TÜRSAB ve TUREB ortak fayda için dijital platform kurdu

TÜRSAB ve TUREB ortak fayda için dijital platform kurdu
04 Eylül 2018, 15:03
TÜRSAB ve TUREB, seyahat acentaları ile rehberleri dijital platformda bir araya getirdi. Seyahat acentaları, aradığı nitelikteki rehbere, artık platform sayesinde hızla ulaşabilecek.

TÜRSAB ve TUREB; kaçak tur, kaçak rehberlik faaliyetlerinin önlenmesi, sunulan hizmetlerin kalitesinin artırılması, Türkiye’nin tanıtımına destek sağlanması gibi konularda işbirliği protokolü imzaladı.

Firuz Bağlıkaya: Birbirimizin işine değer katmalıyız

İstanbul'da Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde düzenlenen imza töreninde konuşan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, “Bu protokolü, aynı zamanda seyahat acentaları ile rehberler arasındaki barışmanın sembolü olarak görüyor ve bu yönüyle de ayrıca önemsiyoruz” dedi. TÜRSAB seçimleri öncesinde bu konuda adım atacaklarını söylediklerini hatırlatan Firuz Bağlıkaya, “Seyahat acentaları ve rehberler satılan bir ürünün, hizmet veren tarafındaki iki parçasıdır. Dolayısıyla itişip kakışmak değil, birbirimizin işine değer katmamız lazım” diye konuştu.

Rehberlerin turizmde üstlendiği rolün önemine değinen Firuz Bağlıkaya, Seyahat acentaları ile rehberler arasındaki işbirliğini artırmak ve derinleştirmek için kurdukları dijital platform sayesinde, rehber arayan seyahat acentaları ile tur arayan rehberlerin bir araya geleceğini anlatarak, “Pazartesi hizmete girecek dijital platformun Türk turizmi için faydalı olmasını temenni ediyorum” diye sözlerini tamamladı.

Zeki Apalı: Türkiye'yi memnun turistle tanıtacağız

Gerçekleşen işbirliği sayesinde yıllardır devam eden iletişim sorunlarının aşılacağını inandıklarını ifade eden TUREB Başkanı Ahmet Zeki Apalı, Türkiye tanıtımı için hazırladıkları proje hakkında şu bilgileri verdi: “Ülkemizin tanıtımı için turlarda olumlu intiba edinmiş turistlerin konuştuğu kısa videolar çekerek, bunları Türkiye'nin tanıtımında kullanılmayı planlıyoruz. Böylesi bir tanıtımın oldukça etkili olacağını düşünüyoruz”.

Son yıllarda Çin'den ülkemize gelen turist sayısındaki artışın sevindirici olduğuna değinen Ahmet Zeki Apalı, bu konuda bazı risklerin olabileceğine dikkat çekti. Çince bilen rehber yerine Uygurların çalıştırıldığını anlatan Ahmet Zeki Apalı, “Çin ve Uygurlar arasındaki siyasi gerilimden dolayı Çinli turist gruplarında bir takım sorunlar ortaya çıkıyor. Ayrıca güvenlik araştırması yapılmamış bazı kişilerin sızma ihtimali nedeniyle de bu alanda özellikle dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Firuz Bağlıkaya: Yeni yasayla boşluklar ortadan kalkacak

Belediyeler ve okullar tarafından seyahat acentası kullanmadan yapılan turlara ilişkin basın mensuplarından gelen soruya ise TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, şöyle cevap verdi: “1618 sayılı yasamız bu alanda ticari olan faaliyetleri yasaklıyor. Yani bir belediye veya okul ben bu turu ticari olarak düzenlemiyorum dediğinde bir şey yapılamıyor. Açıkçası bu alanda yasal bir boşluk var ve onlar da bunu kullanıyor. Göreve geldikten sonra yeni yasa için çalışmalarımıza hızla başladık. Önümüzdeki yılın ilk aylarında sonuçlanmış olacağını umut ediyoruz. Yeni yasayla bu tür boşlukları da ortadan kaldıracağız”.

Yorumlar
Murat Gültekin
21 Eylül 2018, Cuma 01:38
Denetimler çoğalmadıkça bu iş çözülemeyecek. Sadece kokartlı lar denetleniyor gibi bir algı oluştu bende.
M.Kamil Türkmen
05 Eylül 2018, Çarşamba 11:55
Adil bey 2863 sayılı yasada meslek serbest yapılabilir 1 kişide olur fazlada sözleşme yapmanız önemli.yeterki Türsab denetimini tam yapsın denetimlerde TUREB-TÜRSAB işbirliği yaparsa hiç bu dediğinize gerek te kalmaz.
Sinan Akdeniz
05 Eylül 2018, Çarşamba 11:10
Olmasi gereken buydu. Tursab ve Tureb ile turizmimiz daha da gelisecektir
Adil Yavuz
04 Eylül 2018, Salı 04:20
Rehberlerinde Acentesiz Grupları Almayacağını Garanti Etmediğiniz Sürece Bir Faydası Olmaz
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha