Uzun uçuşlarda biletler ucuzluyor

Uzun uçuşlarda biletler ucuzluyor
10 Aralık 2018, 10:31
The Economist dünyada uçak bileti fiyatlarında son yıllardaki değişimi araştırdı.

The Economist’in çalışması, dünyanın en büyük online acentelerinden bir tanesi konumundaki Expedia’dan aldığı verilere dayanıyor.

Bazı hatlarda fiyatlar yarı yarıya ucuzladı

The Economist'te yer alan makaleye göre 2014-2018 döneminde özellikle uzun menzilli hatlardaki bilet fiyatlarının ciddi bir biçimde ucuzladığı görülüyor. 5.000 km’yi aşan hatlarda Economy Class bilet fiyatları, ortalama %30 civarında değer kaybetti. Bazı hatlarda biletler, yarı yarıya ucuzladı. Öte yandan, 5.000 km’den kısa hatlardaki fiyat değişimi ancak %10 oranında gerçekleşti.

Sadece Singapur- Sydney pahalandı

The Economist’in incelediği uzun menzilli hatlar arasında sadece Singapur – Sydney uçuşları daha pahalı hale gelmiş. Son dört senede bu hattaki Economy Class ortalama bilet fiyatları %7-8 civarında artmış. Öte yandan, New York – Paris, Los Angeles – Londra, Los Angeles – Paris gibi popüler hatlardaki bilet fiyatlarının %40 ilâ %50 arasında ucuzladığı görülüyor.

Artan rekabet ve petrol fiyatları etkili oldu

Fiyatlardaki ucuzlamanın en önemli sebebi olarak, her geçen yıl daha fazla havayolu şirketinin uzun menzilli uçuşlara başlaması ve petrol fiyatlarındaki düşüş gösteriliyor.

Kaynak: havayolu101.com

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha