Alternatif turizme de teşvik geliyor

Alternatif turizme de teşvik geliyor
02 Aralık 2020, 11:35
Uzun süredir sektörün gündeminde olan Turizmi Teşvik Kanunu'nun yenilenmesinde son aşamaya gelindi.

Turizmi Teşvik Kanunu'nun düzenlenmesiyle sadece kitle turizmi değil alternatif turizm yatırımlarına destek verilmesi sağlanacak. Uzun süredir sektörün gündeminde olan Turizmi Teşvik Kanunu'nun yenilenmesinde son aşamaya gelindiği öğrenildi. Dünya'dan Mehmet Kaya'nın edindiği bilgilere göre kanun düzenlemesinde sadece kitle turizmi değil alternatif turizm yatırımlarının da kapsama alınmasına karar verildi. Buna göre yerli ve yabancı turist çekeceği tahmin edilen, dağcılık, rafting gibi doğa sporları, kültür ve özellikle nadir doğal güzelliklere yönelik yapılacak yatırımlara destek verilmesi sağlanacak. Bu türden yatırımlar için turizm bölgesi ilanı ile teşvikli yatırım yapılması mümkün olacak. Bazı bölgelerde özel teşvikler verilmesinin de önü açılacak.

Mevcut turizmi teşvik kanunun otel, tatil köyü vb. tesisleri, deniz araçlarını kapsadığı, alternatif turizmin ise çok farklı tesis ve bileşenleri içerdiği kaydedildi. Bu tür işletmelerin gerek kurulum, gerekse işletme aşamasındaki teşvik sisteminin de kanunla kapsanacağı vurgulandı.

Bu türden turizm yatırımlarına uygun alanlar Bakanlık tarafından yürütülecek çalışmalarla belirlenecek.

Bilgi veren kaynaklar daha önce hazırlanan taslaklarda yer alan Türkiye’nin genel turizm bölgelerine ayrılması ve buna yönelik olarak turizm politikaları uygulanmasına imkan verilmesine yönelik hazırlık da yapıldı.

Yeni kanunla 2020 salgını gibi dışsal nedenlerle turizmde yaşanacak olağanüstü zorluklar durumunda ivedi olarak tedbir alınabilmesine yönelik genel düzenleme de yapılacak. Yeni kanunda olağanüstü durumlarda Bakanlık ve Cumhurbaşkanlığının destek uygulamaları için yetkilendirileceği ve bu yetkinin sınırlarının çizileceği maddeler olacağı vurgulandı.

Etiketler:Alternatif turizm
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha