TÜRSAB'tan KKTC'ye çıkarma; Bağlıkaya, Cumhurbaşkanı Akıncı'yla görüştü

TÜRSAB'tan KKTC'ye çıkarma; Bağlıkaya, Cumhurbaşkanı Akıncı'yla görüştü
15 Mart 2019, 21:12
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) turizmine destek vermek için temaslarda bulunan TÜRSAB, bugün Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Bakan Fikri Ataoğlu ile bir araya geldi.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya ve beraberindeki heyet, KKTC'yle turizm ilişkilerini geliştirmek için adada bir dizi temaslarda bulundu. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından da kabul edilen TÜRSAB heyeti ziyaretleri hakkında Akıncı’ya bilgi verdi.

Hedeflerinin 1.4 milyon olan Türk ziyaretçi sayısını artırmak olduğunu söyleyen TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, yabancı turist sayısının oldukça düşük seviyede olduğunu belirterek, bu konuda adımlar atmayı planladıklarını anlattı.

KKTC turizmini geliştirmek için Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acentaları Birliği (KITSAB) ile çalışmalar planladıklarını belirten Firuz Bağlıkaya, “Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gelecek yabancı turist sayısındaki artışın, ekonomik faydanın yanında siyası düzlemde de faydalı olacağının bilincindeyiz” dedi.

Erkan Kilim: Çalışmalar devam edecek

KITSAB Başkanı Erkan Kilim ise yaptığı konuşmada TÜRSAB’ın işbirliği çağrılarına cevap vermesinden duyduğu memnuniyeti belirterek, çalışmaların ve ziyaretlerin karşılıklı devam edeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı: Her Türk mutlaka bir kere Kıbrıs’a gelmeli

Turizmin eğitimle birlikte ülkenin ekonomisinde lokomotif rol oynadığını belirten KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Turizm sadece bir ticaret değil. Ülkemize gelip bizleri tanıyan turistlerin aynı zamanda bizlerin birer gönüllü elçileri olduğunu düşünüyorum” dedi.

Türkiye’nin KKTC için anlam ve önemine değinen Akıncı, “Buraya Türk insanının gelmesinin başka anlamı var. Bizler bir kere de olsa her Türkün mutlaka buraya gelmesi gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

KKTC'ya giden TÜRSAB heyetinde TÜRSAB Başkan Yardımcıları Bedirhan Bayka ve Selçuk Boynueğri, TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyeleri Hacı İbrahim Canatan ve Mehmet Nezih Hacıalioğlu, TÜRSAB Genel Sekreteri Melike Ertekin, Strateji Koordinasyon ve Planlama Grup Başkanı Levent Demirel ve Bilgi Teknolojileri ve Medya İletişimi Grup Başkanı Mesut Kanat'ta yer aldı.

“Hava ulaşımında desteğe ihtiyacımız var”

Basından havayolu ulaşımına dair eksiklere ilişkin soruyu ise Akıncı, “Türkiye Cumhurbaşkanı geldiğinde bu konu da konuşuldu. Anadolujet bu doğrultuda bazı seferleri Nisan ayı sonundan itibaren başlatacak. Hava yolu ulaşımında desteğe ihtiyacımız var” diye cevapladı.

“Çevreye karşı daha dikkatli olmalıyız”

Turizm ve çevre ilişkisine de değinen Akıncı, bu konudaki hassasiyetlerinin yüksek olduğunu ifade ederek, “Bizim çevreye karşı daha dikkatli olmamız lazım, Girne beton yığını haline geldi. Bu hatanın benzerlerini yapmamamız lazım. Otel yapılır, uçak sorunu çözülür, yeter ki çevreye zarar vermeyelim. Çevre kirlenirse onu geri getiremeyiz” diye konuştu.

TÜRSAB heyeti ardından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Çevre ve Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu’nu ziyaret etti.

Görüşmede konuşan Firuz Bağlıkaya, adaya bir takım somut önerilerle geldiklerini belirterek, “Turizmle ilgili artı değer yaratıp, elimizden geldiği kadar birlikte çalışmaya gayret edeceğiz” dedi. KKTC’deki tatil harcamalarının komisyonlarının düşürülmesi konusunda atılacak adımların sektöre katkı sağlayacağını ifade eden Firuz Bağlıkaya, bu konudaki önerilerini ikili toplantılarda ele alacaklarını söyledi.

Fikri Ataoğlu: Niyet olunca her şey olabiliyor

Bakan Fikri Ataoğlu ise sözlerine davetlerine hızla cevap veren TÜRSAB yönetimine teşekkür ederek başladı. Kredi kartı taksitleri ve komisyon oranlarıyla ilgili konuların önemine değinen Ataoğlu, “Niyet olunca her şey olabiliyor. O niyetin de Başkan ve yönetim kurulunda olduğunu görüyoruz. Bu vesileyle Sayın Başkana ve yönetimine teşekkür ediyoruz” dedi.

“Burası davet almadan gelebileceğiniz bir yer”

Adadaki Türk otel yatırımcılarının önemine değinen Bakan Ataoğlu sölerine şöyle devam etti: “Anavatan Türkiye’nin katkıları ile turizmde ciddi adımlar atılıyor. Türk yatırımcılar, dünyaya meydan okuyan yatırımlar gerçekleştiriyor. Bu yatırımlarla dünya turizm pastasından bizlerin de hak ettiği payı almaya başlayacağımızı düşünüyorum. Hep birlikte olduğunuzda başaramayacağız bir şey olmadığını düşünüyorum. Burası hiçbir davet almadan gelebileceğiniz bir yer.”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha