Sabıkalı uçak seferberliği!

Sabıkalı uçak seferberliği!
12 Mart 2019, 22:48
Etiyopya Havayoları'nın Boeing B737 MAX tipi uçağının düşmesinin ardından Avrupa ve Türkiye'den arka arkaya şok kararlar geldi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, 'Boeing 737 MAX 8' ve 'Boeing 737 MAX 9' tipi hava araçlarının türk hava sahasında uçuşlarının durdurulduğunu açıklarken THY'de bu modeldeki uçaklarını yere indirdi. İşte tüm detaylar....

Etiyopya Havayoları'nın Boeing B737 MAx tipi uçağının düşmesinin ardından bu uçak modeliyle ilgili Avrupa ve Türkiye'den peş peşe kararlar alındı.

İlk hamle Birleşik Krallık'tan geldi

Birçok havayolu B737 Max'lerini yere indirme kararı aldı. Birleşik Krallık Sivil Havacılık Otoritesi de bu uçakların iniş kalkışını ve hava sahsını kullanmasını yasakladı.

THY uçakları geri çağırdı

Ulaştırma Bakanlığı'nın açıklamasından önce ise THY seferde olan tüm 737MAX uçaklarını geri çağırdı. Uçaklar Atatürk Havalimanı'na geri dönmeye başladı. THY konuyla ilgili olarak, “Türk Hava Yolları filosunda bulunan 12 adet Boeing 737 MAX tipi yolcu uçağının ticari operasyonları, 13 Mart tarihi itibarıyla ikinci bir karara kadar durdurulmuştur. ” açıklaması yaptı.

Bakanlık iki kazayı hatırlatıp uçuşları durdurdu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, yurtdışında 5 ay içerisinde meydana gelen kazaların ardından, 'Boeing 737 MAX 8' ve 'Boeing 737 MAX 9' tipi hava araçlarının uçuşlarının durdurulduğunu açıkladı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Yurtdışında 5 ay içerisinde Boeing 737 MAX 8 ve/veya Boeing 737 MAX 9 tipi uçakların karıştığı iki farklı kazanın muhtemel oluş sebepleri Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından değerlendirilmiştir. Söz konusu değerlendirmeler neticesinde Boeing 737 MAX 8 ve/veya Boeing 737 MAX 9 tipi hava araçlarının uçuşları, uçuş emniyetini teminen tedbir amaçlı olarak ikinci bir karara kadar durdurulmuştur" denildi.

5 ayda iki kaza meydana geldi

Etiyopya'nın Addis Ababa kentinden Pazar günü 149 yolcu ve 8 mürettebatı ile Kenya'nın Nairobi kentine uçuş yaptığı sırada düşen Boeing 737 Max 8 tipi uçaktan kurtulan olmadı. 2018 yılı üretim tarihli uçağın aynı modeli de 29 Ekim 2018'de adı büyük bir kazaya daha karışmıştı. Endonezya Lion Havayolları'na ait Boeing 737 Max 8 tipi uçak, Jakarta-Pangkalpinang seferini yaparken denize düştü. Kazada 181 yolcu ve 8 mürettebat yaşamını yitirdi. Etiyopya Havayolları'nın düşen Boeing 737 Max 8 ile beraber aynı model uçağın son 5 ayda ikinci kez düşmesi sonrası dikkatler Max 8 tipi uçaklara çevrilmişti.

kaynak: kokpit.aero


Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha