'Türkiye'de 500 otelle çalışıyoruz' dedi, sayıyı artırmak için çağrı yaptı

'Türkiye'de 500 otelle çalışıyoruz' dedi, sayıyı artırmak için çağrı yaptı
24 Kasım 2023, 11:19
İngiltere’nin en büyük ikinci havayolu şirketi Jet2'nin CEO'su Steve Heapy Antalya'da düzenlenen 13. Uluslararası Resort Turizm Kongresi'nde konuştu.

İngiltere’nin en büyük ikinci havayolu şirketi Jet2'nin CEO'su Steve Heapy Antalya'da düzenlenen 13. Uluslararası Resort Turizm Kongresi'nde konuştu.

Otelciler bizimle irtibata geçsin

İngiltere'den Türkiye'de Antalya, Bodrum, İzmir ve Dalaman'a uçtuklarını belirten Heapy, " Türkiye'ye koltuk kapasitemizi 2023 yılında yükselttik. 2024 için de artırdık. Yıl boyunca uçuyoruz. Türkiye de 500 otelle çalışıyoruz ve çalıştığımız otel sayısını daha da artırmak istiyoruz. Otelcilere bizimle irtibata geçmelerini istiyoruz" dedi.

Türkiye dünya turizminde büyüyor

Türkiye son 5 yılda 20 kez ziyaret ettiğini, tatile de geldiğini belirten Heapy konuşmasına şöyle devam etti:

" Türkiye geçmişi tarihi değerleri ve misafirperverliği ile doğu batı arasında bir köprü oldu. Türkiye’nin dünya turizminde nerede olduğundan bahsetmek istemiyorum. Kapadokya, Pamukkale, Göbeklitepe gibi harikalar kendilerini gösteriyor. Türk hükümeti altyapı çalışmalarını stratejik olarak odaklandı ve turizmi çeşitlendirdi. Çok güzel bir büyüme görüyorum ve bu devam ediyor.

Örneğin Türkiye’deki oteller konfor hijyen ve gıda standartlarını artırmak içini çok büyük yatırımlara yaptılar. Türkiye otelleri artık çok iyi seviyelerde. Butik oteller ve her şey dahillerde değişik sunumlar oluyor. Bununla ilgili çok büyük bir tecrübemiz var.

Havaalanındaki yatırım ve artışlar da çok önemli İstanbul ve Antalya havalimanındaki yatırımlar birçok Avrupa ülkesinin gelmesini sağladı ve bu gelişmeler büyük avantaj sağladı. Daha fazla uçak Türkiye’ye gelebilir duruma ulaştı.

Avrupa ile karşılaştırdığımızda, onların da personele sunduğu lojman yok. Havalimanı kapasiteleri de iyi değil. Türkiye gibi bir ülkenin bu konulardaki öncelikleri görmek çok önemli.

Bodrumda da atık su ve altyapı yatırımları yapılıyor. Antalya’da da bu alanda önemli yatırımlar yapılıyor.

Çok şanslısınız ki Türkiye'de yurtiçi turizm de destekleniyor. Bakanınız endüstriden geliyor ve bir çok konuyu çok iyi biliyor.

Bakanlık sayesinde uzun vadeli yatırımlar yapılıyor ülkeye. Örneğin İspanya’da hükümet turizme daha az destek oldu.

Sürdürülebilirlik herkesin konuştuğu bir kavram. Birkaç yılda değil de her zaman olacaktır.

Tatili en az karbon ayak izi bırakacak yerlerde yapmak isteyecek tüketiciler.

Bununla ilgili iki tür çalışma var. Birincisi oturup kaçınılmaz sondan endişelenmek, ikincisi de önlemek için çalışmalar yapmak. Biz jet 2 olarak ikinci seçeneği tercih ediyoruz. Türk hükümetinin bu alandaki çalışmaları çok önemli.

Türk otellerinin güneş panellerine yatırım yapmalarından etkilendim

Otellerin güneş panellerine yatırım yapmalarından da etkilendim. Bu pazarlamada önemli bir avantaj sağlayacaktır.

Jet2 olarak biz daha az karbon salan uçaklara yatırım yaptık.

Türkiye'deki bu değerleri biz Jet2 olarak anlatıyoruz. Bir çok nesilden müşterilerimiz geliyor.

İngiltere'de maliyet daha fazla önemli hale geldi. Türkiye bu noktada daha güzel ürünler sunuyor. Kaliteli hizmet müşterilerin sadık kalmasını sağlıyor. Türkiye çok yönlü bir tatil sunuyor.

Yapay zeka teknolojisi kullanıldığında çok güçlü bir aktör olacak. Yapay zeka müşteri deneyimini çok değiştirecek.

Havayolu olarak biz bunları kullanarak, demografik yapıya göre kimlerin neler satın alabileceğini görüyoruz. Bunu otellerimizin pazarlamasında da kullanıyoruz. Ne zaman alışveriş yapabileceklerini yapay zekayla hesaplayıp daha düşük maliyetle da verimli kampanyalar yapıyoruz.

Örneğin yapay zekayı kullanarak, müşteri şikayetlerindeki trendleri görüyoruz. İdari sistemimizde de kullanabiliyoruz.

Şirket içinde personelin bina içindeki yerinden transfere kadar her alanda kullanıyoruz ve sonuçlar daha iyi oluyor.

Şirket içinde bazı kişiler bunu kullanıyoruz herkes kullanıyor bizimde kullanmamızı lazım. Neyi nasıl yapacağımızı bilmemiz ve yapay zekayı kullanmamız lazım.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha