‘WTM London’ yaklaşırken... İrfan Önal İngiliz pazarındaki son durumu yazdı

‘WTM London’ yaklaşırken... İrfan Önal İngiliz pazarındaki son durumu yazdı
04 Kasım 2022, 17:22
7-9 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek dünya turizm sektörünün buluşması noktası olan ‘WTM London’ Fuarı öncesi Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Eski Genel Müdürü İrfan Önal, bloğunda İngiltere turizm pazarıyla ilgili önemli bir yazı kaleme aldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Eski Genel Müdürü İrfan Önal, kişisel bloğunda Londra'da 7-9 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek ‘WTM London’ Fuarı öncesi İngiliz turizm pazarıyla ilgili son durumu masaya yatırdı.

2023'te İngiltere pazarıyla ilgili dikkat edilmesi gerekenler!

İlk 9 ay verilerine göre Türkiye'ye Birleşik Krallık ’tan 2.8 milyon turist geldiğini belirten Önal, yılın sonunda, büyük ihtimalle 3 milyon barajının bu pazarda görülmüş olacağını ifade etti. Covid-19 sonrasında insanlarda oluşan seyahat özleminin söz konusu artışta etkin olduğu söylense de ekonomik nedenlerden kaynaklı ucuz tatil destinasyonu olarak Türkiye'ye tur operatörlerinin ve insanların ilgisinin devam ettiğini belirten Önal, yazısında şu ifadeleri kullandı: " Bu trendin 2023 için de geçerli olacağı tahmin edilebilir ancak yine de sürüp giden havalimanı operasyon zorlukları, seyahat acentelerinin ihtiyaç duyacakları finansal kredilere ulaşım zorlukları kapasite azaltmak için nedenler olarak sıralanabilir. Türkiye destinasyonları açısından uçak kapasitelerinin artırılması ve program istikrarı en önemli husus olarak öne çıkacaktır. Bu pazarla ilgili olarak unutulmaması gereken bir diğer önemli husus ise pazara farklı ürün ve destinasyon tanıtmanın önemi olmalıdır. Antalya’nın 5 yıldır İngiltere pazarında yükselen trendinin güçlenerek devam etmesi yeni ürünlere bağlı olabilir. Pazarın ana destinasyonu Muğla bölgesinin istikrarlı hali kriz zamanlarından hemen sonra olumlu yorumlanabilir ancak bu durum orta vadede bir kısır döngü ve azalan ivmenin de işaretçisi olmaktadır. Ayrıca İzmir de bu pazarda beklenen çıkışını hala yapmış gözükmüyor. İngiltere turizm pazarı için karar vermemiz gereken konu, diğer büyük pazarlarımızda olduğu gibi ne istediğimiz konusunda net olmaktır. İngiltere dâhil Batı Avrupa pazarlarımızda insanların turizm beklentilerini artık deneyim ekonomisi veya döngüsel ekonomiyle de ilişkili olarak sürdürülebilirlik, iklim değişikliği, çevre, esenlik, yaşam kalitesi, deneyim gibi kavramlar şekillendirmektedir. Bütün bu nedenlerle söz konusu pazarda sadece ‘basit turizm modeli’ ile yetinmeyip arz yönlü bir paradigma değişimiyle yeni anlayıştan nasıl pay alacağımızın yollarını aramakta fayda var."

İngiliz turizm sektörünün nabzını tutan anket!

Önal yazısında 1 Kasım'da Birleşik Krallığın köklü turizm ve seyahat sektörü gazetelerinden TTG’nin düzenlediği sektörün güncel durumu ve 2023 öngörülerinin konuşulduğu webinar’a katıldığını belirtti. Önal yazısına şöyle devam etti:

" Burada öne çıkan konulara göre 2023 turizm sezonunun ülkemiz açısından nasıl geçeceğine ilişkin öngörülerimize dayanaklar bulabiliriz: Burada öncelikle PwC Araştırma ve Danışmanlık Şirketinin yeni yaptığı (Ekim 2022) sektör eğilimleri ve gelecek öngörüsü araştırması sunumuna değinmek gerekir.

-2023 yaz tatili rezervasyonlarına ilişkin olarak sektörün yarısında fazlası durumu normal olarak değerlendirirken %44 gibi büyük bir oranı da hala geride olduklarını belirtmiş.

-Turizm ve seyahatin normale dönmesinin önündeki en büyük sorunların ilk sırasında ekonomik problemlerin olduğu, arz tarafındaki engel ve problemlerin de sorun oluşturduğuna yer verilmiş.

-Krize ilişkin soruda, %50 oranında en kötü şartların geride kaldığı cevabı öne çıkarken %15, hala krizin sürdüğünü, %24’ü de bir krizden diğerine doğru gidildiğini belirtmiş.

-İngiltere’deki ekonomik durum ve operasyonel zorluklar gelecek öngörülerinin merkezinde yer alıyor. Buna göre insanlar özgürce seyahat edebilecekler, sınırların tekrar kapanacağına ihtimal verilmiyor. “Zorluklar daima olacaktır ancak bu durumu kriz olarak nitelendirmiyorum” “Bu yılı geçirdiğimiz en iyi yıl olarak tarif edebiliriz, ancak güncel ekonomik koşullar bizi zorlayacaktır.” “En kötü geçti ancak hala zorluklar var.” “Genel anlamda pandeminin etkileri olmakla birlikte yaşam koşullarının zorlaşması ve zayıf pound problemi Covid kadar olmasa da endişelendiriyor.”

-Seyahat acentalarının büyük çoğunluğu hayat pahalılığının rezervasyonları etkileyeceğini belirtiyor, bu yönde görüş belirtenlerin oranı %49, insanların daha az seyahat edeceğini belirtenlerin oranı %30, geç rezervasyon yapacaklarını belirtenler de %22 oranlarında bulunuyor.

-Ankete katılan sektör çalışanlarına 2023 tatil fiyatları sorulduğunda %57’si daha yüksek olacağını belirtirken, %40’ı biraz pahalı olacağını, %3’ü aynı kalacağını belirtmiş.

-Pazarlama bütçelerinin normal oranlarda kalacağı tahmin ediliyor.

-Pazarlama mesajlarının ise; insanları seyahate teşvik edici mesajlar vereceklerin %55, destinasyonları öne çıkaracakların oranı %52, fiyatları öne çıkaracaklarını söyleyenlerin oranı da %36 olarak gözüküyor.

2023'te İngiltere pazarında 3 milyonun üstüne çıkabiliriz, en önemli etken döviz kuru olacak

Sektör çalışanlarının öne çıkan görüşlerini sıraladık. (Webinarın tamamına web sitesinden ulaşılabilir) Bu eğilim bize şunu gösteriyor: Ülkemiz açısından bu yıl ulaşılacak 3 milyon Birleşik Krallık ziyaretçi rakamına, güncel şartlarda, 2023 yılında da ulaşılabileceği hatta ziyaretçi sayısının 3 milyonun üzerinde gerçekleşebileceğini, bunda en önemli etkenin döviz kuru olacağını anlayabiliriz.

Görüldüğü gibi İngiliz turizm sektöründe temkinli bir iyimserlik hâkim ve mevcut ekonomik koşullar içinde operasyonel zorluklarla karşılaşılmadığı takdirde Türkiye ile ilgili beklentilerin istikrarlı olduğunu söylemek mümkün.

Anlaşılan değişim ve yeni paradigma için biraz daha zaman var…"

İrfan Önal'ın yazısının tamamına buradan ulaşılabilir

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha