'Zorunlu paket tur sigortası neden uygulanmıyor?'

'Zorunlu paket tur sigortası neden uygulanmıyor?'
13 Mayıs 2019, 10:03
12 yıl önce zorunlu hale gelen paket tur sigortasının tur şirketlerince uygulanmadığı iddia edildi.

12 yıl önce zorunlu hale gelen paket tur sigortasının tur şirketlerince uygulanmadığı iddia edildi. Hürriyet Yazarı Noyan Doğan 12 yıl önce seyahat acentalarına yönelik kapsamlı bir kanun çıkartıldığını ve seyahat acentalarına sattıkları paket turlarda zorunlu sigorta uygulamasının getirildiğini yazdı.

Denetim yok

Uygulamaya göre tur şirketlerinin paket tur sigortasını zorunlu yaptırması ve tüketiciye de poliçeyi vermesi gerektiğini belirten Doğan, " Peki, sigorta neyi kapsıyor? Seyahat acentasının iflasından tutun da beş yıldızlı otel deyip üç yıldızlıda konaklatmaya; uçak deyip otobüsle seyahat ettirmeye kadar taahhüt ettiği tüm hizmetleri yerine getirememesini ya da taahhüt ettiği şekilde yerine getirememesini kapsıyor. Bunlardan biri gerçekleşirse tüketici zararını sigortadan alıyor. Zorunlu olmasına rağmen büyük tur şirketlerinin dışındakiler maliyeti artıyor diye sigortayı yaptırmıyor. Bakanlık 12 yıl önce uygulamayı başlattı ama ne denetliyor ne de ilgileniyor." ifadelerini kullandı.

Bu yaz erken rezervasyondan yararlanarak paket tur alan 3 milyon turist seyahat edeceğini belirten Doğan, " Sigorta şirketleri sigorta teminat vermek istemiyor; tur şirketleri ise maliyetleri artırıyor diye yaptırmak istemiyor. Bazı tur şirketleri kanunen adet yerini bulsun diye sigorta şirketleri ile anlaşıp, düşük teminatlı bir sigorta yaptırıyor. Denetim zaten yok, yaptırım uygulayan hiç yok. Hal böyle olunca da geriye söylenecek tek bir şey kalıyor; umarım bu yaz, 3 milyon turistten bazıları geçen senelerde olduğu gibi sorun yaşamaz." ifadelerini kullandı.

Yorumlar
mustafa demircioğlu
13 Mayıs 2019, Pazartesi 07:56
çok değişik ve önemli tur şirketleri ile y .dışına tura katılıyorum hiç biri poliçe vermiyor çünkü arkaları sağlam.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha