Valilik'ten emir... İstiklal Caddesi'nde 'hanutçuluk' yasaklandı

Valilik'ten emir... İstiklal Caddesi'nde 'hanutçuluk' yasaklandı
25 Kasım 2022, 11:14
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul’daki İstiklal Caddesinde meydana gelen bombalı saldırıyla ilgili “genel emir” başlıklı talimat yayınladı.

İstanbul Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, emrin gerekçesi olarak, “İstiklal Caddesi'nde güvenlik, huzur ve asayişin korunması, mevcut yaya trafiği akışının hızlandırılması konularında alınması gereken önlemler” sıralandı.

Ortak talep: Yaya akışının sağlanması

Valilik emrinde, yaklaşık 1400 metre uzunluğunda ve Türkiye'nin en yoğun yaya trafiğine sahip İstiklal Caddesi'nde faaliyet gösteren mağaza işletmecileri, esnaf, mesleki teşekküller, yerel yönetimler ve güvenlik birimleriyle yapılan istişarelerde ortak talebin, tramvay ulaşımı ve yaya trafiğinde akışın sağlanması ve sürekliliğin korunması olduğu aktarıldı.

Hanutçuluk faaliyetlerine kesinlikle izin verilmeyecek

Kamu düzeni ve genel asayişin sağlanmasında da bu hususun kritik önem teşkil ettiği belirtildi:

“Bu nedenlerle İstiklal Caddesi'nde herhangi bir amaçla cadde üzerindeki işletmeler tarafından caddeye masa, sandalye, pano, seyyar tabela ve benzeri konulmasına, stant kurulmasına, sergi açılmasına, seyyar satış yapılması ve satış tezgahı konulmasına, sosyal, kültürel veya ticari etkinlikler düzenlenmesine, toplu veya bireysel sokak müzisyenliği ve performans gösterileri yapılmasına, hanutçuluk faaliyetlerine ve benzerlerine kesinlikle izin verilmeyecektir.”

Genel emirde ayrıca, “yetkili kurum ve kuruluşların gerekli tedbirleri alarak emri hassasiyetle uygulayıp, aykırı davrananlar hakkında iş ve işlemleri yerine getirmeleri gerektiği” kaydedildi.

Yorumlar
Orhan Değirmenci
25 Kasım 2022, Cuma 02:05
Demek ki valilik makamı orada hanutçuluk ile turistleri kandırıp kazıklandıklarını biliyormuş ve göz yumuluyormuş. Bravo size.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha