Uçak bileti satan acentalara iyi haber

Uçak bileti satan acentalara iyi haber
28 Şubat 2019, 08:15
TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, havayolu biletlemesi yapan seyahat acentalarının sorunlarıyla ilgili Sivil Havacılık Genel Müdürü'yle görüştü. Görüşmeden seyahat acentalarının talep ve beklentileriyle ilgili çalıştay yapılması kararı çıktı.

TÜRSAB, havayolu biletlemesi yapan seyahat acentalarının sorunlarının çözümüne yönelik önemli bir adım attı. TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya ve TÜRSAB Havayolu Biletleme ve IATA İhtisas Başkanı Numan Olcar, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne (SHGM) ziyarette bulundu. Ankara’da gerçekleşen ziyaret kapsamında SGHM Genel Müdür Vekili Bahri Kesici ve SHGM Hava Ulaşım Daire Başkan Vekili Anıl Koçer ile görüşen Firuz Bağlıkaya ve Numan Olcar, havayolu biletleme mevzuatı hakkında sektörel görüşlerini iletti.

Çalıştay yapılacak

Görüşmede, seyahat acentalarının talep ve beklentilerinin değerlendirileceği bir çalıştay yapılması hususunda fikir birliğine varıldı.

SHGM'den acentalar için düzenleme bekleniyor

TÜRSAB Havayolu Biletleme ve IATA İhtisas Başkanı Numan Olcar, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada başta Türk Hava Yolları’nın uyguladığı satış politikaları ile acentasını rakip görme anlayışının diğer özel havayolu ve yabancı havayollarına da örnek teşkil ettiğini belirtmişti. Bu durumun acentaları ve tüketiciyi olumsuz etkilediğini belirten Olcar, havayollarının elinde sahipsiz bırakılarak, bir bakıma deneme tahtası olan acentaların mevcut haksız rekabet şartları altında ezildiğini çoğunun da faaliyetini sonlandırmak durumunda kaldığına dikkat çekmişti. Olcar, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden, özellikle havayollarının bayileri yani acentaları ile olan ilişkilerini düzenleyecek, haksız rekabet ortamı yaratmayacak ve dolayısıyla tüketicinin mağduriyetini önleyerek, satış kanallarında eşitliği sağlayacak düzenlemeler beklediklerini açıklamıştı.

Yorumlar
Dertli
04 Mart 2019, Pazartesi 11:18
Öncelikle böyle bir konunun gündeme gelmesi beni ve acente işleten herkesi memnun etmiğini düşünüyorum 3-5 liralara ayaklar altına alınmasın işletmeler.biz bu işi meslek anlayışıyla yapıyoruz bugün var yarın yok olmasın sahip çıkılmaya devam edilsin teşekkürler Firuz Bağlıkaya
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha