Uzun Mayıs tatili bugün başlıyor, rota Türkiye

Uzun Mayıs tatili bugün başlıyor, rota Türkiye
30 Nisan 2019, 09:22
Rusya'da halkın iple çektiği uzun Mayıs tatili bugün başlıyor. Rusya havaalanlarının bugün en yoğun gününü yaşaması bekleniyor.

Rusya’da fiilen kışın sonu, baharın başlangıcı olarak kabul edilen “Mayıs tatili” dönemi bugün başlıyor. Rusya basını, tatili yılın ilk “deniz tatili” için fırsat bilen Rusya vatandaşlarının tercihlerinin başında Antalya bölgesinin geldiğini bildiriyor. Türk turizm sektörü için de yeni sezon, 1 Mayıs günü başlayacak.

Rusya vatandaşları, 1 Mayıs Emek ve Bahar Bayramı ile 9 Mayıs Zafer Günü Bayramı’nı birleştiren dönemde, üç gün hariç, 13 Mayıs pazartesi sabahına kadar resmi tatil yapılacak.

Turkrus'ta yer alan habere göre 30 Nisan salı günü ise “kısa gün” sayılacak ve işyerlerinde mesa “1 saat” erken bitecek.

Rusya Çalışma Bakanlığı, bu yıl Mayıs ayında toplamda 9 gün resmi tatil yapılacağını duyurdu. Buna göre, 1-5 Mayıs ve 9-12 Mayıs günleri arası mesai yok. Ancak aradaki üç çalışma gününde izin almayı başaranlar ya da kendi işinin sahibi olanlar “13 gün kesintisiz tatil” yapacak.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, yılbaşı döneminde 5 ve 6 Ocak günlerinin yanısıra 23 Şubat Vatanın Savunucuları Bayramı'nda yapılması gereken tatillerin Mayıs ayına aktarıldığı hatırlatıldı.

Buna göre, büyük bayramların arife günleri olan 30 Nisan ve 8 Mayıs günleri de iş günü bir saat erken bitecek.

“Kesintisiz resmi tatili" bölen çalışma günleri ise 6,7 ve 8 Mayıs.

Rusya 1 Mayısta Emek ve Bahar Bayramı'nı, 9 Mayısta ise Zafer Bayramı'nı kutluyor.

Bu arada son anketler halkın yüzde 63`ünün Mayıs tatilini evinde geçireceğini gösteriyor. Yurtdışına tatile gideceklerin oranı yüzde 4'ten az.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha