Fuat Oktay: Maraş'ın açılması laftan ibaret değildir

Fuat Oktay: Maraş'ın açılması laftan ibaret değildir
17 Şubat 2020, 00:05
1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’ndan bu yana kapalı olan Maraş’ta incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, ‘Burası KKTC’nin kendi toprağıdır’ dedi

KKTC ziyaretinde Kapalı Maraş’ta incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Kapalı Maraş’ın açılması laftan ibaret değildir” dedi. “Maraş KKTC’nin kendi toprağıdır” diyen Oktay, Türkiye Barolar Birliği (TBB) tarafından, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) 1974’ten bu yana kapalı olan Maraş bölgesinde düzenlenen “Hukuki, Siyasi ve Ekonomik Yönleri ile Kapalı Maraş Açılımı Toplantısı”na katıldı. Oktay burada yaptığı konuşmada: “KKTC egemenlik alanında bulunan bu cennet kıyının atıl kalması ne hukuki, ne siyasi ne de ekonomik yönden kabul edilebilir. Ülkemizin de destekleriyle KKTC Hükümeti’nin yürüttüğü envanter çalışması son derece anlamlı ve önemlidir. Yapılan çalışmalar, Kıbrıs Türkü’nün statükoyu kabul etmeyeceğinin kanıtlarından birisidir. Kapalı Maraş’ın açılması laftan ibaret değildir” şeklinde konuştu.

Maraş’taki arazilerin büyük bir kısmının vakıf arazisi oyduğunu belirten Oktay şöyle devam etti: “Geçmişte söz konusu vakıf arazileri üzerinde tasarrufta bulunan üçüncü şahısların olduğu da bir gerçektir. Taşınmaz Mal Komisyonu’nun mevcudiyeti, Maraş dahil olmak üzere mülkiyet meselesinin çözümüne dönük atılacak adımlar bakımından güvencedir. Envanter çalışması sonuçlarına göre mülkiyet hakları konusundaki uyuşmazlıkların kısa zamanda çözüme kavuşturulacağına inanıyorum. Ümidimiz yakın zamanda Maraş’ın yeniden hayat bulmasıdır. Bu iki toplumun da refah ve sosyal barışını olumlu şekilde etkileyecektir. Kapalı Maraş açılımında amaç asla ve asla yeni mağduriyetler yaratmak değil, var olan mağduriyetleri hukuk temelinde gidermektir. Her bir bireyin hakkının korunması esastır. Çözüm, uluslararası hukuka uygun bir biçimde geliştirilecektir.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha