Türkiye'nin Müslüman seyahat pazarındaki avantajları ve dezavantajları

Türkiye'nin Müslüman seyahat pazarındaki avantajları ve dezavantajları
07 Ağustos 2018, 10:04
Mastercard’ın “Müslümanların Seyahat Tercihleri” araştırmasının sekizincisi yayımlandı. Türkiye kriterler toplamında 4. sıradaki yerini ve “ulaşım kolaylığı” kriterinde 130 ülke arasındaki liderliğini korudu.

Mastercard ile Müslüman dünyasının turizm ihtiyaçlarına yönelik puanlama, rezervasyon, danışmanlık, eğitim, etkinlik yönetimi gibi konularda hizmet veren CrescentRating “Müslümanların Seyahat Tercihleri Endeksi” raporunun sekizincisi yayımlandı. İslam İşbirliği Konferansı üyesi 48 ülke ve İslam İşbirliği Konferansı üyesi olmayan 82 ülkenin dahil olduğu, toplam 130 ülkeyi kapsayan 2018 raporuna göre, Türkiye 4. sırada yer alırken, ilk sırada yine Malezya var. Endonezya ve Birleşik Arap Emirlikleri aynı puanla 2. ve 3. sırayı paylaşırken, ilk dört ülkenin ardından Suudi Arabistan, Katar ve Fas sıralanıyor.

Araştırmaya göre 2018 yılında 131 milyon Müslüman turistin dünyayı gezdiği tespit edilirken, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olmayan ülkelerin, gelişen Müslüman turist pazarına yönelik olarak İslami ihtiyaçlara göre yaptıkları düzenlemeler ile gelişim içinde olduğu görüldü. Çoğunluğu Müslüman olmayan Singapur, Tayland ve Birleşik Krallık gibi ülkeler ise Müslüman turistlerin tercih listesinde ilk dokuz ülkeden sonra geliyor.

Türkiye ulaşım kolaylığı ile ilk tercihken, iletişim için çok çalışması gerekiyor

Türkiye, havayolu bağlantılarının bulunması, ulaşım kolaylığı ve vizesiz ulaşım imkanları açısından en üst sırada yer alırken, Türkiye’yi sırasıyla Malezya, Tayland, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar takip etti. Türkiye aynı zamanda Müslüman iş insanlarının da ziyaret ettiği ülkelerin başında geliyor. Araştırmada, Türkiye, Malezya ve Endonezya gibi gelişen ekonomilerin, Müslüman iş insanlarını giderek daha fazla çektiği ve önümüzdeki yıllarda bu rakamın artacağı belirtiliyor.

Öte yandan, Türkiye’nin geliştirmesi gereken alanlara bakıldığında, ülke içindeki ulaşım ağı, yemek ve otel kriterleri dikkat çekiyor. Bununla birlikte Türkiye, “İletişim” ana başlığında yer alan İletişim’in Kolaylığı, Dijital Görünürlük ve Müslüman turistlerin ihtiyaçlarına destek olma kriterlerinde ilk 10 ülke arasında yer almaması, genel sıralamada 4. sırada kalmasının en önemli nedeni olarak gösteriliyor.

Müslüman Seyahat pazarı 2026’da 300 milyar dolar olacak

Araştırmaya göre, dünyada en hızlı artan grup olan Müslüman nüfusun 2050 yılında toplam 2,8 milyar olacağı tahmin edilirken, dünya üzerinde 3 insandan 1’i Müslüman olacak. Öte yandan 2026’da Müslüman seyahat pazarının 300 milyar dolar olacağının belirtildiği raporda, bu büyük pazar nedeniyle pek çok ülkede Müslümanlara yönelik ve onlar memnun edecek ürün ve hizmetlere yöneldiği görülüyor.

Araştırmaya göre Müslüman ülkelerde orta sınıfın giderek geliştiği ve gelirlerini harcamak üzere turizme yöneldikleri vurgulanırken, Suudi Arabistan’a yapılan Umre ziyaretlerinin yanı sıra, Ramazan ayının da artık Müslüman turistlerin tercih ettiği bir dönem olduğu görülüyor. Bu nedenle Ramazan ayında Müslüman turistlere yönelik özel deneyimler sağlayan ülkeler tercih ediliyor.

Yorumlar
Ferda KUTSAL
08 Ağustos 2018, Çarşamba 01:57
Haberdeki sayılar araştırmayı yapan Şirket tarafından kasıtlı olarak manipüle edilmiş olabilir. Bir Otelci olarak, mümkünse hiç arap turist almak istemiyorum ancak Ülkenin içinde bulunduğu durum buna müsaade etmiyor. Bence dünya ülkeleri kendilerini müslüman turizmine adapde edeceğine , müslüman turistler kendilerini medeni dünyaya adapte etsinler, herkes ve insanlık için daha hayırı olur...
KEMAL AKŞENER
08 Ağustos 2018, Çarşamba 10:51
Buradaki en büyük sıkıntı şu.Grup halinde seyahat eden Müslümanlar ki özellikle Endonezya ve Malezyadan gelenler burada tarikatlarla işbiriği içerisinde ve abuk subuk turla turizmle alakalı olmayan programlar,düzenin ve ne olup bittğinin belli olmadığı ,merdiven altı belgesiz araçların kullanıldığı ve kokart vs hak getire sözde rehberlerin etrafta dolandığı bir hareket vaziyetinde.Buna peki çanak tutanlar kimler ? Seyahat acentalarında normal eleman olarak çalışan 3-5 yeni yetme tip selamın aleykum alhamdulillah masallah i ogreniyor ardından brother aşağı sister yukarı merdiven altı kotasyonlar verip adamları getiriyor.Kaçak turların %99 u bunlar zaten.Peki önlem var mı? Yok.Bu adamlar halen piyasada mı?Evet .Düzelir mi? Kırmızı kar yağarsa evet düzelir.Sevgiler herkese
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha