TÜRSAB Hukuk Başdanışmanı avukat İlker Ünsever: Yeni yasa mağduriyetleri önleyecek

TÜRSAB Hukuk Başdanışmanı avukat İlker Ünsever: Yeni yasa mağduriyetleri önleyecek
13 Haziran 2019, 10:02
Ramazan Bayramı tatilinde turları iptal edilen bazı tatilciler parasını alamayınca mağdur oldu. TÜRSAB Hukuk Başdanışmanı avukat İlker Ünsever konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Ramazan Bayramı tatilinde günler öncesinden paralarını ödeyerek tatile gitmeyi bekleyenler Esila Tur'dan gelen mesajla turlarının gerçekleşmeyeceğini öğrendi. Bazı mağdurlar ise havalimanına gittiklerinde gerçekle yüzleşti. Uçak biletlerinin alınmadığını otel rezervasyonlarının ise hiç yapılmadığını gördü. Yaşanan bu olayın ardından Esila Tur’dan tatil satın alan yüzlerce kişi de bir araya gelerek mağduriyetlerinin giderilmesi için polise ve savcılığa şikayette bulundu. Dün itibariyle Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’ne başvuran mağdur sayısı 95’e ulaşırken, bazı mağdurlar Esila Tur’dan tatil satın alıp gidemeyen kişi sayısının 458 olduğunu iddia etti.

Yasanın devreye girmesiyle mağduriyetler önlenecek

TÜRSAB Hukuk Başdanışmanı ve Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Öğretim Görevlisi Avukat İlker Ünsever, Hürriyet'e konu ile ilgili şunları söyledi: “Sonradan teslim yapılan işler hukuken kontrol altına alınmalıdır. Seyahat acenteciliği de sıkı kurallara bağlı olmalıdır. Mevcut yasa ile bu tip mağduriyetler engellenemiyor. Sadece 7 bin TL’lik teminat verilerek bu işin ticareti yapılabiliyor. Çıkması beklenen yeni yasada ise ‘mesleki sorumluluk sigortası’ şartı bulunuyor. Ayrıca turizm ürünleri için de ekstra bir sigorta olması isteniyor. Yasanın devreye girmesiyle bu tip durumların önüne geçilecek. Şu anda yaşanan durumda ise kredi kartı ile ödeme yapanlar bankaya itiraz etmeleri halinde paralarını alabilirler. Ancak nakit verilmişse bakanlığın da yapabileceği bir şey yok. Sadece savcılık bu işi planlı dolandırıcılık olarak değerlendirirse cezai yaptırım uygulanabilir.”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha