İGA'dan dev 'yapılandırma' görüşmesi

İGA'dan dev 'yapılandırma' görüşmesi
11 Şubat 2020, 10:28
İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA, mevcut bulunan 5b7 Milyar Euroluk kredisini yeniden yapılandırmak İçin Çin'e açıldı.

İstanbul Havalimanı Çin Bankalarıyla 6 Milyar dolarlık kredi için görüştü. Bloomberg’in haberine göre İstanbul’un yeni havalimanı işletmecisi İGA, mevcut bulunan 5,7 Milyar Euro (6,2 Milyar dolar) lık kredisini yeniden yapılandırmak İçin Çin ve Körfez ülkeleriyle görüşmelerde bulunuyor.

Şirketin düşük maliyetli kredi ile nakit akışını güçlendirmek ve inşaat alanındaki giderleri minimize etmeyi hedeflediği düşünülüyor.

Avrupa Bankalarının da bu konuya ilgi duyduğu gelen bilgiler arasında yer alırken banka isimleri paylaşılmadı.

Şirket, daha önce yaptığı açıklamada Londra merkezli Dome Group Financial Services ile çalıştığını açıklamıştı.

Yeniden yapılandırma, IGA'nın yıllık faiz yükünü “önemli ölçüde” azaltmasına yardımcı olacak.

İGA , 2015 ve 2018 yıllarında TC Ziraat Bankası A.Ş., Türkiye Halk Bankası A.Ş., Türkiye Vakıflar Bankası TAO, Denizbank A.Ş., QNB Finansbank A.Ş. ve Türkiye Garanti Bankası A.Ş.'den havalimanı inşa etmek için kredi aldı.. Bloomberg verilerine göre 2031'de vade süresi dolacak.

IGA’nın 25 yıllık sözleşme kapsamında toplamda 22,1 milyar Euro ödemesi gerekiyor. Ödemelerin bu yıldan itibaren 1.1 milyar Euro olarak gerçekleştirilmesi bekleniyor.

İGA, geçtiğimiz ay şirketin uluslararası operasyonlardan elde edilen karının devlet garantisini aşması sebebiyle 2019 yılının 9 aylık dönemi için devlete 22,4 milyon Euro’luk ekstra ödeme yapacağını belirtti.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha