunan’ı bizim değerlerimizi sahipleniyor diye. İşte bizde Zeferan Restoranları (Sultanahmet-Kapadokya) ve Yaşayan Mutfak Ayasofya şubesi hatta bir de Kapadokya Kahve Müzesi olarak elin Amerika’sının eski köyüne adet getiriyoruz! Doğrusunu söylemek gerekirse çok da güzel yapıyoruz valla.

Girişimci şefler tüm dünyanın bildiği tavuk burgerin dondurmalı versiyonunu yapmışlar. Burger ve dondurma bir arada. Açık söyleyeyim yatırımcımız sosyal medyada tesadüfen görüp bana yönlendirdiğinde hatta ilk tadımlarda Amerikan tabiri ile “Wow! Omg! No way!” olmamıştım, ama bu ürünü Türk gastronomisinin değerlerinin başında gelen köy tarhanası gibi birkaç özel ürünle birleştirince milli bir şef olarak İşte budur! Dedim.

Çünkü inanılmaz bir şey çıktı ortaya. Bu tarifi ilk yapan şefin, buluşunun nasıl bir sanat eserine dönüştüğünü görmesini çok isterim doğrusu. Eminim ki bu eseri tadınca, başından kovboy şapkasını çıkarıp saygı duruşuna geçecektir. Bir üst paragrafta saydığım işletmelerimizde şimdiden “best seller” olmaya başladı bile.

Yine bazı okurlarım bu yazıyı kendi reklamlarını yapıyorlar olarak algılayabilirler lakin, burada asıl vurgulamak istediğim şudur ki; artık bir şeyler tersine dönsün. Araştıralım, bilimselleştirelim, daha çok çalışalım. Sahip olduğumuz değerleri başka kültürlerle doğru bir şekilde harmanlayalım.

Sadece bizim olanları yeniden yorumlamak yetmez, başkalarının kültürlerine de yorum katar hale gelelim. Asırlardır üzerinde yaşadığımız bu topraklar her bakımdan çok zengin. Herkes bizde kendine ait bir şeyler bulabilirler. Çünkü insanlığın hikâyesi bu topraklarda başladı ve tüm dünyaya yayıldı. İşte tam da bu yüzden dünya gastronomisine yön verip mutfaktaki Fransız hâkimiyetini tahtından indirebiliriz. Yapmamız gereken esasen çok basit. Eski köye yeni adet getirmeliyiz!

Bu kadar gölgede kaldığımız yetsin gayrı.

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Yorumlar
Recep Yazıcı
26 Haziran 2023, Pazartesi 03:35
Değerli üstadım Hüseyin Bölük, 32 yıldır satış & pazarlama sektöründeyim bunun son 12 yılı yöneticilik yapıyorum. Sektör içerisinde kendisini bu kadar çok yönlü geliştirmiş ve sektöründe gelişim olsun diye kendine ilke edinmiş nadir şahsiyetlerdensiniz. Yorumlarınızı her zaman olduğu gibi hayranlıkla okudum. Gerçekten kabuklarını kıran ıstakoz hesabi gelismek icin kendimizi kabuklarimizi kirmali şartları zorlamaliyiz. Özellikle şeflik insanın hayal gücü ile sınırlı olan değerli bir meslek. Bodrumdan sevgilerimle...
Cüneyt Ateş
25 Haziran 2023, Pazar 10:47
Merhabalar, çok güzel bir yazı olmuş yine. Dinen ve sosyolojik olarak kayıt altına almadığımız yemek kültürümüzün dünyada tanınmaması 20. yüzyıla kadardı. 21. yüzyıl da bunu aşarak daha da gelişeceğine inanıyorum. Teşekkür ederim ??
A.Kürşad BAHAR
25 Haziran 2023, Pazar 01:18
Mutfak : matematik+Fizik+Kimya+coğrafya =duygu bileşeninden oluşmaktadır …ülkemizde yetişen çok kıymetli şeflerimiz var. Hüseyin BÖLÜK şefim olmak üzere ,katmış oldukları değerlerden dolayı teşekkürlerimi iletir.Saygılarımı sunarım …
Gamze Tekerek
22 Haziran 2023, Perşembe 09:55
Kültürüne tutunmayı başarabilmiş, devam ettirebilmiş aynı zamanda yenilikten ödün vermemiş olmak ve bu iki unsuru beraberinde harmanlayabilmek oldukça zor ve kıymetli bir iş. Tebrik ederim. Emeklerinize sağlık
Mehmet Aslan
22 Haziran 2023, Perşembe 09:35
Sevgili kardeşim , Namı diğer Kolayın Gülü Hüseyin şefim. Ülke olarak maalesef birçok konuda geride kaldık . Fakat Gastronomi sektöründe dünya lideri olduk diyebilirim. Bugüne kadar 186 ülkeyi işimden dolayı görme fırsatım oldu. Binlerce Hotel ve Restaurant’ta konaklama ve yemek hizmeti aldım. Türkiye’deki Hotel ve Restaurantlarda verilen hizmet çok üst kalitededir. Bunu ülkemizin yollar önce Turizm fakültelerine yaptığı yatırımlara borçluyuz. Birde Sen ve senin gibi kendini , aynı zamandada sektörünü geliştiren mucitlere borçluyuz. Sizlere Minnetarız. Yolunuz açık olsun. Başarıların daim olsun. En kusa zamanda elinden keşkek yemek ve hoşaf içmek inşaAllah banada nasip olur. Kal Sağlıcakla. Mehmet Aslan
Mithat TOKUR
22 Haziran 2023, Perşembe 07:06
Emeğine, yüreğine, kalemine sağlık sevgili Hüseyin. Hurafelere, değil ilme, bilime değer verenler har zaman ileri daha da ileri giderken, hurafelerden beslenenler her geçen gün geriye, daha da geriye gittiler. Bu sadece mutfakta değil, hayatın her alanında böyledir.
Nazif sever
22 Haziran 2023, Perşembe 01:50
Sayın Hüseyin Şefim. Bir kere daha, aynı metodlarla farklı şeylerin yaratılamayacağını net bir şekilde anlamışsınız. Tebrikler.
Aygün BAŞ
22 Haziran 2023, Perşembe 01:10
Öncelikle sevgili şefim böyle güzel düşünceleri bizim gibi o kadar insana aktarıyorsunuz ki bunun için sizlere çok teşekkür ediyorum öyle güzel yazmışsınız ki sizin gibi değerli yazarlar olduğu sürece eski kültürü bizim gibi nesiller yaşatmak için elimizden geleninin fazlasını yaparız Allah’ın izniyle ağzınıza sağlık böyle güzel şeyleri bizlere aktardığınız için saygılar ??
Yılmaz coşkun
22 Haziran 2023, Perşembe 11:25
"Türk gibi kuvvetli"Osmanlı döneminde bu deyimi tüm dünyaya ezberlettirmisiz.Ve daha bir çok hususta. Hüseyin kardeşim yapmış olduğun çalışmalar takdire şayan.Başarilarinin ve çalışmalarının devamını diliyorum
Ebru Onat Göktaş
22 Haziran 2023, Perşembe 09:18
Yürekten katılıyorum kıymetli arkadaşım, yazdıkların tüm çalışma alanları için geçerli aslında. Bu güzel ülkenin, geçmişinin, kültürel zenginliklerinin değerin bilerek, sahip çıkarak yeniliklerle harmanlayarak gelişmek ne güzel olur. Kalemine sağlık????
Yılmaz Öztürk
21 Haziran 2023, Çarşamba 11:08
Hüseyin kardeşim, yeni buluşlarının devamını dilerim, başarıların daim olsun, sahip çıkmayanın malına, buluşlarına her zaman birileri sahip çıkmıştır, başarılar dilerim, yolun, bahtın açık olsun....
Semih Yıldırım
21 Haziran 2023, Çarşamba 09:40
Başarı araştırmak yenilikleri takip etmek biraz da yetenek işi.İnsanların çok parası olabilir ama o parayı kullanacak yetenek ve imkanlar yoktur.Bazılarıda hiç parası olmayıp çok özel yeteneklere sahip olabilir İşte o yetenekleri ortaya çıkartan yada çıkartılan insanlar günümüz dünyasında daha çabuk başarıyı yakalıyor.Değerli şefim yeteneklerin ve başarıların daim olsun…..
Ertuğrul Şeref Hücüptan
21 Haziran 2023, Çarşamba 08:55
Kıymetli Hüseyin Şefim, öncelikle kaleminize sağlık. Ne mutlu size ki kültürümüzü muhafaza ederek sürekli kendinizi geliştiriyorsunuz ve yeniliyorsunuz. Bu da kurucusu olduğunuz "Yaşayan Mutfak" konseptinin dinamikliğini gösteriyor. Sizi merak ve keyifle takip ediyoruz. Yolunuz açık olsun...
Ertuğrul Sevgi
21 Haziran 2023, Çarşamba 08:39
Sevgili Hüseyin bey, Sizin gibi değerler yazarlar günden güne azalıyor, siz değerli şeflerimizin kıymetini bilmek lazım, yazılarınızla, dokunuşlarınızla, merhametinizle, güzel buluşlarınızla lezzetlerimize lezzet katıyorsunuz. İlk duyduğumda şaşırdım.tavuk, köfte,dondurma, bal ne alaka dedim. Benim anamın yaptığı çömlekte kuru fasulyenin yanına bile yaklaşamaz dedim tabii ki meraklanmadım da değil, merakımı gidermek için, denedim, aman Allah'ım nasıl olur da tavuk hamburger ile dondurma güzel bir lezzet verebilir inanın çok şaşırdım çok da güzel olmuş emeğinize sağlık, sizler bizler için çok değerlisiniz lütfen yazmaya,bulmaya, tatmaya bizlere örnek olmaya devam ediniz. Saygılarımla
Musa kaynak
21 Haziran 2023, Çarşamba 08:12
Sevgili chefim makale anlatım çok güzel olmuşsöylenmesi gereken her şeyi söylemişsiniz sizler bu düşüncede olduğunuz müddetçe bizler yılmadan bu mücadeleyi devam ettirmek isteriz size sonuna kadar katılıyorum
Mesut Başaran
21 Haziran 2023, Çarşamba 07:32
Sevgili Hüseyin Şefime katılıyorum kesinlikle olması gereken budur ??????
Murat Ocak
21 Haziran 2023, Çarşamba 06:44
Sevgili şefim takip ettiğimiz kadarı ile, bir çok konuda yenilik girişimcilik yaptığın gibi bu konuya değinmen de ayrı bir bakış açısı olmuş. Sektörünüzün sizin gibi yenilikci ve girişimcilere çok ihtiyacı var.Başarılarının devamını diliyorum
Serdar TOKUR
21 Haziran 2023, Çarşamba 06:33
Yaparsa Hüseyin şef yapar, icat çıkarmaya devam.
Yasin öz
21 Haziran 2023, Çarşamba 06:26
Çok faydalı bir yazı olmuş kaleminize sağlık sonraki yazılarınızı bekliyorum. Kolay gelsin
Mesut hakviren
21 Haziran 2023, Çarşamba 06:21
Bilgileri paylaştığınız için teşekkür ,başarılarının devamını dilerim ,rabbim yolunu açık etsin.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha