TÜRSAB'dan açıklama: Denetimler ve yasal işlemler yapıldı

TÜRSAB'dan açıklama: Denetimler ve yasal işlemler yapıldı
27 Aralık 2018, 22:19
İkbal Turizm'in belgesinin iptal edilmesine rağmen faaliyetlerini bakanlık izniyle devam ettirdiğine dair çıkan haber üzerine TÜRSAB bir açıklama yaptı.

İddiaları reddeden TÜRSAB, Kültür ve Turizm Bakanı ve Bakanlığının söz konusu iddialarla ilgisinin olmadığını belirterek, adı geçen şirket ve şubeleri hakkında gerekli işlemlerin yapıldığını açıkladı.

TÜRSAB'ın konuyla ilgili açıklaması şöyle:

Basın Açıklaması

Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulu’nun 16.01.2018 tarihinde verdiği karar ile 3 yıl süreyle hac ve umre organizasyonundan men edilen Adres Tour Turizm’in (İkbal Turizm ve Seyahat Limited Şirketi), seyahat acentası işletme belgesi, bu men kararına uymaması sebebiyle T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 27.11.2018 tarihinde iptal edilmiştir.

Ancak bazı internet haber sitelerinde bu seyahat acentasının Bakanlığımız oluruyla acenta faaliyetini sürdürdüğü yönünde haberler yer almaktadır.

Haberde bahsi geçen firma ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın TÜRSAB’dan herhangi bir talebi olmamıştır.

Söz konusu acentanın işletme belgesinin iptali işleminin durdurulmasına yönelik iddiaların aksine; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından işletme belgesinin iptali 27.11.2018 tarihinde makam oluru ile gerçekleşmiş ve iptale ilişkin yazı acentanın merkezi ile 17 şubesine ve ilgili diğer bütün birimlere T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bildirilmiştir.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı kurallara uymayan, işletme belgesiz faaliyet gösteren seyahat acentalarının tüketici mağduriyetlerini önlemek adına denetlenmesi ve kapatılması hususuna büyük önem vermektedir.

TÜRSAB Denetim Ekipleri, kurallara uygun faaliyet göstermeyen seyahat acentalarını tespit etmek için saha denetimlerine 7 gün 24 saat devam etmektedir.

Hac ve Umre faaliyeti gösteren, ancak kurallara uygun hareket etmeyen söz konusu seyahat acentası hakkında gelen şikayetler üzerine merkez ofisi ve şubeleri, TÜRSAB Denetim Ekipleri tarafından denetlenmiş, tüm tutanaklar hassasiyetle tutulmuştur.

Firma ile ilgili yürütülen süreç, TÜRSAB’ın kurallara uygun olmayan her seyahat acentasına yönelik uyguladığı bir süreçtir. Dolayısıyla Bakanlığımızdan bu konu ile ilgili herhangi bir talimat alınmamıştır.

Kamuoyunun bilgisine saygı ile sunarız.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha