Yeni turistik Doğu Ekpresi'nin fiyatı belli oldu!

Yeni turistik Doğu Ekpresi'nin fiyatı belli oldu!
02 Mayıs 2019, 13:28
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, yeni turistik Doğu Ekspresi'nin 29 Mayıs'ta Ankara'dan Kars'a seferlere başlayacağını duyurmuştu. Turistik Doğu Ekpresi'nde bilet fiyatları da belli oldu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, yeni turistik Doğu Ekspresi'nin 29 Mayıs'ta Ankara'dan Kars'a seferlere başlayacağını duyurmuştu. Turistik Doğu Ekpresi'nde bilet fiyatları da belli oldu. Habertürk'ten Olcay Aydilek'in haberine göre TCDD Taşımacılık, yeni trenin turistik ve sadece yataklı vagondan oluşması nedeniyle alternatifli hesaplamalar yaptı. Bu hesaplamada, maliyetler de dikkate alındı. 800 TL’ye kadar çıkan fiyatlar gündeme geldi.

400 TL civarında olacak

Ulaştırma Bakanlığı, yeni tren için “makul” sayılabilecek bir fiyat düzeyi üzerinde duruyor. Buna göre öngörülen tutar 400 TL. Kaynaklar, “Bu tutarın biraz altında ya da üstünde olabilir. Bu düzeylerde olacak” dedi. Kaynaklar, bilet fiyatının çok kısa süre içinde açıklanacağını kaydetti.

Yolculuk 27 saat sürecek

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, 30 Nisan Salı günü yaptıkları görüşmede Ankara- Kars arasında çalışacak Turistik Doğu Ekspresi’nin detaylarını konuştuklarını açıklamıştı. Görüşmeyle ilgili bir açıklama yapan Bakan Turhan, Turistik Doğu Ekspresi'nin 29 Mayıs'ta saat 20.00'de Ankara'dan Kars'a hareket etmesi konusunda mutabık kaldıklarını duyurmuştu. Turhan, "Turistik Doğu Ekspresi, 120 kişi kapasiteli olacak. Tamamı yataklı vagondan oluşacak tren, Ankara-Kars parkurunu 27 saatte tamamlayacak." demişti.

Hangi istasyonlarda duracak?

Bakan Turhan trenle ilgili şu bilgileri verdi: “Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy ile yaptığımız görüşmeler neticesinde 'Turistik Doğu Ekspresi'nin ilk seferini 29 Mayıs'ta saat 20.00'de Ankara'dan Kars'a olması konusunda mutabık kaldık. Trenimiz, Ankara'dan giderken Erzincan'ın Kemaliye ve Erzurum istasyonlarında, dönüş treni ise Sivas'ın Divriği ve Bostankaya (Sivas İstasyonu tadilatta olduğu için en yakın istasyon) istasyonlarında uzun süreli duracak." diyen Turhan, bu konseptin ilerleyen zamanlarda diğer hatlarda da uygulanmasını sağlayacaklarını bildirdi.

120 yolcu kapasiteli olacak

Turistik Doğu Ekspresi'nin Ankara-Kars hattındaki duruş yerleri ve zamanlarının Kültür ve Turizm Bakanlığının talepleri doğrultusunda, yolcuların tarihi ve turistik yerleri ziyaret edeceği şekilde planladıklarına dikkati çeken Turhan, şunları kaydetti: "Turistik Doğu Ekspresi, 2 hizmet, 1 yemekli, 6 yataklı olmak üzere toplam 9 vagondan oluşacak. Tren 120 kişi kapasiteli olacak. Tamamı yataklı vagondan oluşacak tren, Ankara-Kars parkurunu 27 saatte tamamlayacak. Ankara-Kars-Ankara hattında gün aşırı işleyecek tren, Ankara'dan saat 20.00, Kars'tan saat 23.00 civarında kalkacak."

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha