Konaklama kadar gastronomi geliri için 2019 milat olacak

Konaklama kadar gastronomi geliri için 2019 milat olacak
08 Aralık 2018, 18:07
Dünyanın sayılı mutfaklarından birine sahip Türkiye, gastronomi gelirlerini artırabilmek için için 2019'da gaza basıyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, türk mutfağının tanıtımıyla ilgili 2019'da atılacak adımları anlattı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2018'de Türkiye'nin konaklama gelirlerinin 10 milyar dolar, gastronomi gelirlerinin ise tahminen 5 milyar dolar olacağını söyledi. Normalde konaklama kadar gastronomi geliri elde edilmesi gerektiğini belirten Ersoy, ancak bu şekilde hedeflenen turizm gelirlerine ulaşılabileceğini ifade etti.

2019'da gastronomi çok önemli hale geliyor

Mutfak zenginliği bakımından dünyanın sayılı ülkelerinden birisi olan Türkiye'nin gastronomi potansiyelinin değerlendirilemediğini bu sebeple turizmdeki rakiplerinin gerisinde kaldığını belirten Ersoy, bu konuda 2019'da yeni bir açılım gerçekleştireceklerini belirtti. 2019'da Türkiye için gastronominin çok önemli bir hale geleceğini belirten Ersoy, 20 Mart 2019'dan itibaren yurt dışı sergi konseptlerine başlanacağını ifade etti. Önce Japonya'da Tokyo ve Kyoto'da, 2020 itibarıyla Londra, Berlin ve Moskova'da gezen sergileri hayata geçireceklerini belirten Ersoy, " Gezen sergilere Topkapı Müzesi eserleriyle başlayacağımız gezen sergilere gastronomi bölümü de koyacağız. Sergilere hangi yörelerin katılacağıyla ilgili çalışmalara başladık. Artık gastronomi, kültür, arkeolojik değerlerimiz turizmin tanıtımında ve gelir getiren kısımlarında öncelikli olacak." ifadelerini kullandı.


Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha