Yurtdışından dönen Ruslar için yeni karar!

Yurtdışından dönen Ruslar için yeni karar!
18 Temmuz 2022, 07:10
Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi (Rospotrebnadzor), yurt dışından ülkeye gelen Rus vatandaşları için önemli bir duyuru yaptı.

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi (Rospotrebnadzor), yurt dışından ülkeye gelen Rus vatandaşlarının COVID-19’a karşı aşı olduğuna dair sertifikaya sahip olmaması durumunda ülkeye gelişlerinde PCR testi yaptırmaları gerektiğini duyurdu.

PCR testi şartı devam ediyor

Rospotrebnadzor Basın Servisi tarafından yapılan açıklamada, kara sınırını geçen ülke vatandaşlarının PCR testi yapmasına gerek olmadığı belirtilirken, mesajda, “Rospotrebnadzor, aşı sertifikası veya geçmişte COVID-19 enfeksiyonuna yakalandığını kanıtlayan belgeye sahip olmayan yurtdışından gelen Rus vatandaşları için hava kontrol noktalarında PCR testi gereksinimlerinin değişmediğini hatırlatmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Test sonucunu karantinada beklemeyecekler

Servis, ayrıca yurtdışından gelen Rusların eve dönmeden önce bir anket doldurması gerektiğini de hatırlatırken, varıştan sonraki üç gün içinde bir PCR testi yaptırmaları gerektiğini vurguladı.

“Bir kişinin aşı sertifikası veya geçmişte COVID-19 hastalığı geçirdiğine dair belgeye sahip olması durumunda, PCR testi istenmeyecek, ancak anket doldurulması gerekecektir” ifadelerine yer verilen açıklamada, aynı zamanda kara yoluyla Rusya’ya gelen Rus ve Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) üye ülkeleri vatandaşlarının anket doldurmaları ve PCR testi yaptırmalarının gerekmediği eklendi.

Rospotrebnadzor, Rusya’ya geldikten sonra PCR testi yaptıracak vatandaşların testin sonucu alınana kadar kendilerini tecrit etmek zorunda kalmayacaklarını da hatırlattı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha