Türkiye'de tartışılan uygulama Rusya gündeminde!

Türkiye'de tartışılan uygulama Rusya gündeminde!
16 Ocak 2020, 13:11
Rus Tur Operatörleri Birliği, turistlerin Türkiye’deki otel odalarına giriş yapmak için daha fazla beklemeleri gerekeceğini belirtti.

Rusya Tur Operatörleri Birliği, turistlerin Türkiye’deki otel odalarına giriş yapmak için daha fazla beklemeleri gerekeceğini belirtti. Bu, Türkiye’deki kişisel verilerin korunmasına ilişkin yasadan kaynaklanıyor. Otelciler kimlik fotokopisi olmadan işlem yapmanın çok zor olacağını savunuyor.

Yasa 2016’da yürürlüğe girdi, ancak otelciler bu tür ihlaller için cezalandırılmaya yeni başlayacak. ATOR, bu yasaya göre otel çalışanlarının konukların kimlik kartlarının fotoğrafını çekme veya fotokopi çekmesine, onlardan başka kişisel bilgiler istemesine (örneğin, kredi kartı ve cep telefonu numaraları) veya biyometrik veri toplamasına izin verilmediğini bildirdi. Ancak, yüksek sezonda oteller check-in işlemlerini hızlandırmak için konuk pasaportlarının kopyalarını almaya devam ettiler.

Hatırlanacağı üzere Türkiye, 1 Nisan’dan itibaren otellerde, tatil köylerinde, misafirhanelerde ve kamp alanlarında konaklama vergisi uygulayacak. 2020 yılı sonuna kadar, bu tür gayrimenkul sahipleri devlete sağlanan tüm hizmetlerin maliyetinin yüzde 1’ini ödeyecek ve bir yıl içinde oran yüzde 2’ye yükselecek.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha