Hac ve umreye 'vize' zammı!

Hac ve umreye 'vize' zammı!
14 Eylül 2019, 12:12
Suudi Arabistan yönetimi, 2020 yılı için özellikle hac ve umreyi etkileyecek yeni kararlar aldı.

Buna göre, hac, umre, ziyaret veya ticaret olmak üzere bölgeye gidecek herkesten 300 Suudi Arabistan Riyali ek vergi alınacak. Ayrıca Suudi Arabistan, ‘saha hizmetleri vergisi’ adı altında 198 riyal’lik yeni bir vergi daha getirdi. Oluşan 500 riyal ek vergilendirme bugünkü kur ile 750 liraya denk geliyor. Buna göre Türkiye’den her yıl bölgeye giden 600 bine yakın kişi ek vergilendirme ile karşı karşıya kalacak.

Olumsuz etkileyecek

Suudi Arabistan’a hac ve umre ile birlikte yıllık 600 bini aşkın Türk vatandaşının ziyaret ettiği tahmin ediliyor. Milliyet'ten Duygu Erdoğan'a konuşan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkan Yardımcısı Bedirhan Bayka, bu düzenlemenin bölgeye gidecek olanları büyük oranda olumsuz etkileyeceğini söyledi.

En uygun tur 1000 dolar olur

TÜRSAB’ın hac ve umre konusunda uzman Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Canatan, Suudi Arabistan’ın her müslüman ülkeye hac için binde bir oranında kota verdiğini hatırlatırken, hac amacıyla bölgeye Türkiye’den 80 bin kişinin gittiğini söyledi. Umre için ise önceki yıllarda 480 bine kadar çıkan ziyaretçi sayısı, bu yıl döviz kuru nedeniyle 320 bine düşüş gösterdi. Umrede en uygun fiyatın iki haftalık ekonomik turlar olduğunu anlatan İbrahim Canatan, bu fiyatın 1000 dolar seviyesine çıkabileceğini dile getirdi.

Etiketler:hac umre vize zam
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha