Turizmde taşlar yerinden oynayacak

Turizmde taşlar yerinden oynayacak
10 Kasım 2018, 13:40
Londra'da Turizm Endüstrisi Konferansı'nda yayımlanan rapora göre önümüzdeki yıllarda dünya turizm sıralamasında taşlar yerinden oynayacak. 2030 yılında dünya turizminde liderlik el değiştirecek. İşte raporun detayları...

Dünya genelinde yapılan seyahat sayısı bu yıl 1.4 milyara yükselirken önümüzdeki 12 yılda bu rakamda 1 milyarlık artış gerçekleşmesi bekleniyor. Euromonitor International’ın raporuna göre bu süreçte Çin’in dünyanın en çok seyahat edilen ülkeleri listesinde Fransa’yı geçmesi öngörülüyor.

Asya Pasifik ülkeleri gözde olacak

Londra'da Turizm Endüstrisi Konferansı çerçevesinde yayımlanan rapora göre 2030 yılında Çin'in turizm geliri 2,6 trilyon dolar olacak. Ayrıca Çin, 60 milyon olan ziyaretçi sayısını artırarak, 86 milyon turistle en çok ziyaret edilen ülke konumundaki Fransa'yı geride bırakacak. Turizmdeki artışın çoğunlukla Asya Pasifik bölgesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Bunda Asya’da büyüyen ekonomiler ve orta sınıfın yapacağı etkiye dikkat çekiliyor.

2020 ve 2022 olimpiyatları turizmi de tetikleyecek

Bölgede vize uygulamalarına getirilmeye başlanan kolaylıkların da Asya Pasifik ülkeleri arasındaki turizmi artırması bekleniyor. Euromonitor’a göre bölgede turizmde görülen artışın yüzde 80’i Asya kaynaklı. Ayrıca Tokyo’nun 2020 Yaz Olimpiyatlarına, Pekin’in 2022 Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapacak olması da artışta rol oynayacak.

Çin turizme önemli yatırımlar yaptı

Euromonitor analisti Wouter Geerts, “Turizm, Çin ekonomisinde önemli bir yer tutuyor ve bu alanda altyapıyı geliştirmek için önemli yatırımlar yapıldı. Bununla birlikte turizm dostu politikalar ve inisiyatifler geliştirildi” dedi. Dünya Turizm Örgütü’nün verilerine göre Çin, dünya genelinde Fransa, ABD ve İspanya’dan sonra dünyanın en çok ziyaret edilen dördüncü ülkesi.

Yorumlar
Zafer Cengiz
16 Kasım 2018, Cuma 01:46
Güzel de. Bu konu global platformda son 10 yıldır bilinen ve izlenen bir olay olarak.. Değişen tek şey Uzakdoğu Ülkelerinin turizme 'bilinçli ve tutarlı bir şekilde' lafta kalmadan icraat olarak önem vermeleridir. Bizde ise 16+Yıldır Resmen niyet edilen ve 12+Yıldır unutulan bir 2023 Turizm Stratejimizin hala 5 yıllık raf ömrü mevcut! Ama? #TAG*Medya
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha