Uluslararası Meze Festivali Antalya’da Akra’da gerçekleşti

Uluslararası Meze Festivali Antalya’da Akra’da gerçekleşti
15 Ekim 2018, 10:57
3 kıtadan en önemli 18 şefi Akra’da bir araya getiren 2. Uluslararası Meze Festivali gastronomi meraklılarına unutulmaz bir hafta sonu yaşattı. Birbirinden lezzetli mezelerin sunulduğu festival konuklardan tam not aldı.

Birçok coğrafyada kendine özgü formlarla mutfak kültürünün bir parçası olmayı başaran ve gastronominin merak edilen bir kültürü olan meze, 12-13 Ekim’de Akra’da yoğun bir katılımın gerçekleştiği keyifli bir festivalle tanıtıldı. Mutfak duayenleri, akademisyenler, deneyimli gurmeler ve lezzet tutkunlarının yoğun ilgi gösterdiği festival, yerli ve yabancı tüm katılımcılara ellinin üzerinde mezeyi tatma fırsatı sundu. Festival, deniz ve gökyüzünün kucaklaştığı muhteşem manzarasıyla ünlü Akra’da gerçekleşirken, “yaşadığınız anı beş duyunuzla hissedin” mottosuyla hayata geçen Akra Urban Social Taste konsepti, katılımcılara farklı bir tadım deneyimi yaşattı.

Michelin yıldızlı şef Serkan Güzelçoban ile keyifli bir sohbet

Engelli kişilerin çalıştığı restoranı ile dünyada öncü isimlerden olan ve başarılarından ötürü Michelin yıldızı kazanan Restaurant Handicap’ın başarılı Türk şefi Serkan Güzelçoban ve Lübnan mutfağının dünyadaki en önemli temsilcisi, meze konusunda aldığı sayısız madalya ile Ortadoğu mutfağına büyük bir başarı katan Joe Barza’nın katılımıyla gerçekleşen Akra Talks sohbeti; restoran işletmecisi Vedat Başaran moderatörlüğünde gerçekleşti.

Üniversitelerin mutfak ve gastronomi bölümlerinde okuyan öğrencilerin yoğun katılımıyla gerçekleşen sohbette, dünya gastronomisinde mezenin yeri hakkında unutulmaz bir sohbete imza atan şefler, dinleyicilere meze kültürü ve gelişimi hakkında önemli bilgiler aktardılar.

Ünlü şefler Antalya’da bir araya geldi

Türkiye’den çok önemli şeflerin yanı sıra meze dendiğinde ön plana çıkan ülkelerin dünyaca ünlü şefleri de 2. Uluslararası Meze Festivali kapsamında Akra’da bir araya geldi. Villena Restaurant’ta 29 yaşındayken ilk Michelin yıldızını alan şef Ruben Arnanz ve 2 Michelin yıldızlı Pere Planaguma İspanya’dan festivale katılan şefler olurken, Tayland’ın ünlü şeflerinden Prin Polsuk da Thai mutfağının eşsiz lezzetleri ile festivalde yerini aldı. Adından övgü ile söz edilen Yunan mutfağının önemli ismi Dimitri Chistoforidis de mezeleri ile katılımcılardan övgü aldı

Meze deyince akla ilk gelen bölge olan Ortadoğu’nun lokomotif ülkesi Lübnan’ın ünlü şefi Joe Barza mezeleri ile festivale renk katarken, Suriye’den Mohammad Orfali, Mısır’dan Mostafa Seif, Fas’tan Marouane Bouhmidi ve Filistin’den Johnny Goric kendi ülkelerinden özel tariflerle hazırlanan mezeleri katılımcıların beğenisine sundular.

Uluslararası şeflerin yanı sıra hem Antalya’nın hem de Türkiye’nin farklı illerinden önemli şefleri buluşturan festivalde, konuklar usta ellerin hazırladıkları mezelerle unutulmaz bir lezzet deneyimi yaşadılar. İstanbul’dan Duble Meze restoran şefi Muhammed Polat, İstanbul ve Alaçatı’nın vazgeçilmez mekanı Zıpkın’dan Erhan Görücüoğlu, Türkiye’nin ilk baharat kütüphanesini kuran ve her restoranında Anadolu mutfağının farklı tatlarını kullanan Umut Karakuş, Bay Nihat Restoran’ın güçlü ikilisi Volkan Bekit ve Savaş İrlan, son günlerde Gaziantep Mutfak Sanatları Merkezi ile adından sıkça söz ettiren Doğa Çitçi, Maria’nın Bahçesi ile Ege mutfağını İstanbul’a taşıyan Maria Ekmekçioğlu, Almanya’da hayata geçirdiği başarılı restoranlar ve dünyanın Michelin yıldızlı 2. Türk şefi Serkan Güzelçoban festivale katılan isimler arasındaydı. Antalya’nın vazgeçilmez restoranı 7 Mehmet’in üçüncü kuşak temsilcisi Mehmet Akdağ ve piyaz denince akla gelen ilk isim olan Piyazcı Ahmet’in ikinci kuşak temsilcisi Ahmet Semerci de festivale imza atan isimler arasında yer aldı.

Gökhan Polat: Antalya’nın gastronomi zenginliklerini geniş kitlelere duyurmak istiyoruz

2. Uluslararası Meze Festivali, yabancı konukların yoğun ilgisiyle kutlandı. Festivali hayata geçiren Akra Otellerinin Genel Müdürü Gökhan Polat; “Ülkemiz turizm kaynakları açısından çok zengin. Doğal güzelliklerimiz, zengin kültürümüz ve iklimsel avantajlarımızla her yıl daha fazla turistin ilgisini çekiyoruz. 47 yıllık köklü bir geçmişe sahip Barut Otelleri’nin şehir oteli konsepti ile hizmet veren oteli AKRA olarak; sanat, spor ve gastronomi alanlarında düzenlediğimiz festivallerle, Antalya’ya karşı olan sorumluluklarımızı yerine getirme bilinci ile hareket ediyoruz. Akra olarak, Meze Festivali’nin de aralarında bulunduğu uluslararası etkinliklerimizi düzenlemeye devam edeceğiz” dedi.

2. Uluslararası Meze Festivali

Birincisi geçtiğimiz yıl başlatılan ve kurgusunu Akra otellerinin Gastronomi yüzü Danışman Şef Tolga Atalay’ın yarattığı festivalin içeriğini bu yıl önemli gastronomi etkinlikleri ile adından sıkça söz ettiren Türkiye’nin gastronomi elçisi Gökmen Sözen hazırladı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha