Euromonitor Çinli turisti mercek altına aldı

Euromonitor Çinli turisti mercek altına aldı
sayfayı yazdır, turizm ajansı
11 Ekim 2017, 17:46
Sahip olduğu turist potansiyeli nedeniyle Çin pazarı turizmcilerin gözdesi haline geldi. Peki bu pazara yönelik rakamlar ve Çinli turistlerin seyahat tercihleri ne yönde? İşte uluslararası pazar araştırma kuruluşu Euromonitor’un öngörüleri…

Euromonitor Raporu’na göre 2022 yılında Çin; yurt dışı seyahatler bakımından tüm dünyanın en önemli ve en geniş kaynak pazarı haline gelecek. Çinliler 128 milyon yurt dışı seyahati ile ABD’lilerin ilk sıradaki yerini alacak.

Çinlilerin yurtdışına gerçekleştirecekleri seyahatler 2017 – 2022 yılları arasında % 8.4’lük artış ile güçlü bir büyüme kaydedecek. Bu artıştan Asya ülkeleri dışında en çok katkıyı ABD ve Fransa sağlayacak.

Şu an için turizm harcamaları bakımından dünya genelindeki en önemli kaynak pazar olan Çin ve Çinli turistin turizm harcamaları da 2017 – 2022 yılları arasında % 10.9’luk artış gösterecek.

2013 – 2017 yılları arasında Çinli ziyaretçi rakamlarında en önemli artışı toplam 6 milyon ziyaretçi sayısı ve % 54’lük “yıllık bileşik büyüme oranıyla” (CAGR) Japonya kaydetti. Bunun nedenleri arasında vize prosedürlerinin kolaylaştırılması ve Yen’in değer kaybı yaşaması oldu.

Güney Kore ise 2017 yılında Çin ile arasında tırmanan gerilim sonrasında; Çin’in Güney Kore turlarına yönelik kısıtlayıcı aksiyonlar alması nedeniyle olumsuz etkilenen sıralamasında ilk sırada yer aldı. 2017 yılında Güney Kore’yi ziyaret eden Çinli sayısında % 39 oranında düşüş yaşandı. Tayvan ile kötüye giden ilişkiler de Tayvan’ı ziyaret eden Çinli sayısında düşüşe neden oldu.

Çinli turistin popüler destinasyonları

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz
Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
 
 
captcha