HIKVISION

Bakan Mehmet Ersoy Turizm Ajansı'yla ilgili soruları yanıtladı

Bakan Mehmet Ersoy Turizm Ajansı'yla ilgili soruları yanıtladı
11 Temmuz 2019, 08:55
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: “Turizm gelirinin en yüksek olduğu 10 ülkeden 7’sinde turizm ajansı var. Bu ajanslar öncelikle tanıtımı doğru bir şekilde yapıyorlar, turizm ile ilgili geliştirme politikalarını sektörle birlikte oluşturuyorlar.”

Bakan Ersoy: “Devlet kaynaklarıyla 20 yılda alacağımız yolu Turizm Geliştirme Ajansı ile birkaç yılda katedeceğiz.”

Türkiye Büyük Millet Meclisi gündeminde bulunan Turizm Geliştirme Ajansı ile Türkiye turizminin büyük bir ivme kazanacağını vurgulayan Bakan Ersoy, dünyada turizm gelirlerinin en yüksek olduğu 10 ülkeden 7’sinde turizm ajansı bulunduğunu söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Habertürk TV’de yayınlanan ‘Özel Röportaj’ programında Veysi Ateş’in sorularını yanıtladı.

Turizm Geliştirme Ajanslarının, öncelikle tanıtımı doğru bir şekilde yaptıklarını ifade eden Ersoy, turizm ile ilgili geliştirme politikalarını sektörle birlikte oluşturan bu ajansların şu an için Türkiye’de uygulanamayacak olsa da denetim desteği de verdiklerini kaydetti.

Türkiye’de her şeyi devletten bekleyen bir anlayışın hâkim olduğunun altını çizen Bakan Ersoy, devletin bütün sektörlere karşı sorumlu olduğunu ve sektörün de bu tanıtıma ortak olması gerektiğini belirttti ve “Devlet kaynaklarıyla 20 yılda alacağımız yolu Turizm Geliştirme Ajansı ile birkaç yılda katedeceğiz.” dedi.

Ajans Yönetiminin Çoğunluğunu Sektör Oluşturacak

Turizm Geliştirme Ajansı yönetim kurulunun çoğunluğunu özel sektörün oluşturacağını ifade eden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, devletin yanı sıra sektörden toplanacak kaynağın nereye harcanacağına yine onların karar vereceğini söyledi.

Bakan Ersoy, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“3 üye kamu görevlisi olarak Bakan, Bakan Yardımcısı ve Tanıtma Genel Müdüründen, 1 üye ulaşım koltuklarının yüzde 80’ini oluşturması nedeniyle Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanından oluşuyor. Bununla birlikte 4 kamu sayabiliriz. İGA ve TAV’ın da dönüşümlü gelmesini istiyoruz 5’inci olarak. Acentaları temsilen ise bir temsilci atamak istiyoruz. Bunun da, acentaların yapacakları seçimle atanmasını düşünüyoruz. Bu noktada, mesela TÜRSAB seçimleri yapılırken iki sandık konularak bu belirleme yapılabilir. Bunun dışında Türkiye’de 7 coğrafi bölge var. Buradan da 7 temsilci atanıyor. Bunlar da seçimle geliyorlar. Turizm işletme belgeli tesisler arasından adaylar belirleniyor. Onların yapacağı oylamayla seçilecek üyeler bunlar. Marmara ve Akdeniz bölgesinden ikişer, Ege, Karadeniz ve İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden birer üye olacak. Bölgelerdeki sayıları yatak kapasitesiyle, aldığı turist sayılarını dikkate alarak yaptık.”

Yönetim Kurulunun Görevi Operasyon Yapmak Olmayacak

Turizm Geliştirme Ajansının yönetim kurulunun görevinin operasyon yapmak olmayacağını da belirten Bakan Ersoy, yıl içerisinde yapılacak toplantılarda operasyon ekiplerince hazırlanan bütçeleri onaylayacaklarını, icra kurulu tarafından da bu bütçelerin haftalık toplantılarla denetleneceğini ama operasyon işinin tamamen profesyonellerden oluşmuş kadrolarca yapılacağını söyledi.

Bu ajansın ağırlıklı olarak pazarlama ve tanıtım odaklı olacağının altını çizen Ersoy konuşmasını şunları kaydetti:

“Dijital pazarlamadan tutun da yapılması gereken PR’a kadar bütün bölümler masa masa var. Yolcular üzerinden bize turist tedarik eden ülkelerde kıta bazında sınıflandırılmış durumda. Mesela Amerika, Avrupa, Afrika gibi bölümler de var baktığınız zaman. Ayrıca iç turizm de bir masa şeklinde. Çünkü Türk turist de bizim için önemli. Hem doluluk dengesini hem fiyat dengesini sağlamak adına yerli turist de var. Ayrıca, konsantre olunması gereken yeni ürünler de var. Mice operasyonları, deniz ve demir yolu turizmi gibi geliştirilmesi gereken organizasyonlar var. Sağlık turizmi çok ciddi geliştirmemiz gereken bir alan. Çok yüksek beklentimiz var. Eğitim turizmi çok önemlidir. Bununla ilgili çok ciddi tanıtım yapılması gerekiyor. Türkiye’de üniversite eğitimi almaya gelen öğrenciler var. Öğrenci deyip geçmeyin, uzun süre kalıyorlar. Devamlı bir harcamaları var. Ortalama en az iki kere aileleri geliyor. Dolayısıyla çarpanı çok yüksek olan bir turist kitlesi.”

Ajans Müşteri Memnuniyetini de Bölge Bölge Ölçecek

Ajansın odaklandığı markalaşma için sürekli tanıtım yapmanın önemine işaret eden Ersoy, “Dünyanın en büyük markalarına bakın, ezbere biliyoruz. ‘Niye tanıtım yapıyoruz olmaz.’ yapmak zorundasınız.” dedi.

Türkiye’de turizmi 81 ile yaymak gerektiğini söyleyen Ersoy, kurulacak olan ajansın Türkiye’ye gelen turistin memnuniyetini de bölge bölge ölçeceğini dile getirerek, şöyle devam etti:

“Türklere Türkiye’yi tanıtmamız lazım. Doğu, Güneydoğu, Karadeniz, İç Anadolu dediğiniz zaman bunların yatak kapasitesi düşük. Biz özellikle oralardan temsilci istedik. Yeni destinasyonlar yaratmamız lazım. Bunu yarattığınız zaman öncelikli olarak iç turizme tanıtmanız daha kolay. İki aynı lisanı konuşan kitlelerle turizm yapmanız daha kolay başlangıç açısından. Yani turizme aşina olduktan sonra o bölgeler, bizim onu yurt dışında tanıtıp, potansiyelini artırmamız çok daha kolay. Sadece tanıtmak yetmiyor. Tanıtarak getirdiğiniz misafiri mutlu döndürmeniz de şart, yoksa dijital medyanın bu kadar geliştiği bir ortamda küstürürsünüz misafiri. Ajansın içinde özellikle denetimle ve misafir memnuniyeti ile ilgili bir birim de kuruyoruz. Yani bu misafir memnuniyetlerini bölge bazında ilçe ilçe ölçeceğiz.”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha