TUSAD Başkanı Hasan Bayram: UBER UKOME'yi fena kandırdı...

TUSAD Başkanı Hasan Bayram: UBER UKOME'yi fena kandırdı...
01 Haziran 2018, 20:26
UKOME'nin aldığı kararın turizm sektöründe ciddi sıkıntılar yaşatacağını belirten Hasan Bayram, havalimanlarında karşılama ve transfer işlemlerinde ciddi kargaşa yaşanacağını öne sürdü.

UKOME kararlarına bir tepki de İstanbul Turizm Seyahat Acentaları Derneği Başkanı Hasan Bayram'dan geldi. UBER'in "Belediye Güzergah Belgesi" ile çalıştığını vurgulayarak bilinçli bir şekilde karmaşa yarattığını, UKOME'nin de bu oyuna geldiğini ileri süren Hasan Bayram, "UKOME farkında olmadan turizm seyahat acentalarının işini çıkmaza sokacak kararlar aldı" dedi.

Alınan kararlar ile turizm sektörünün ciddi sıkıntılar yaşayacağını belirten Hasan Bayram,özellikle havalimanlarında karşılama ve transfer işlemlerinde ciddi kargaşa yaşanacağını öne sürdü.

Bu tür yanlış kararlar almasının önüne UKOME'de turizm sektörünün temsil edilmesiyle geçileceğini savunan Hasan Bayram, söz konusu kararın ivedilikle düzeltilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

TUSAD Başkanı Hasan Bayram'ın konuyla ilgili açıklamasının tam metni şöyle:

UBER FENA KANDIRDI...

Uzun zamandan beri UBER Korsan taşımacılığına karşı olduğumuzu, turizmde taşımacılık fiyatlarının ve kalitesinin düşmesine sebep olduğunu defalarca söyledik. Bu konu hakkında Cumhurbaşkanımıza ve diğer yetkili kurumlara raporlarımızı defalarca sunduk.

UBER’in taksiciler ile sorunu bizi bağlamıyor. UBER'e karşı olduğumuz gibi taksicilerin de araç kaliteleri ile turizme zarar verdiğine inanıyoruz.

Dün olduğu gibi bugünde bu iki kurumun rekabeti yine turizm seyahat acentalarına zarar veriyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın UBER hakkında D2 belgesi için almış olduğu kararı doğru buluyoruz. Bu karara desteklerimizi sunmuşken, UBER’in ‘’ BİZ D2 İLE TAŞIMA YAPMIYORUZ, BELEDİYE YOL BELGESİ İLE TAŞIMA YAPIYORUZ’’ açıklaması ile gündem biranda değişti ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinayon Merkezi (UKOME) farkında olmadan turizm seyahat acentalarının işini çıkmaza sokacak kararlar aldı. Alınan kararlar ile turizm sektörü ciddi sıkıntılar yaşayacaktır. Özellikle havalimanlarında karşılama ve transfer işlemlerinde kargaşa ciddi boyutlara ulaşacaktır.

Burada UBER yanına taraf toplamaya çalışıyor! Turizmciler hiçbir zaman yasadışı taşımacılığın yanında olmayacaktır. Taşımacılıkla ilgili her UKOME Toplantısı sonucu turizm sektörü sıkıntıya girmektedir. Öncelikle UKOME Kurulunda turizmcilerin temsil edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Turizm Seyahat Acentaları olarak araçlarımız sadece turist taşımaktadırlar. Turizm için Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan ve TÜRSAB’tan yetki belgelerimiz var. Sektörümüzü ciddi sıkıntılara sokacak alınmış UKOME kararları istişare edilmeden alınmış olduğu aşikardır. UKOME, D2 için alınan karar mantığı ile düşünüp turizm sektörü temsilcilerini karşısına almış, UBER’in yanına oturtmuştur.

Tarafımızdan kabul edilebilir olmayan söz konusu UKOME Kararlarında turizm ve seyahat acentalarımızı çıkmaza sokan maddelerinin ivedilikle değişmesi gerekmektedir.

Saygılamızla

Hasan Bayram

TUSAD Başkanı – İstanbul Turizm Seyahat Acentaları Derneği

Yorumlar
Mehmet elmas KUWAIT turkiye tourism
02 Haziran 2018, Cumartesi 09:38
Allah sizi var etsin başkanım her zamanki gibi sorunların sözcüsü bizim eliminiz gözümüz dilimiz
erdoğan b
02 Haziran 2018, Cumartesi 04:00
uber cıktığından itibaren defalarca biz turizmciler defalarca şikayertci olduk siz turizm yetkilileri hiç bir şey yapmadınız fakat taksi plaka ağaları boş durmadı işlerini çok iyi yapıyormuş gibi birde gelen turistide taşımak istiyorlar ve eminim taşıyacaklarda iş işten geçtikten sonra devlet evet yanlış yaptık turistler bu hayvanlara teslim edilmeyecekti diyecekler fakat artık taşıyacak bir turist kalmayacak memleket için hayırlı olsun...
İdris kurum
02 Haziran 2018, Cumartesi 01:41
Nalet olsun taksicilere ve ubercilere.ikiside turizmin ve turizmcilerin baş belasi oldu.turizmci didinsin uğraşsin turisti getirsin ukomda hirsiz taksilere teslim etsin.bu yanliş hemen düzeltilmeli
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha