Turları iptal edilenler mağdur oldu, acenta 'Ödeme yapılacak' diyor

Turları iptal edilenler mağdur oldu, acenta 'Ödeme yapılacak' diyor
13 Haziran 2019, 09:23
Geçtiğimiz hafta Ramazan Bayramı tatilinde turları iptal edilen bazı tatilciler parasını alamayınca mağdur oldu. İzmirli acentanın sahibi ödemelerin yapılacağını öne sürdü.

Ramazan Bayramı tatilinde günler öncesinden paralarını ödeyerek tatile gitmeyi bekleyenler Esila Tur'dan gelen mesajla turlarının gerçekleşmeyeceğini öğrendi. Hürriyet'ten Burak Çoşan'ın haberine göre bazı mağdurlar ise havalimanına gittiklerinde gerçekle yüzleşti. Uçak biletlerinin alınmadığını otel rezervasyonlarının ise hiç yapılmadığını gördü. Yaşanan bu olayın ardından Esila Tur’dan tatil satın alan yüzlerce kişi de bir araya gelerek mağduriyetlerinin giderilmesi için polise ve savcılığa şikayette bulundu. Dün itibariyle Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’ne başvuran mağdur sayısı 95’e ulaşırken, bazı mağdurlar Esila Tur’dan tatil satın alıp gidemeyen kişi sayısının 458 olduğunu iddia etti.

'Ödeyeceğiz, zamana ihtiyacımız var'

Hürriyet'in ulaştığı Esila Tur’un sahibi ise geçen yılın ağustos ayından bu yana şirket olarak bazı ekonomik sıkıntılar yaşadıklarını ifade ederek şöyle konuştu: " En son geçen yıl ekim ayında 29 Ekim döneminde turlarımızı gerçekleştiremedik. O dönem 480 kişi mağdur olmuştu. Ancak bu 480 kişiye 3 ay içinde 640 bin TL’lik iadelerini yaptık. Bu olay üzerine bakanlık acentemizi geçici olarak kapatmıştı. Sonrasında çalışmaya devam ettik. İcralarla boğuşuyorduk. Şimdi de aynısını yaşadık. Toplamda 600 bin TL’lik ödeme aldık. Bayram döneminde gerçekleştiremediğimiz turlar için ise yaklaşık 350 bin TL almıştık. Kredi kartı ile ödeme yapanlara zaten paraları iade ediliyor. Nakit ödeme ise yaklaşık 100 bin TL. Nakit ödeme yapanların paralarını da iade edeceğiz. Ancak sadece biraz zamana ihtiyacımız var. 20 yıllık TÜRSAB'a kayıtlı bir firmayız ve pazartesi günü de ofisimizi açacağız.”

Yorumlar
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha