Rus gazetenin iddiası... 'Türkiye'ye turizm yasağı geri gelebilir'

Rus gazetenin iddiası... 'Türkiye'ye turizm yasağı geri gelebilir'
12 Şubat 2020, 10:28
İdlib yüzünden Türkiye ile Suriye’yi savaşın eşiğine getiren gerginlik, Rusya basınında “Ankara ile yeni kriz” kaygılarını gündeme taşıdı.

İdlib yüzünden Türkiye ile Suriye’yi savaşın eşiğine getiren gerginlik, Rusya basınında “Ankara ile yeni kriz” kaygılarını gündeme taşıdı. Komsomolskaya Pravda gazetesinde, “Türkiye Rusya’yı Suriye’de bir kez daha sırtından bıçaklar mı?” başlıklı analizde, Türkiye’nin Suriye’ye karşı savaş başlatması durumunda Moskova’nın ekonomik önlemlere yöneleceği ve Türkiye’ye yeniden “turizm yasağı” getirilebileceği savunuldu.

Kremlin’e yakınlığı ile bilinen yüksek tirajlı bulvar gazetelerinden Komsomolskaya Pravda’da Aleksandr Kots imzasıyla yayımlanan analizde, “Er ya da geç bu olacaktı: Türkiye ile Suriye orduları arasında doğrudan çatışma” denildi.

Yazıda, gelişmelerde ABD’nin de parmağı olduğu, Washington’un Erdoğan’ı Putin’e karşı karşıya getirmeye çalıştığı belirtildi.

Moskova’nın arabulucu olarak Ankara ile görüşmeler yürüttüğü, İdlib sorununun ancak görüşmeler yoluyla çözülebileceği, ancak Ankara’nın Soçi Mutabakatı’ndan verdiği sözü tutarak teröristleri ılımlı muhaliflerden ayırması gerektiği de yazıda savunuldu.

Türkiye savaş başlatırsa Rusya tarafından ekonomik yaptırımların gündeme gelebileceği ima edilen yazıda, ayrıca İblid hava sahasının Rusya tarafından kontrol edildiği, hava desteği olmadan Türkiye’nin İdlib’te savaşı kazanamayacağı iddia edildi.

Yazının sonunda, “Erdoğan’ın seçmenlerini başka cephelerde kazanacağı zaferlerle mutlu etmesi gerekecek” denildi ve Güneydoğu’da PKK’ya karşı yürütülen operasyonlar gösterildi.

Yazar son cümle olarak, “Erdoğan ne kadar palasını sallamak isterse istesin, Rusya ile anlaşmak zorunda” dedi.(Turkrus)

Yorumlar
Eliştiren
13 Şubat 2020, Perşembe 09:28
Merhaba Rusya ile Türkiyen'in Suriye bekası yüzünden ters düşeceği belliydi zaten . Beklenen gerekleşti . Suriye'nin desteklediği Şam yönetimi . Türkiye'nin desteklediği muhalifler. Turizm yönünden bizi ilgilendiren ise bu yaz Rus turistlerin gelmeyeceği . Tek bir pazara bağımlı kalıp diğerlerini unutursak böyle kara kara düşünürüz. Bu is yüz çevrilmiş, ikinci plana atılmış, milyarlar verip ilgilenilmeyen halkımıza ( yerli turiste ) yarar sağlayacak .
mehmet bayraktar
12 Şubat 2020, Çarşamba 07:19
rusya ambargo koyarsa kendisi zararlı çıkar avrupa ile zaten ilişkileri kötü Ukrayna Bulgaristan ilişkileri hep kötü doğal gaz vanaları bizim elimizde Çocuk katili için Türkiyeyi Gözden çıkaracak kadar aptalsa kendi bilir orada soğuktan donarak ve varil bombalarından ölen binlerce insan ve ülkemizin artık kaldıramayacağı milyonlarca mülteci onların Turistinden de ambargosundan da önemli
Özcan
12 Şubat 2020, Çarşamba 05:01
Okadar çok rusyaya bağımlı kaldıkki bir çok sektör tedirgin başta turizm olmak kaydı ile inşaat dan sebzeye bir çok kalem ürünlerin yanısıra çok pahalı aldığımız dogal dahi rusyaya gebe kalmışız buda bizi tedirgin ediyor ama şu unutulmamalı kaybeden rusyada olacak zaten türk vatandaşlarına uyguladığı vizeden Türkiye'ye bakışı belli bence dik durup rusyaya vize koyup gaz alışımızı azaltıp bazı yeni tedbirler almamız lazım daha doğrusu konuşma yerine uygulamaya geçmek lazım Rusya Türkiyemi Suriyemi karar vermeli
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha