Uçağa binenler binecek, binmeyenler de arkadan el sallayacak

Uçağa binenler binecek, binmeyenler de arkadan el sallayacak
06 Aralık 2018, 12:11
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy turizmde yeni bir dönemin başladığını belirterek, "Uçağa binenler binecek, binmeyenler de arkadan el sallayacak" dedi. İşte Ersoy'un çarpıcı açıklamaları....

12. Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı ve Kongresi, 38 ülke ve 48 ilden gelen bin 200’ü aşkın katılımcısıyla bugün açıldı. Fuarın açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy çarpıcı açıklamalar yaptı. Turizmde yeni bir dönemin başladığını belirten Ersoy, "Uçağa binenlere binecek, binmeyenler de arkadan el sallayacak" dedi.

Artık kendisini başkasının küfesinde taşıtma dönemi bitti

En çok gelir elde eden 10 ülkeyi incelediğini ve tamamında güçlü tanıtım fonları ve global bir hava yolu olduğunu gördüğünü belirten Ersoy, "Turizmi geliştirme Fonu için çalışmalarımız devam ediyor. Artık devlet korumacılığının bittiği bir dönemdeyiz. Artık kendisini başkasının küfesinde taşıtma dönemi bitti. 2016'da yaşanan krizde tanıtıma yüzde 1 bile ayırmayan otelciler bir gecede yüzde 50 fiyat kırdı. Bunlar işini iyi yapanları da aşağı çektiler. Turizmi geliştirme fonu ile yeni dönemde özel sektörle ortak kararlar alarak turizmi geliştirmeye devam edeceğiz." dedi.

Hala küçük bir kesim teşviklerle devam etmek istiyor

Türkiye'nin artık sayı olarak istenen yere geldiğini bundan sonra niteliğe odaklanılacağını belirten Ersoy, " Türkiye olarak bir üst lige çıkma zamanı. Biz kendimizi hazır hissediyoruz. Ama hala küçük bir kesim devlet teşvikleriyle devam etmek istiyor. küçük olsun benim olsun, Türkiye ne olursa olsun diyen bir kesim var hala. Artık bu dönem bitti." diye konuştu.

Müdürlerinize doluluğu değil kişi başı geliri sorun

Turizmde aynı şeyleri uygulayarak farklı sonuçlar almak mümkün olmadığını belirten Ersoy şu ifadeleri kullandı: "Bizim de otelciler olarak gerekli öz güvene sahip olmamız ve hızlı yol almamız lazım. Biz de değişikliğe başlıyoruz. Öncelikle zihniyetin değişmesi lazım. Patronları kast ediyorum. Yatırımcılar otellerine gittiğinde müdürlerine 'Bugün doluluk nedir' diye soruyor. Artık gidip otellerinizde müdürlerinize ' Kişi başı gelirlerimiz nedir' diye sorun."

Önce vereceksiniz sonra alacaksınız

Sayıdan çok nitelikli turiste konsantre olunacağını belirten Ersoy, "Maliyet odaklı gidemezsiniz nitelikli turiste. Fiyat artırmak söylendiği kadar kolay değil. Önce vereceksiniz sonra alacaksınız. Aksi takdirde fiyatları artırmak mümkün değil" dedi.

Yorumlar
serkan bozkurt
07 Aralık 2018, Cuma 12:11
bakanıma sonuna kadar katılıyorum patronlar ön ce vermesini bilecekler sonra almasını maalesef hizmet sektöründe olduklarını unutuyorlar. Her şeyden kısıyorlar.. tanıtım sıfır, kalite.. yerlerde. turizmden alakasız kişilere otel içi işletmeleri dükkan larını kiraya veriyorlar değerinin üzerinde olmasını bilmelerine ragmen kim fazla öderse kiralama yapıyorlar sonramı.. ? reklamasyon lar kötü davranma taciz..ne isterseniz artık. Benim bildiğim Antalya bölgesinde işletmecilerin çoğu spa foto market deri mağazaları kuyum kısacası rant getiren çoğu işletmeler turizmle alakasız güneydoğudan koyun larını satan çobanların elinde. Otel yöneticilerinin çoğu yalakalıkla yükselmiş sayın bakanımızın dediği gibi. Kişi başı geliri kaliteyi düşünen yok.. fiyat kırarak ,kim fazla kira öderse ona kiralama yaparak günü kurtarıyorlar. sonra müşteri olmaz maalesef durum böyle. bakanım. Düzeltilmesi gereken çok şey var önce turizmci bilinçlenmeli. bütçe yaparken dip toplam cı patronlarda aklını başına
Aslan Kral
06 Aralık 2018, Perşembe 12:18
Bakan eski bir otelci olarak mevcut otelcilerin büyük bir çoğunluğuna giydirmiş.Sektörü işini iyi yapan ve fiyat kıran diye bölmek anlamsız. Devlet teşvik vermeyecekse, tanıtımı otelcilere yaptıracak özel sektör kendi göbeğini kesecekse bakanlığa ne gerek var? Bir müsteşarlık yeterli. Dağ fare doğurmaz inşallah...
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha
   
>