TÜRSAB Boğaziçi BTK, Zonguldak’ı üyelerine tanıttı

TÜRSAB Boğaziçi BTK, Zonguldak’ı üyelerine tanıttı
09 Mayıs 2023, 00:00
Zonguldak’ın turizm potansiyeli, TÜRSAB Boğaziçi BTK tarafından düzenlenen infoyla seyahat acentalarına tanıtıldı.

TÜRSAB Boğaziçi Bölge Temsil Kurulu’nca düzenlenen “İki Katlı Şehir Zonguldak’ı Keşfet” info gezisi 4-6 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirildi. Batı Karadeniz BTK ve Zonguldak Turizm Tanıtım Grubu tarafından desteklenen infoda seyahat acentalarına Zonguldak’ın turizm ürünleri ve tur rotaları tanıtıldı.

Vali Mustafa Tutulmaz: Zonguldak’ın doğasını kültürünü ve sanayi mirasını dünyaya tanıtmak istiyoruz

Seyahat acentalarına, Zonguldak Polis Evi’nde verilen davette hitap eden Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, bölgenin doğallığını koruyan bir destinasyon olduğunu belirterek, “Yaklaşık 3 yıldır Zonguldak’ın daha fazla turist alması için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin sanayi alanında lokomotif şehirlerinden olan Zonguldak’ın doğal ve kültürel zenginliklerini sizler aracılığıyla tüm dünyaya tanıtmak istiyoruz” dedi.

TÜRSAB Boğaziçi BTK Başkan Vekili Nurettin Demirci, Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz'a turizm sektörüne verdiği destekler nedeniyle teşekkür ederek hediye taktim etti.

Zonguldak, doğal güzellikler ve endüstri mirasıyla öne çıkıyor

Zonguldak’ın doğal güzelliklerin yanında endüstri mirasıyla da öne çıkan bir şehir olduğunu vurgulayan Vali Tutulmaz, “İlk santrallerin yapıldığı, ilk fabrikaların açıldığı, 200 yıla yaklaşan bir kömür kültürünün ve geleneğinin olduğu bir şehirdesiniz” diye konuştu.

Zonguldak’ta turizmi geliştirmek için yaptıkları çalışmalardan bahseden Tutulmaz, Maden Müzesi ve Maden Deneyim Müzesi'nin kentin benzersiz turizm ürünleri olduğunun altını çizdi.

Gökgöl Mağarası

“Gökgöl Mağarası önemli bir turizm ürünü”

Kentteki mağaraların turizm açısından taşıdığı öneme dikkat çeken Tutulmaz, “Şehrimiz mağaralarıyla da önemli bir turizm potansiyeline sahip. Bugüne kadar çok sayıda mağara gördüm, ama içinden nehir akan mağarayı ilk defa Zonguldak’ta gördüm. Gökgöl Mağarası'nın mutlaka gezip görülmesi gereken önemli bir turizm ürünü olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

“Kolay ulaşılabilir bir destinasyonuz”

Zonguldak’ın ulaşılabilir bir turizm destinasyonu olduğu gerçeğinin altını çizen Vali Tutulmaz, kente üç saat uzaklıkta bulunan şehirlerdeki nüfusun 35 milyonun üzerinde olduğunu söyledi. Tutulmaz söyle devam etti: “Kolay ulaşılabilir bir destinasyonuz. Farklı deneyimler arayan tüm yerli ve yabancı turistleri Zonguldak’ta ağırlamak istiyoruz.”

Maden Müzesi Deneyim Ocağı

Acentalar: Zonguldak doğru stratejilerle cazibe merkezine dönüşebilir

Bölgede temaslarda bulunan seyahat acentaları, Maden Müzesi, Harmankaya Kanyonu, Gök Göl’ün turizm açısından oldukça değerli ürünler olduğuna dikkat çektiler. Bölgenin doğal güzelliklerinin yanında endüstri mirasıyla da değerli bir destinasyon olduğunu belirten seyahat acentaları, Zonguldak’ın doğru stratejiler ile yakın bir gelecekte önemli bir turistik cazibe merkezi haline gelebileceğini belirttiler.

Haber ve Fotoğraf: Şenay Yurtsever

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha