TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya: Acentaları olumsuz etkileyecek

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya: Acentaları olumsuz etkileyecek
14 Ocak 2020, 09:30
TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya BDDK'nın yurt dışı seyahatlerinde kredi kartı taksit sayısını 6'dan 3'e düşürmesiyle ilgili kararını değerlendirdi.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, maliyetin yüksek olması nedeniyle yurt dışı seyahatlerde kredi kartının yaygın olarak kullanıldığını belirtti. Taksit sayısının azaltılmasının özellikle küçük acenteleri olumsuz etkileyeceğine dikkat çeken Bağlıkaya, finansal yapısı güçlü olan şirketlerin ödeme konusunda alternatifler bulabileceğini, ancak küçük acentelerin paket tur satmasının zorlaşacağını ifade etti.

Bağlıkaya açıklamasında, alınan kararın KKTC'yi de olumsuz etkileyeceğine dikkat çekti. KKTC için taksit sayısının 6'dan 9'a çıkarılmasını beklerken 3'e düşürüldüğünü belirten TÜRSAB Başkanı, ''Karar Kıbrıs’a yönelik turizm hareketini olumsuz etkileyecek. Yaygın kabulün aksine, bu ülkeye paket tur alanlar esas olarak kumarhaneler için oraya gitmiyor, yıllık tatil için gidiyor. Bu karar KKTC’nin ekonomisi için de olumsuz olacak.'' değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar
Cengiz Cansız
15 Ocak 2020, Çarşamba 12:28
Sn.Başkan, durum çok kötü. Bilet satışı küçük acentalarda sıfırlandı. Bildiğiniz sıfır. Bakın gücünüz kudretiniz var, imkanınız var lütfen anket yaptırın acentalara göreceksiniz. Otel İç Pazar fiyatları 2018 deveülasyondan sonra %300'e varan artışlar oldu, otel satışımız %50-60 bandında daraldı. Patron Bakanımız bu rakamları çok çok net görüyor ve biliyor, sizde biliyorsunuz. Geriye sadece kültür turu ve outgoing kaldı. Outgoing rakamlarının yükseldiğini görünce 6'dan 3'e çektiler ve Kıbrıs'la beraber Dünya ile bağlantımız sıfırlanıyor. Kimse ayda 750 TL ödeyecekken 1500 TL ödeyemez, akıl var nizam var. İnsanlar burada taksit yapıp, yanlarındaki nakiti gittikleri yerde harcıyorlardı. Şimdi olan gezgine ve ufak acentalara oldu. Bakan Bey bizi sallamaz, duymaz, işitmez. Tek umudumuz TURSAB Başkanlık makamı, yani sizsiniz. Saygılar
KAYALARLIOĞULLARI
15 Ocak 2020, Çarşamba 11:09
başkanım topluca itiraz kampanyası oluşturulmalı ve yasamızda bu taksit oranlarıda geçmeli
Ne fark eder sorun değişirmi
14 Ocak 2020, Salı 08:53
Sn. Başkan hergün yeni bir darbe turizme D2 müze bilet zamları zoraki vergiler acaba siz yada sn bakan birşey yapacakmısınız bakacakmısınız
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha