Yeni TÜRSAB yasasında sona doğru

Yeni TÜRSAB yasasında sona doğru
25 Mart 2019, 16:40
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya'da TÜRSAB'ın konuğu olarak, sektör temsilcileriyle bir araya geldi. Ersoy, yeni TÜRSAB yasasıyla ilgili son durum hakkında bilgiler verdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya'da Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TÜRSAB) konuğu olarak, sektör temsilcileriyle bir araya geldi. Bakan Ersoy, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu için yapılacak düzenlemeler hakkında da şu bilgileri paylaştı: “ TÜRSAB'la beraber bir noktaya kadar yasayı geliştirdik. İkinci aşamada da sektör ve sizin diğer dernek temsilcilerinizle bir araya geldim. 10'a yakın temsilciden görüşler alındı ve onların görüşleri doğrultusunda son bir düzenleme daha yaptıktan sonra, Nisan ayı içinde yine dernek temsilcileriyle toplu olarak yasanın son halini tartışıp en kısa sürede Meclis’e gitmesini sağlayacağız. Hedefimiz yaz başlamadan önce, 1618 sayılı yasayı yeni haliyle hayata geçirmek ve sorunların çok büyük kısmını da bu şekilde çözmek."

Fonu Haziran'a kadar hayata geçirmek istiyoruz

Tanıtım çalışmalarının öneminin altını çizen Bakan Ersoy, Haziran ayına kadar hayata geçmesi planlanan Turizm Geliştirme Fonu ile ilgili detayları da paylaştı. “Sektörden toplanan bir gelirle, sektörle ilgili tanıtımı Turizm Geliştirme Fonu yapıyor. Eskiden Bakan değişince, bürokrat değişince strateji değişiyordu. Tabii ki fonun içinde, Bakan, Bakan Yardımcısı, Tanıtma Genel Müdürü oluyor, ama geri kalan üyelerin tamamı özel sektörden, turizm sektöründen temsilcileri yerleştiriyoruz.” diyen Bakan Ersoy, böylece kalıcı, sürdürülebilir, orta ve uzun vadeli politikalarla turizm yapılmaya başlanacağını anlattı.

Business Class seferler Nisan'da başlayacak

Konaklama dışı harcaması yüksek, nitelikli turist için adımlar attıklarını belirten Bakan Ersoy bu kapsamda, Türk Hava Yolları’nın business class’lı tarifeli seferlerinin Antalya’ya, Türkiye’ye, en çok yolcu veren ülkelerden Nisan ayında başlayacağını söyledi. İlk etapta 50 sefer yapılacağını duyuran Bakan Ersoy, 2023’e kadar haftalık 500 sefere çıkılmasının hedeflendiğini belirtti.

Gastronomi belgeleri verilmeye başlanacak

Bakan Ersoy, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın önümüzdeki aydan itibaren gastronomi belgelerini tekrar vermeye ve ruhsatlandırma işlemlerini sürdürmeye başlayacağını da söyledi.

Yorumlar
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha