HIKVISION

Otel çalışanı bunu hiç tahmin etmemişti!

Otel çalışanı bunu hiç tahmin etmemişti!
13 Ekim 2019, 22:17
Lüks bir otelde kat görevlisi olarak çalışan gencin dolabında sakladığı yiyecekler işinden etti. Konuyla ilgili son sözü Yargıtay söyledi.

Bir otelde kat görevlisi olarak çalışan genç, müşterinin yarım bıraktığı patates cipsini alıp, şahsi dolabına koydu. Diğer görevlilerin durumu otel yönetimine bildirmesi üzerine dolapta arama yapıldı.

Kat görevlisinin dolabında; patates cipsi, bir avuç fındık ve reçel ele geçirildi.

Daha önce de muhtelif vukuatlar sebebiyle hakkında tutanak tutulan işçi, tazminatsız şekilde işten atıldı. İş Mahkemesi'nin yolunu tutan otel görevlisi, iş sözleşmesinin haklı bir sebep olmaksızın feshedildiğini belirterek otel işletmecisinden kıdem, ihbar tazminatı ile yıllık izin alacaklarının tahsilini istedi.

Davalı otel işletmecisi, davacının iş sözleşmesinin haklı sebeple feshedildiğini belirterek, davanın reddini istedi. Mahkeme, davacının iş sözleşmesinin feshinin haklı sebebe dayandığı, yıllık izin ücretlerinin ödendiği gerekçesiyle taleplerin reddine karar verdi. Karar, davacı vekilince temyiz edildi.

Yargıtay: Güven ilişkisi ortadan kalktı, işveren haklı

Davayı inceleyen Yargıtay Hukuk Genel Kurulu kararında; davacının, işveren tarafından hakkında düzenlenen tutanakların asılsız olduğunu, iş yerinde kahvaltı verilmemesi sebebiyle misafirlerden kalan kahvaltılıkları alıp dolabına koyduğunu, ertesi gün bu ürünlerle kahvaltı yaptıklarını söylediği vurgulandı. Davalının da davacının çalışma süresi boyunca birçok kez görev tanımına ve iş yeri kurallarına uymayan davranışlarda bulunduğunu, savunmasının alınmasına ve uyarı verilmesine rağmen aynı davranışları tekrarlamaya devam ettiğini ilettiği hatırlatıldı.

Kurul üyeleri arasına görüş farklılıkları olduğunun vurgulandığı kararda şöyle denildi:

"Davacıya ait iş yeri şahsi sicil dosyası içeriğine göre, otele ait ürünleri almasına ilişkin eylemi doğruluk ve bağlılık ile bağdaşmaz nitelikte olup, davalı işverenle arasındaki güven ilişkisi ortadan kalktığından işverence gerçekleştirilen fesih haklı nedene dayanmaktadır. Davacı vekilinin temyiz itirazlarının reddi ile direnme kararının yukarıda açıklanan nedenlerle onanmasına oy çokluğu ile karar verilmiştir.''

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha