HIKVISION

Hollanda'da termal otel yatırımı

Hollanda'da termal otel yatırımı
04 Haziran 2019, 13:35
Hollanda’nın kuzeyinde, termal bölgesi Badnieuweschans’taki termal otel projesi Türk yatırımcıları bekliyor.

Hollanda’nın kuzeyinde, ülkenin ilk termal bölgesi olan Badnieuweschans’ta, fizibilitesi yapılmış termal otel projesi Türk yatırımcıları bekliyor.

Projeyi, üzerinde yapılacağı arazinin sahibi Cemil Sedat Güren’e sorduk.

Uzun yıllardır Avrupa’da arazi geliştirme ve gayrimenkul yatırımları alanında çalışan Cemil Sedat Güren, bölgenin potansiyelini ve Türk yatırımcılara sağlayacağı avantajlar hakkında şu bilgileri verdi.

Projeyi geliştirdiğiniz arazinin konumu hakkında bilgi verebilir misiniz?

Arazi Hollanda’nın kuzeyindeki Badnieuweschans bölgesinde bulunuyor. Hollanda’nın ilk termal otellerinin inşa edildiği bölge, Almanya sınırında ve aynı zamanda İskandinav ülkeleriyle ulaşımın sağlandığı otoyolun kenarında bulunuyor.

Arazinin bulunduğu bölgenin coğrafi özellikleri nasıl?

Bölgede orman, göl ve yat limanına bağlanan kanallar var. Bu özellikleriyle Avrupa’nın önde gelen sayfiye alanları arasında kabul ediliyor.

Arazinin büyüklüğü ne kadar?

Arazimiz Hollanda devleti tarafından termal turizm alanı ilan edilen Badnieuweschans’ta ve 32.5000 metrekare genişliğinde.

Bölgedeki termal suyun özellikleri nedir?

Termal su yerin 625 metre derinliğinden gelen, yüksek kalitede mineral özelliklere sahip. Çıkan termal su aynı zamanda medikal termal olarak kullanılabilme özelliğine sahip.

Avrupa’daki termal kültürü ve projenin hitap edeceği potansiyel hakkında bilgi verebilir misiniz?

Avrupa’da Almanya, Belçika, Hollanda, Fansa, Belçika, İspanya, Portekiz ve bazı Balkan ülkeleri, coğrafi konumları nedeniyle jeotermal kaynaklara sahiptir. Termal su ve kür kullanım alışkanlıkları ise ülkeden ülkeye göre değişiklik gösteriyor.

Örnek vermek gerekirse, İskandinav ülkeleri genellikle sauna ve wellnes SPA kültürüne yakınken, Orta Avrupa ve Balkan ülkelerinde ise termal ve kür alışkanlıkları daha fazla.

Hepsinden önemlisi Avrupa’nın birçok ülkesinde sağlık kurumları termal su ve kürleri yardımcı tedavi olarak görüyor ve bu alana milyarlarca euro kaynak ayırıyor. Harcanan paralar da insanların bağlı olduğu sağlık güvenci sistemleri tarafından karşılanıyor.

Avrupa’daki termal turizm potansiyeli hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Elde ettiğimiz resmi verilere göre Avrupa genelinde 139 milyonun üzerinde kişi termal kaynaklardan veya kürlerden yararlanıyor. Bu boyutuyla düşündüğünüzdü milyarlarca euroyu bulan bir pazar söz konusu. Hepsinden önemlisi de yaşlanan Avrupalı nüfusun etkisiyle bu oran her geçen yıl artıyor.

Geliştirdiğiniz termal hotel ve SPA projesi hakkında bilgi verebilir misiniz?

Projemiz 04 Nisan 2019 itibariyle kent komisyonundan gerekli imar izinlerini aldı. 2019 Eylül ayı itibariyle de hafriyat ve temel çalışmalarına başlanabilir durumda.

Proje üzerinde kurulması planlanan tesis hakkında bilgi verebilir misiniz?

Projedeki otel 170 odalı olacak. Ayrıca 4000 metrekare suptropikal kapalı, 600 metrekare de açık termal havuz yer alacak. 10.000 metrekarelik arazide ise 90 metrekarelik 40 tane bungalov tipi iki katlı villalar yapabilmek mümkün.

Hedeflenen müşteri profiline ilişkin yaptığınız fizibilite çalışmaları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Avrupa ve Hollanda pazarlarında yaptığımız fizibilite çalışmasında projenin termal su ve otel bazında yıllık 346.000 ziyaretçi, suptropical kapalı yüzme havuzunda ise yıllık 289.000 ziyaretçi potansiyeli olduğunu tespit ettik.

Proje, Türkiye’den gelecek yatırımcı veya işletmecilere ne tür faydalar sağlayacak?

Projeyi üslenecek yatırımcı veya işletmecilerin elde edeceği faydalar hakkında şunları söyleyebilirim. Yatırımın sezonluk değil tüm yıl boyunca kazandıran bir tesise yatımı yapmış olacak. Yatırım Türkiye’de bazı bölgelerde yaşanan otel enflasyonuyla kıyaslandığında, pazar dengeleri açısından, oldukça rantabl. Otelin konumu ve konsepti, direkt satış ve rezervasyona oldukça müsait.

Yılın 365 günü verimli bir şekilde çalışacak otel projesi için ayrıca Avrupa Kalkınma Bankası ve Hollanda Devletinin il teşvikleri ve bölge belediyesinin teşviklerinden de yararlanabilmek mümkün

Projeyi geliştiren şirketiniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Şirketimiz De Wereldbazar OG bv, gayrimenkul yatırım ve proje geliştirme şirketi olup, 2006 yılından buyana faaliyetini sürdürüyor.

De Wereldbazar OG bv olarak Kuzey Hollanda’da iki projede çalışmalarımız devam ediyor. Bunlardan biri, Türk yatırımcılara tavsiye ettiğim 170 odalı termal otel projesi, diğer ise içinde 550 mağazanın yer alacağı AVM projesi.

Dileyen yatırımcılar otel projemiz hakkında www.spaworldhotel.nl adresinden, AVM projesi hakkında ise www.dewereldbazar.nl adresinden detaylı bilgi alabilir.

Bilgi için

Tel. +31 (0)6 - 46620825

+31 (0)597-522441

+31 (0)050-2600605

Email. sedat@dewereldbazar.nl

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha