Turizm Ajansı Otel Yatırım Raporu

Turizm Ajansı Otel Yatırım Raporu
11 Haziran 2018, 12:09
Başta Marmara ve Akdeniz bölgeleri olmak üzere birçok bölgede yatırım yapma isteği devam ediyor. Araştırmalara göre otel yatırımlarında 2018 yılında 120’ye yakın tesisin hizmete girmesi bekleniyor.

Özdilek Holding, 3 yeni otel inşa ediyor

Özdilek Holding, Wyndham Grand İzmir ve Wyndham Grand İstanbul Levent’in ardından 3 yeni otel daha açmaya hazırlanıyor. Grup, 2018 yılına kadar toplamda 100 milyon dolar yatırımla Aksaray, Merzifon ve Samsun’da otel açacak. Aksaray’da 30 bin metrekarelik alana 50 milyon dolara mal olacak 250 odalı ve 5 yıldızlı otel inşaatına başlayan Özdilek Holding, sırasıyla Merzifon’da 20 milyon dolara mal olacak 150 yataklı 4 yıldızlı otel ve Samsun’da 30 milyon dolara mal olacak otel inşa edecek. Grup üç oteli de 2018’de hizmete açmayı hedefliyor.

Hilton, Türkiye’de 4 yeni otel daha açıyor

Türkiye’de 57 otelle hizmet veren Hilton, 2018’de 9 yeni oteli portföyüne ekleyecek. Hilton Istanbul Bakırköy, Hilton Antakya Museum, Double Tree by Hilton Eskişehir, Double Tree by Hilton Antalya Kemer, Double Tree by Hilton Kocaeli, Double Tree by Hilton Adana, Hilton Garden Inn Adıyaman, Hilton Garden Inn Isparta ve Hilton Garden Inn Yalova.

Hilton, DoubleTree by Hilton ve Hampton by Hilton markaları altında Gaziantep, Antalya, Afyonkarahisar ve Sakarya’da dört yeni otel açacağını açıkladı. 108 misafir odalı DoubleTree by Hilton Gaziantep’in, 2018'in ilk yarısında açılması planlanıyor. Otel, Hilton adına Ak_A Yatırım Turizm Otelcilik San. ve Tic. Ltd. Şti mülkiyetinde bir franchise olarak işletilecek. Ka Tasarım İnşaat Taahhüt Turizm Sanayi Ticaret Ltd. Şti. tarafından yapılan ve 2018 yılının sonunda açılması planlanan DoubleTree by Hilton Antalya City Centre, 150 odası bulunacak. Ka Tasarım, Hilton ile franchise anlaşması imzaladı. PNR Doğal Taş Mad. İth. İhr. San ve Tic. Ltd. şirketine ait olan DoubleTree by Hilton Afyonkarahisar'ın ise 2019 yılında açılması bekleniyor. 115 odalı tesis için de franchise modeli tercih edildi. 2020 yılında açılması beklenen 140 misafir odalı Hampton by Hilton Sakarya, Mas Otelcilik Yatırım Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin yatırımı. Mas Otelcilik, Hilton ile franchise sözleşmesi yaptığını duyurdu.

Böylece 4 yeni otelle Hilton, Türkiye pazarında faaliyette ve gelişmekte olan 90 otele sahip olacak.

Özak GYO, 5 yeni otel projesi geliştirdi

Ela Resort markasıyla Antalya Belek’te 2007’de turizme giren Özak GYO, 5 yeni otel projesi daha geliştirdi. İkisi İstanbul, biri İzmir, biri Didim ve biri de Demre’de yapılacak olan otellerin her biri ortalama 300 yataklı olacak. İstanbul ve İzmir’de AVM, rezidans ve otelden oluşan karma proje planlayan şirket, bu iki oteli 2018’de açmayı planlıyor. Her iki ildeki oteller için uluslararası markalarla görüşen şirket, Didim ve Demre’de yapılacak otelleri Ela markasıyla işletmeye hazırlanıyor.


Yayın hayatına devam eden tek Otelci Birliği dergisi

Hotel Dergisi TÜROB'un yayın organıdır

Abone ve Reklam için Tıklayın


Narven’de 5 yıldızlı otel kuruluyor

Bolu’da bugüne kadar 250 milyon TL yatırımla Narven Termal Kasaba’sını hizmete açan Narven A.Ş., proje kapsamında 2018’de 60 milyonluk yatırım yapacak. Bu yatırımla 95 konut yapacak olan şirket, projede 5 yıldızlı otel de hedefliyor. Otelin proje çalışmalarına başlayan şirket, otelde bölgenin en büyük kongre merkezini yapmayı planlıyor.

Hattuşa Vacation Termal Club Havzaiçin imzalar atıldıDoğan Jeotermal Şirketler Grubu, 100 milyon liralık yatırımla Samsun Havza’da bin 800 yataklı termal otel kompleksi kurmaya hazırlanıyor. Bu yıl temeli atılacak olan Hattuşa Vacation Termal Club Havza Termal Otel, Devre Mülk ve Tatil Köyü’nde termal otel, devre mülk ve tatil köyü yer alacak. Bu proje ile Doğan Jeotermal Şirketler Grubu, 10 yılda 5 yatırım yapma hedefinin son halkasını gerçekleştirmiş olacak.

Alkoçlar Hotels, Uludağ’da yeni otel yapıyor

İstanbul, Uludağ, Alaçatı, Kuşadası, Bodrum ve Antalya’da hizmet veren Alkoçlar Grubu, Bursa Uludağ’da yeni bir otel yatırımına hazırlanıyor. Bu yıl işletmeye açacağı 330 odalı Alkoçlar Exclusive Kemer ve 200 odalı Thor Luxury Alkoçlar Bodrum’u sezona yetiştirecek olan grup, 6 destinasyonda, 7 otelde dört bin yatak kapasitesine ulaşacak.

Torunlar GYO’nun karma projesi 2019’da açılacak

Torunlar GYO’nun İstanbul Paşabahçe’de TEKEL’den aldığı 53 dönüm araziye içinde 120 odalı butik otelin de bulunduğu karma projeye 2018 yılında başlanacak. 315 milyon lira yatırım planlayan şirketin planladığı karma projede, 120 odalı butik otel, apart otel villaları ve daireleri kapsayacağı açıklandı. 2019 yılında tamamlanması beklenen ‘kentsel resort otel' konseptli projenin tamamlanmasının ardından uluslararası bir marka tarafından işletileceği belirtiliyor.

Özkök Ailesi, İstanbul’a iki yeni otel daha yapacak

Turizm sektörüneİstanbul Bayrampaşa’da 198 odalı Wish More Hotel İstanbul ile giriş yapan Özkök Ailesi, Wish More markasını zincire dönüştürerek, İstanbul Şişli ve Harbiye’de iki yeni otel daha planlıyor. Şişli’de Şişli Etfal Hastanesi’ne yakın bir bölgede mülkiyeti kendilerine ait binayı restore ederek otele dönüştürecek olan şirket, 100-130 odalı bir tesis inşa ediyor. Harbiye’deki yatırımı beklemeye alan şirket, 2-3 yıl içinde iki yatırımı da hizmete açmayı hedefliyor.

Güngör Grubu, Hatay’a iki yeni yatırım

Bünyesinde Büyük Antakya ile Güngör Ottoman Palace otellerini bulunduran Güngör Şirketler Grubu, Ottomon AVM Otel ve 963 konutluk Güngör Termal Rezidans yatırımlarına devam ediyor. Bu projelerle 6 bin kişiye istihdam sağlamayı planlayan grup, yatırımları bu yıl açmaya hazırlanıyor.

Titanic’in yeni projeleri, Hamburg ve Antalya’da

İstanbul, Antalya, Bodrum ve Berlin’de olmak üzere toplamda 12 otel ile hizmet veren Titanic Hotels, Almanya’nın Hamburg kentinde şehir ve iş konseptli bir otel projesi bulunuyor. Lifestyle bir konsepte sahip olacak otel hem iş hem de tatil amaçlı seyahat eden, aynı zamanda lükse önem veren kesime hitap edecek. Grubun Belek’te golf otel projesi ise devam ediyor. Burada golf sporuyla ilgilenen kişilerin tüm ihtiyaçlarına yönelik bir otel planlayan grup, franchising modeli ile Anadolu’ya yayılmayı hedefliyor.

Marriott International, Türkiye’deki portföyünü yüzde 50 artıracak

Türkiye’de büyüme kararı veren Marriott International Grubu, farklı segmentlerdeki Edition, Autograph Collection, Delta ve Residence Inn otellerini ilk kez Türkiye pazarına getirmeyi hedefliyor. Bu yıl içerisinde Türkiye’de 7 adet yeni otel işletmesini faaliyete sokacak olan zincir, önümüzdeki 3 yıllık periyotta ülkedeki portföyünü yüzde 50 oranında arttırarak 14 yeni otel ile büyüyecek. Türkiye’de şu anda 13 marka altında 26 otelle hizmet veren Marriott International’ın toplam oda sayısı beş bin 300’e yükseldi.

Grubun yatırım aşamasında olan 9 marka altında 14 oteli bulunuyor. Yeni otellerle birlikte grup iki bin 666 yeni odayı bünyesine katmış olacak. Grup, yakın zamanda üst segmentte yer alan 4 yeni otel için anlaşma imzaladı. Orta segmentte ise Türkiye’nin farklı şehirlerinde üzerinde çalıştığı projeleri bulunuyor. Marriott International, 2020 yılı sonuna kadar Türkiye’de işletmede ve yatırım halinde 55 otelin üzerine çıkmayı hedefliyor.

Esenyurt’a Ramada markası geliyor

Yatırımcıların ilgisini çeken bölgelerden biri haline gelen Esenyurt’a Ramada markası geliyor. Çetinalp Yatırım ve Turizm A.Ş. (Pilsan Oyuncak), Esenyurt’ta 5 yıldızlı otel projesi için Ramada markasıyla el sıkıştı. 120 oda ve 240 yatak kapasiteli otelin 2018 yılının ortasında kapılarını açması hedefleniyor.

Rize Çamlıhemşin’e 3 yıldızlı otel inşa ediliyor

Hil-Orsan Hilal Orman Ürünleri San. Ltd. Şti., Rize Çamlıhemşin’de Ayderim Hotel adı ile hizmete girecek 3 yıldızlı bir otel projesi yapıyor. 2018 yılı yaz döneminde faaliyete geçmesi planlanan tesis, 46 oda ve 92 yatak kapasitesi ile hizmet verecek.

Sivas’a 52 odalı butik otel yapılıyor

Demirkaynaklar Ltd. Şirketi, Sivas merkezde butik otel yapıyor. 2018 yılının mayıs-haziran döneminde hizmet vermeye başlayacak otelin 52 oda ve 104 yatağı bulunacak. Tesis, Alaaddin Hotel adıyla konuklarını ağırlayacak.

Rotana Hotels, İstanbul’da iki yeni otel açıyor

İstanbul’da iki otelle hizmet veren Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Rotana Hotels, 2018’de iki yeni otel daha açacak. İstanbul’da Centro WestSide ve WestSide Arjaan adıyla açılacak otellerin Güneşli’de olacağı açıklandı. 2018’in ilk yarısında açılması hedeflenen otellerin 152 ve 153 yatak kapasiteli olması bekleniyor. 2020 yılına kadar 100 otel sayısına ulaşmayı hedefleyen Rotana Hotels Grubu, gelecek yıl Dubai ve İstanbul’un yanı sıra Suudi Arabistan, İran ve bazı Afrika ülkelerinde de yeni otellerin açılacağını duyurdu.

Taca İnşaat, zincir kurmak için kolları sıvadı

İnşaat ve müteahhitlik alanında faaliyet gösteren Taca İnşaat, turizm sektörüne girerek kendi otel zincirini kurmak için kolları sıvadı. İlk otelini Mart 2018’de Karaköy’de açan grup, turizmde büyüme hedefleri doğrultusunda ilk etapta ağırlıklı İstanbul’da olmak üzere 5 otel inşa edecek. Almanya ve ABD’de de otel planlayan grup, müteahhitliğini yürüttüğü Hatay’daki 5 yıldızlı otel yatırımını da yine gelecek yıl haziran ayında faaliyete geçirecek. Şirketin Ankara’daki otel projesi de yine aynı tarihlerde tamamlanmış olacak. Şirket aynı zamanda Afrika’da yeni bir otel projesine başlayacak. Suudi Arabistan’da yeni bir proje yapacak olan Taca, BAE’de iki adet otel ve bir adet de iş merkezi projesini yürütecek. Avrupa’da takip edilen inşaat projesinden biri 2018’in ikinci yarısında başlayacak. Tüm projelerin 2018’e ilişkin yatırım bedeli 300 milyon doları buluyor.

Limak Grubu, yurtdışında büyüyecek

Turizm sektörüne 1995 yılında Limak Arcadia ile giren Limak International Hotels & Resort, son olarak Kıbrıs’ın Bafra bölgesinde inşaatı süren 600 odalık Limak Cyprus Deluxe otelini 2018 yılında açtı. Toplamda 8 otel ve 5.600 yatak kapasitesi ile faaliyet gösteren grup, Makedonya’nın Üsküp kentinde 200 odalı, 5 yıldızlı Limak Üsküp Otel yatırımını 2019 yılında açmaya hazırlanıyor. Kısa ve orta vadede yeni yatırımlarını yurtdışında planlayan grup, 2023 yılına kadar toplamda 10 otele ulaşmayı hedefliyor.

Çambaşı Yatırım, Ordu’ya ilk dağ otelinin temelini attı

Ordu sanayici ve iş insanlarının ortak girişimi ile kurulan Çambaşı Yatırım A.Ş., Çambaşı Kayak Merkezinde deluxe konseptte bir dağ oteli yapmak için düğmeye bastı. 43 dönüm, ormanlık alanda 80 odalı olarak planlanan otelin, 4 yıldızlı olacağı açıklandı. Oteli daha sonra yamaçta yapılacak özel sofistike villa ve bungalovlarla 5 yıldız statüsüne çıkarmayı hedefleyen şirket, oteli 2019 yılı yaz aylarında hizmete açacak. Şirketin ilerleyen dönemde başka yatırımlara da sıcak baktığı biliniyor.

Ladik Akdağ Yatırım’dan Samsun’a iki termal otel

Ladik Akdağ Yatırım, Samsun’un Ladik ilçesinde yaptığı Hilas Termal Otel’i 2018 Haziran ayında açmayı planlıyor. 50 normal oda, 10 süit oda ile 200 yatak kapasitesi bulunan tesis, 4 yıldız konseptiyle hizmet verecek. Yine aynı bölgede arazi satın alan şirket, bu arazide de 500 devre mülk ve 200 odalı yeni bir otel yapmayı planlıyor.

Lujo Bodrum, nisanda kapılarını açtı

Serkoç Otelcilik tarafından hayata geçirilen Lujo Bodrum, nisan ayında kapılarını açtı. Anex Tours’un CEO’su Serhat Koçlar’ın şirketi olan Serkoç Otelcilik 170 milyon dolarlık bir yatırımla hayata geçirildiği Lujo Bodrum, 90 dönüm arazi üzerinde, 20’den fazla oda tipine sahip. Bu sezon hizmete açılacak olan tesisin, golf ve sağlık turizmi imkanlarının yanı sıra içerisinde yer alan 1.000 metrekarelik, 3’e bölünebilen bir ana toplantı salonu ve farklı ölçülerde 7 ayrı küçük salonu bulunuyor.

Sunis markasıyla yeni oteller geliyor

Sunis markasıyla 5 otele sahip olan Turunçlar A.Ş., mevcut otellerine yeni tesisler ekleyerek, 8 bin olan yatak kapasitesini 10 binin üstüne çıkarmayı hedefliyor. Turizm sektöründeki duraklama nedeniyle yatırımlarını konut ve gayrimenkule çeviren şirket, Antalya Konyaaltı sahilinde 80 milyon Euro’ya mal olacak 152 konutluk Sunis Blue Residence yapacak. İzmir- Seferihisar ve Antalya-Side’de iki yeni proje için daha hazırlanan şirket, Seferihisar’da bir termal butik otel yapacağını açıkladı. Grup Sunis markasıyla; Kumköy Beach, Evren Beach, Evita Beach, Efes Royal Beach ve Hotel Su tesislerini işletiyor.

Taşyapı’dan yurtiçi ve dışında 5 yeni otel

İstanbul Kadıköy’de Double Tree by Hilton ile turizme giren Taşyapı Grubu, 2018’de otel yatırımlarına ağırlık verecek. Şirket, yurt içi ve yurt dışında 750 milyon Euro yatırımla 5 yeni otel hayata geçirecek. Selçuklu Holding ile birlikte İstanbul’da ikinci otel yatırımını Kadıköy’de yapacak. Darüşşafaka Cemiyeti’nin açtığı ihaleden 7 milyon dolara satın alınan 12 bin 257 metrekarelik araziye inşa edilecek otelin, 20 katlı, üç bloklu ve 600 odalı olması planlanıyor. İstanbul Etiler’de 280 odalı otelin inşaatını başlatan Taşyapı, yaklaşık 40 milyon TL yatırım bedeli bulunan bu tesisi 2019 yılında hizmete sokmayı hedefliyor. Öte yandan İstanbul Şişli’de yapmayı planladığı karma projeye bir de otel ekleyen şirket, yurt dışı turizm yatırımları için de 500 milyon Euro yatırım yapacak. Balkanlar, Avrupa ve Afrika’da başlattıkları yurt dışı otelleri için Hilton ile anlaşan grup, yurt içi otelleri için zincirlerle görüşüyor.

Hyatt Centric Yalıkavak Bodrum oteli için imzalar atıldı

Varyap, Bodrum-Yalıkavak’a yapacağı yeni otel için Hyatt Hotels ile franchise anlaşması imzaladı. Hyatt Centric Yalıkavak Bodrum ismiyle işletilecek olan tesisin, 2019 yılının ortalarında açılması planlanıyor. 77 odanın bulunacağı tesiste, 5 ayrı yiyecek-içecek alanı, spa, açık ve kapalı yüzme havuzları ve 544 metrekarelik konferans ve organizasyon alanı bulunacak tesisin yönetimini, Access Turizm ve Otel Yatırım Danışmanlık Ltd. yapacak. Varyap, Hyatt’la olan iş birliğini önümüzdeki yıllarda da devam ettirmeyi hedefliyor.

Corendon, Hollanda’da üçüncü otelini açıyor

Hollanda merkezli tur operatörü ve havacılık şirketi Corendon, Hollanda’da üçüncü otelini açmaya hazırlanıyor. Eski Sony binasını otele çeviren grup, 677 odalı tesisin Corendon Villace ismiyle hizmet vereceğini açıkladı. 3 farklı binadan oluşan tesiste, 298 üniteden oluşan binalardan bir tanesi uzun süreli konaklamalar için hazırlandı. Diğer bina, 3.5 yıldız kategorisinde 174 odadan oluşurken, ana binada ise sinema salonu, restoran, fitness center, hamam, toplantı salonları ile odalar yer alacak. Havalimanı oteli olarak planlanan tesisin Mayıs ayında açılması bekleniyor. Grubun sahibi olduğu ve işlettiği otel sayısı toplamda 9’a yükseldi.

Alarko Holding de Kıbrıs’ta otel yapıyor

Hillside markasıyla turizm alanında faaliyet gösteren Alarko Holding, Kıbrıs’ta 120 milyon dolarlık bir otel yatırımı yapacak. Kıbrıs’taki otel yatırımına geçen yıl başlayan şirket, planladıkları yatırıma 2017 yılında başladıklarını kaydeden Ayhan Yavrucu, tesisin Hillside markasıyla açılacağını kaydetti.

Astaş Holding, Mandarin Oriental iş birliğine devam ediyor

Astaş Holding’in İstanbul Kuruçeşme’de yaptığı Mandarin Oriental Bosphorus İstanbul, 2019’da kapılarını açacak. Özel süitler ve kral daireleriyle üst segmente hitap edecek tesisin, eğlence ve düğünlerin de önemli duraklarından biri olması hedefleniyor. Astaş Holding, Mandarin Oriental Grubu ile birlikte Türkiye'de yeni oteller, resort ve rezidanslar açmayı planlıyor.

Best Western, 6 yeni oteli markasına bağladı

Türkiye’de 7 farklı ilde 15 oteli bulunan Best Western Hotels & Resorts, 2018’de başta İstanbul olmak üzere, Ankara, Konya, Eskişehir’de 6 yeni otel açmaya hazırlanıyor. Açılacak otellerin oda sayısı ise 98’den 209’a kadar değişim gösteriyor.

Choise Hotels, Türkiye’de hızlı büyüyor

Türkiye’de 4 otelle hizmet veren Amerika merkezli Choice Hotels International, Türkiye’deki otel sayısını 11’e çıkaracak. 2018 yılı ve sonrasında 7 yeni otel açacak olan zincir, İstanbul’da 1, Bursa’da 3, Balıkesir’de 2 ve Bodrum’da bir otel açarak. 4 ve 5 yıldızlı olarak açılacak yeni tesislerle grubun Türkiye’deki toplam oda sayısı 1613’e çıkacak. Zincir Türkiye’de; Clarion Hotel İstanbul Mahmutbey, Clarion Hotel Golden Horn, Clarion Hotel Kahramanmaraş, The Sea Ascend Hotel Collection ile hizmet veriyor.

NG Hotels & Resort’ten Sapanca’ya dev yatırım

Sapanca’da ikinci tesisini açmaya hazırlanan NG Hotels & Resort, yeni oteli için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne müracaatta bulundu. Bin 400 dönümlük arazi üzerine yapılacak ikinci otelin, 450 oda ve 1125 yatak kapasiteli olması planlanıyor. 98 milyon 500 bin liralık yatırım bedeli olacağı açıklanan tesisle birlikte NG Hotels & Resort, Sapanca’daki yatak kapasitesi 2 bine çıkacak.

İŞ GYO, Kadıköy’de otel yapıyor

İş GYO da otel yatırımı yapacak. İstanbul, Kadıköy'de bir şehir oteli yatırımı için çalışma yürüten İş GYO, arsa maliyeti dahil yaklaşık 200 - 250 milyon liralık bir yatırımla 250 odalı bir tesis yapmayı amaçlıyor. Tesisi en geç 2020 yılında hizmete açmayı hedefleyen İş GYO, otelin işletmesi için bir ulusal veya uluslararası bir otel zinciri ile anlaşacağını duyurdu.

Elite World Hotels, yurtdışı yatırımlarına hız verdi

İstanbul Anadolu yakasındaki ilk yatırımı Elite World Asia Hotel’in inşaatı devam ederken Sapanca’da business resort olarak hizmet verecek Elite World Sapanca Hotel’in inşaatına başlayan Elite World Hotels, zincirin ilk yurtdışı halkası Elite World St Petersburg Hotel’in de inşaatına başladı. Daha çok iş toplantılarına ve sosyal organizasyonlara ev sahipliği yapacak 5 yıldızlı şehir otelleri yapan grup, Eylül 2018’de 120 milyon dolarlık yatırımla açacağı Elite World Asia Hotel’de 351 oda, 2500 kişi kapasiteli toplam 6 toplantı salonu ile hizmet verecek. 2019’da 95 milyon dolarlık yatırımla açılması planlanan Elite World Sapanca’da beş yüz oda ve 6 bin 500 metrekarelik Fit Life Spa&Health Center yapacak olan grup, ‘Business Resort’ konseptiyle toplamda üç bin kişilik kongre ağırlıklı toplantı salonlarına da ev sahipliği yapacak. 700 oda kapasiteli Elite World ST Petersburg Moskovsky ise 2020’de açılacak. Grup, Berlin, Münih, Viyana Budapeşte veya Londra şehirlerinde yatırım fırsatlarını araştırıyor.

Japon devi Okura, Ürgüp’ten sonra İstanbul’da otel yapacak

Japonya’nın önde gelen otel zincirlerinden Okura, Nevşehir Ürgüp’te 5 yıldızlı otel inşaatında son aşamaya gelirken Türkiye’deki ikinci otel yatırımı için de düğmeye bastı. Ürgüp’te 5 yıldızlı otel için 15 milyon Euro’nun üzerinde bir yatırım yapan zincir, Ungun Holding yatırımı olan Okura SPA Resort Kapadokya otelin, 130 odası bulunacak. Japon devi Okura, İstanbul’da da ikinci otel için bir yıldır arazi aradığını açıkladı.

Four Seasons Bodrum kapılarını 2019 sezonuna açacak

İstanbul Beşiktaş ve Sultanahmet’te yer alan Four Seasons otellerinin yatırımcısı Tay Group bünyesindeki Astay Gayrimenkul, Bodrum’da 1 milyon metrekarelik alana 1 milyar dolarlık yatırım yapıyor. Bu otelde de Four Seasons ile el sıkışan şirket, oteli 2019 turizm sezonuna yetiştirmeyi hedefliyor.

KGM Group, otel yatırımı için Balıkesir’i seçti Yıllarca Akdeniz çanağında ve yurtdışında pek çok turizm tesisinde mermer uygulamaları gerçekleştiren KGM İnşaat, otel yatırımı ve işletmeciliği için Balıkesir’i seçti. Hilton Double Tree Hotel Balıkesir projesine başlatan KGM Group, projeyi tamamen kendi öz kaynaklarıyla tamamlayarak, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile gerçekleştirilen iş birliği çerçevesinde otelin işletmeci rolünü de üstlenecek. Otelde, 167 oda ve 350 yatağın yer alacak.

Şekerlisoy Topluluğu, Elazığ’dan sonra Mersin’e otel yapıyorBirçok farklı sektörde faaliyet gösteren Şekerlisoy Şirketler Topluluğu, turizm ve inşaat alanına yoğunlaşarak büyümek istiyor. Elazığ’da 5 yıldızlı Truva Hotel’i hizmete açan topluluk, Mersin’de Athena markasıyla 650 yataklı otel yapacak. Topluluğun toplam yatak sayısı bini geçecek.

Dedeman Hotels, 4 yeni oteli bünyesine katacak

Türkiye, Kazakistan ve Irak’ta; 10 üst segment, 6 odaklı hizmet segmenti olmak üzere toplam 16 otelle hizmet veren Dedeman International, şu anda 1 adet ekonomi segmenti, 2 adet üst segment ve 1 adet odaklı hizmet segmenti olmak üzere 4 yeni oteli bünyesine katacak. İstanbul’da ekonomi segmentinde 1 otelle daha anlaşmaya hazırlanıyor. Grup Türkiye'de toplam 16 Üst segment, 12 odaklı hizmet segmenti, 8 ekonomi segmenti olmak üzere toplamda 36 otele çıkmayı hedefliyor.

Millennium Golden Horn Hotel açılışı bu yıl yapacak

İstanbul'da devam eden kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında yenilenen Ayvansaray Türk Mahallesi, Millennium Golden Horn Hotel ismiyle hizmet verecek. Yatırım için Millennium & Copthorne Hotel Grubu ile Altın İstanbul A.Ş. arasında 25 yıllık kira anlaşması imzalandı. İmza ile dünyaca ünlü otel grubu, mülk sahibi Altın İstanbul A.Ş. ile yaptı. Otel, Millennium Hotels, Copthorne Hotels ve Kingsgate Hotels markalarını bünyesinde barındıran Millennium & Copthorne Hotel Grubunun Türkiye’deki ilk oteli olacak. Toplamda 11 bin metrekare kullanım alanına sahip otelde, büyüklükleri 26 ile 60 metrekare arasında değişen 127 oda, 450 metrekare balo salonu, toplantı salonu, SPA merkezi, 2 adet restoran ile yeraltı otoparkı bulunuyor. Otelin bu yıl hizmete girmesi bekleniyor.

Adana’da dört yıldızlı otel planlanıyor

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nin (AOSB) yeni yönetimi, OSB içinde yeni otel yapmayı planlıyor. AOSB Başkanı Bekir Sütçü, OSB içinde dört yıldızlı otel yapmayı planladıklarını açıkladı. OSB içerisine bin 735 metrekare alan üzerinde yapımı planlanan 4 yıldızlı otelin 8 katlı olacağını ifade eden Sütçü, otel içinde 37 standart ve 4 suit oda, 500 kişilik balo/toplantı salonu, 2 adet 20’şer kişilik ve 1 adet 15 kişilik toplantı salonu, spa ve fitness salonları, kafe ve restoranlarının yer alacağını söyledi. Sütçü ayrıca proje kapsamında 2 adet tenis kortu, 1 futbol ve 1 basketbol sahasının da bulunduğunu belirtti.

Ramada Vakıfkebir, bu yıl kapılarını açacakTrabzon Vakfıkebir’de 10 yıldır atıl durumda bulunan belediyeye ait Tursan Oteli, bu yıl hizmete açılacak. Ramada Vakfıkebir ismiyle hizmet verecek olan 4 yıldızlı tesis, yap-işlet modeliyle 25 yıllığına kiralanarak yapıldı. 69 odası ve 138 yatağı bulunan Ramada Vakıfkebir’in geniş sosyal alanları ve 800 kişi kapasiteli balo salonu bulunuyor.

Ordu Çambaşı Yaylası’na 5 yıldızlı otelOrdu Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki ORBEL AŞ ve Ordu Sanayici İşadamları Derneği (ORDUSİAD) Çambaşı Yaylası’nda yapacakları 5 yıldızlı otelin temelinin Mayıs ayında atılacağını duyurdu. Kayak tesisinin yanına ve 40 bin metrekare alanda kurulacak otelin, 80 oda, 110 yatak kapasitesi bulunacak. ORBEL AŞ’nin yüzde 30’una ortak olduğu tesisin yüzde 70’i ORDUSİAD’a ait olacak.

Yozgat’a 5 yıldızlı tesis için düğmeye basıldı Grand Ser Hotel sahibi Yaşar Güder, Yozgat’a 5 yıldızlı otel yatırımı için kolları sıvadı. Güder, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile Ankara’da yaptıkları görüşmenin ardından aldıkları destekle Yozgat’ta 40 milyon TL’lik yatırımla beş yıldızlı otel yapımı için çalışmalara başladıklarını açıkladı. Toplamda 120 kişiye istihdam sağlaması beklenen otelin 209 odası ve 418 yatağı bulunacağı belirtildi. Otelde ayrıca farklı büyüklüklerde kongre ve toplantı salonları yer alacak.

Ege Yapı da İstanbul’da otel yapıyor

Ege Yapı’nın İstanbul’un Yedikule semtinde yer alan tarihi Cer Atölyeleri arazisinde Emlak Konut GYO iş birliği ile hayata geçireceği Cer İstanbul projesinde bir de otel yer alacak. Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, otelin işletmesi için dünyaca ünlü bir otel grubunun üst segment markasını İstanbul’a getireceklerini söyledi.

Üçüncü Havalimanı otelini Yotel işletecek

İngiliz otel işletmecisi Yotel, Türkiye’ye üçüncü havalimanındaki otel ile giriyor. Londra, Amsterdam ve Paris’te toplamda 4 havalimanında otel işletmeciliği yapan ‘Yotel’, İstanbul’un yeni havalimanındaki 451 odalı tesis için 3. havalimanı yatırımcısı İGA ile 15 yıllık gelir garantisi modeliyle anlaşma imzaladı. 29 Ekim’de ilk etabının açılması hedeflenen havalimanında açılacak otel, oda sayısı bakımında havalimanları içinde yer alan Avrupa’nın en büyüğü olacak. Otel, hava ve kara olmak üzere ikiye ayrılıyor. Hava tarafında transfer yolcular ülkeye giriş yapma zorunluğu olmadan konaklayabilecek. Kara tarafında da daha çok şirketler hedef alınacak. Toplantı, kongre gibi alanlarda da hizmet verecek. Otelde yaklaşık 200 kişi istihdam edilecek.

Türkiye’deki ilk projelerinin birinci öncelikleri olduğunu açıklayan Yotel CEO’su Hubert Viriot, “Bizim açımızdan en büyük havalimanı oteli yatırımı olacak. Çok önemli bir adım atıyoruz. İkinci önceliğimiz ise İstanbul şehir merkezinde bir otel kurmak olacak. Böylece havalimanıyla şehir arasında bir bağlantı kuracağız. Sonrasında Türkiye’nin tüm şehirlerinde olmak isteriz ki şu anda Ankara ve Bodrum’da görüştüğümüz firmalar var” diye konuştu.

Yotel; Londra Gatwick, Londra Heathrow, Amsterdam Schiphol ve Paris Charles de Gaulle havaalanlarında ‘Yotelair’ markası altında dört havaalanı oteli, toplamda ise 25 otel işletiyor. Yotel’in başlıca hissedarları arasında Al-Bahar Group, Starwood Capital, United Investment Portugal ve Kuwait Real Estate Company bulunuyor.

Rafet El Roman, Kıbrıs’a otel yapıyor

Ünlü şarkıcı Rafet El Roman da turizme giriyor. Sanatçı, Kıbrıs’ta aldığı araziye otel yapacağını açıkladı. Otel yatırımına yalnız gireceğini belirten sanatçı, ortak bulunması durumunda ortakla ilerleyebileceğinin sinyalini verdi.

Eski SGK Binası otel oluyor

İstanbul Valiliği’nin yanında bulunan SGK Cağaloğlu Sosyal Güvenlik Merkezi, otele dönüştürülüyor. Levni Hotel’in sahibi Karacabay Turizm Sanayi ve Dış Ticaret Limited Şirketi’nin satın aldığı bina, otel olacak.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha