O uçaklar Nisan'a kadar uçmayabilir

O uçaklar Nisan'a kadar uçmayabilir
13 Mart 2019, 10:52
Etiyopya Havayoları'nın Boeing B737 MAX tipi uçağının düşmesinin ardından Türk Hava Yolları’nın dün uçuşlarını durdurduğu 737MAX’ler İstanbul Atatürk Havalimanı’na ulaştı.

Etiyopya Havayoları'nın Boeing B737 MAX tipi uçağının düşmesinin ardından Avrupa ve Türkiye arka arkaya şok kararlar almıştı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, 'Boeing 737 MAX 8' ve 'Boeing 737 MAX 9' tipi hava araçlarının türk hava sahasında uçuşlarının durdurulduğunu açıklarken THY'de bu modeldeki uçaklarını yere indirdi. 737MAX’ler İstanbul Atatürk Havalimanı’na ulaştı. Uçaklar, Florya tarafındaki Genel Havacılık Apronu’nda park pozisyonuna alındı. THY'de halen 11 adet 737 MAX8 ve bir adet de MAX9 bulunuyor.

Yazılım güncellemesi üzerinde çalışıyorlar

Yazılım Arka arkaya gelen kazaların ardından 737MAX’lerin Kanada, ABD ve Kuveyt haricindeki tüm ülkelerde uçuşları durduruldu. Boeing yeni bir yazılım güncellemesi üzerinde çalışıyor. Bu yazılımın önümüzdeki hafta sonuna kadar bitirilmesi ve ardından Amerikan havacılık otoritesi FAA’den onay alınarak yayınlanması bekleniyor.

Uzmanlar, 737MAX’lerin nisan ayına kadar uçamayabileceğine dikkat çekiyor.

kaynak:kokpit.aero

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha