Burhan Sili: İklim değişikliği turizmi etkiliyor

Burhan Sili: İklim değişikliği turizmi etkiliyor
04 Şubat 2023, 10:58
Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, “Sürdürülebilirliği artırmak ve iklim değişikliğiyle mücadele etmek için turizm sektörü ve gelişmiş devletler daha fazla sorumluluk üstlenmelidir” dedi.

IFITT (Uluslararası Bilgi Teknolojileri Turizm ve Seyahat Federasyonu) Türkiye Temsilciliği ve Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Turizm Fakültesi iş birliği ile Drita Hotel Resort & Spa’da “İklim Değişikliğinde Turizmin Sorumluluğu ve Dijital Dünyada Yeni Trendler Zirvesi” yapıldı. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve ALTİD Başkanı Burhan Sili, yaptığı konuşmada, “İklim değişikliği, turizm sektörünü ve dünya çapında turistik destinasyonları büyük ölçüde etkilemektedir. Bunun sonucu olarak turizm sektörü sürdürülebilirliği artırmak ve iklim değişikliğiyle mücadele etmek için daha fazla sorumluluk üstlenmelidir. Doğal kaynakların korunması ve sürdürülebilir turizm pratiklerinin teşvik edilmesi de önemlidir. Ama asıl sorumluluk yeni dünya düzeninde özellikle gelişmiş teknolojiyi kullanan ülkelere düşmektedir” dedi.

Güvenlik ve gizlilik konularında titiz olunmalı

Turizm sektörü ve dijitalleşme entegrasyonunun çok önemli olduğunu vurgulayan Başkan Sili, “Dijital teknolojiler, turizm sektöründeki işletmelerin elini güçlendirir ve müşterilere daha iyi hizmet imkanı sunmalarını sağlar. Örneğin, online rezervasyon sistemleri, turistik destinasyondaki konaklama ve aktiviteler hakkında daha fazla bilgi sunma, mobil uygulamalar ve sosyal medya gibi araçlar turizm sektörüne daha fazla esneklik ve daha iyi müşteri deneyimi sunabilir. Bununla birlikte turizm sektörünün dijitalleşmesi, güvenlik ve gizlilik konularının da ele alması gerektiği anlamına gelir” dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha