Yoğun rezervasyon iptaline karşı belediyeden tatilcilere çağrı!

Yoğun rezervasyon iptaline karşı belediyeden tatilcilere çağrı!
06 Ağustos 2021, 09:37
Türkiye'nin günlerdir mücadele ettiği yangınlar sebebiyle otellerdeki yoğun rezervasyon iptallerinin ardından belediye Twitter'dan tatilcilere çağrı yaptı.

Türkiye günlerdir orman yangınlarıyla mücadelesini sürdürürken, turizmin merkezi olan bölgede hem belediyeler hem de turizmciler, dayanışma için ‘rezervasyonları iptal etmeyin’ çağrısı yaptı.

Yeni rezervasyonlar sıfırlandı

Sözcü'den Sayime Başçı'nın haberine karşı pandemiden ağır yara alan turizm sektörü, Bodrum, Marmaris ve Antalya'daki büyük yangınlardan bir darbe daha yedi. On binlerce hektarlık alana yayılan yangınlar doğa ile birlikte gelirleri turizme dayalı olan bölge ekonomisini de zora sokarken, yeni rezervasyonlar da yangın nedeniyle sıfırlanmış durumda.

Datça belediyesinden tatilcilere Twitter'dan çağrı!

Sektör temsilcileri, pandeminin ardından yangınlarla sektörün direncinin kırılmaya başladığına belirtirken, hem belediyelerden hem de turizmcilerden yerli turistlere “Rezervasyonlarınızı iptal etmeyin” çağrısı geldi. Yangınları söndürmek için büyük çaba harcayan bölge belediyelerinden de “Rezervasyonunuzu iptal etmeyin” çağrısı geldi. Datça Belediyesi de otellerdeki yoğun rezervasyon iptallerinin ardından Twitter'dan “Rezervasyonlarınızı iptal etmeyin” çağrısı yaptı.

Bülbüloğlu: Oteller boşalıyor, rezervasyonları iptal etmeyin

Yangınlar uzun sürdüğü için geri dönüşlerin başladığını ve yeni rezervasyonların tamamen bittiğini aktaran Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu, bayram döneminde yaşanan yoğunluğun ardından otellerin boşaldığını aktardı. İngiltere'nin Türkiye'yi yeniden kırmızı listeye aldığını ve eylüle kadar İngiliz turist gelmesinin mümkün olmadığını kaydeden Bülbüloğlu, “Bölgenin dinamiği yerli misafirler. Bu trafiğin hareketli olması lazım. Marmaris ayakta kalsın istiyorsanız, bir dahaki sene de yine gelmek istiyorsanız rezervasyonlarınızı iptal etmeyin. Ege bir yaşam şeklidir denizi ile balığı ile ağacı ve ormanı ile. Yeniden yerine koyacağız” dedi.

Ayık: Turizmde yeni bir bakış açısı ve strateji artık zorunlu

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Turizm Danışmanı ve Turizmci Osman Ayık, pandeminin ardından gelen son yangınlarla turizm sektörünün direncini kıran durumların ortaya çıktığını aktardı. Bölgenin tüm halkı ve yatırımcısı ile etkilendiği topyekün bir durum ortaya çıktığını anlatan Ayık, merkezi ve yerel yönetimlerin daha eşgüdüm içinde çalışması gerektiğini artık turizmde yeni bir bakış açısı ve yeni bir stratejinin zorunlu olduğunu sözlerine ekledi.

Yorumlar
hikmet duman
08 Ağustos 2021, Pazar 10:07
yerli turiste 10 kat fazla fiatta satin ve her turzim sezonunda bizlari ikinci sınıf vadantas yerine koyun turist gelmeyincede yerli turistte cagri yapin.1000 liradan asagi otel yok be yazik.
Adem
08 Ağustos 2021, Pazar 11:58
Doğru söylemiş belediyelerimiz. Yıllardan beri yemeyip bize yedirdi, gitmeyip bize giydirdi turizmciler. Ama güzel yedirdi güzel giydirdi :) pirince giderken bulgurdan da olursunuz öyle. Yıllarca kendi ülkemizde 3. sınıf insan muamelesi gösterdiniz yerli turiste. Şimdi arkamızda durun çağrısı yapıyorsunuz.
ilker senal
07 Ağustos 2021, Cumartesi 10:06
Evet.konaklama ücretlerini gözden geçirseniz. Yerli tatilcilere biraz daha değer verseniz. Bize bizden başkası destek olmaz.yoğun kül ve duman iş kokusu vardır. Yabancı turist gelmez.
Ragıp
07 Ağustos 2021, Cumartesi 04:16
Yabancı turist gelince yerli turisti kendi ülkesinde ikinci plana atıyorsunuz aynı ayrıcalıkları yapın yerli turist de gelsin
Yeşim özcan
07 Ağustos 2021, Cumartesi 02:27
Her yere kül yagıyor denızler kül dolu bütün spor aktiviteler yapılmıyor allah yardımcıları olsun cok zor
Enrah
07 Ağustos 2021, Cumartesi 10:48
Evet fiyatlar çok kazık,zenginler gidebiliyor otellere sadece
Nihal Kocdag
06 Ağustos 2021, Cuma 09:22
İyide..her yere havadan zararlı maddeler ve kül yağıyor.. sizler fark etmiyormusunuz..
Gökhan
06 Ağustos 2021, Cuma 08:03
O zaman yabancı turistte yaptığınız ayrıcalıkların azını da yerli turiste yapın onların bire gittiği yere bizler on katına gidiyoruz
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha