Japonya'da uçak diplomasisi

Japonya'da uçak diplomasisi
28 Kasım 2018, 22:58
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy yeni pazarlara açılım stratejisi çerçevesinde çıktığı Uzakdoğu seyahatinin Japonya ayağında önemli görüşmeler yaptı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy yeni pazarlara açılım stratejisi çerçevesinde çıktığı Uzakdoğu seyahatinin iki günlük Japonya ayağında önemli görüşmeler yaptı. Bakan Ersoy, bu kapsamda Japon mevkidaşları Arazi, Altyapı, Ulaştırma ve Turizm Bakanı (MLIT) Keiichi Ishii ve Eğitim, Kültür, Spor, Teknoloji ve Bilim Bakanı (MEXT) Masahiko Shibayama ile ayrı ayrı görüştü.

THY'ye iniş izni tahsis edilmesini istedi

Görüşmelerde, Türkiye'nin Uzak Doğu'da son yıllarda ivme kazanan siyasi ve ekonomik ilişkilerini kültür ve turizm alanında genişletmeye yönelik konuların ele alındığı öğrenildi. Özellikle Keiichi Ishii ile görüşmesinde, Türkiye'nin büyük turist potansiyeline sahip Uzak Doğu pazarındaki payının arttırılması için yeni ve kapsamlı bir eylem planı hazırlığı içinde olduğunu anlatan Ersoy, bu plan doğrultusunda özellikle karşılıklı yolcu trafiğinin arttırılmasını hedeflediklerini ifade etti. Ersoy, bu doğrultuda Türk Hava Yollarının Osaka ve Tokyo Haneda havalimanlarına sefer düzenlemesini arzu ettiklerini, bunun için Japon makamlarından da uygun "slot" (iniş izni) tahsis edilmesi talebinde bulunulduğunu belirterek, Japon mevkidaşından bu konuda gereken desteğin verilmesini istedi.

Japon havayolu yetkilileriyle de görüştü

Bakan Ersoy Japonya ziyaretinin son gününde Japonya'nın önde gelen havayolu şirketlerinden All Nippon Airways'in yetkilileriyle de bir araya geldi. Görüşmenin fotoğraflarını sosyal medya hesaplarından paylaşan Ersoy " Yoğun ve çok olumlu yansımaları olacağına inandığım temaslarla geçirdiğimiz Japonya ziyaretimizin son gününde, karşılıklı yolcu trafiğini arttırma hedefimize yönelik olarak Japonya'nın önde gelen hava yollarından All Nippon Airways yetkilileri ile bir araya geldim." ifadelerini kullandı.

Japon acentacı ve gazetecilerle de buluşmuştu

Bakan Ersoy, Japonya ziyaretinin ilk gününde Türkiye'ye Japonya'dan en fazla turist getiren tur operatörlerinin başında gelen Hankyu Travel Int. ve Japonya Seyahat Acenteleri Birliği (JATA) ile bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunmuştu. Görüşmede karşılıklı yolcu trafiğinin artırılmasına yönelik çalışmalar hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu. Ersoy, Tokyo'daki Türkiye'yi yakından takip eden kalabalık bir gazeteci grubuyla bir araya gelerek Türk-Japon dostluğunu, Türkiye'nin yeni turizm stratejisini ve kültür politikalarını konuştu. Ersoy, Japonya'daki temaslarının ardından Çin'e geçecek.

Japon piyano yarışmasında birinci olan Can'la da buluştu

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy Japonya'da 10. Hamamatsu UA Piyano Yarışmasında 1. olan Can Çakmur'la da bir araya geldi. Ersoy, sosyal medya hesaplarından Can Çakmur'la birlikte çekildiği fotoğrafın altına " 10. Hamamatsu UA Piyano Yarışmasında birinci olarak müthiş bir başarıya imza atan ve Japonya’da büyük bir takdirle karşılanan genç yeteneğimiz Can Çakmur. Gencecik yaşı, bu yaşta kazandığı prestijli ödüllere rağmen mütevazı, pırıl pırıl bir genç. Kendisiyle gurur duydum." notunu düştü.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha