Türk turizminin önündeki en büyük tehlike!

Türk turizminin önündeki en büyük tehlike!
09 Haziran 2018, 07:17
Akdeniz dünyanın en büyük "çöp denizlerinden" birine dönüşmek üzere... En fazla plastik atık ise Türkiye ve İspanya’dan dökülüyor.

Türk turizminin en önemli ürünü deniz-kum-güneşte tehlike çanları çalıyor. Doğal Hayatı Koruma Vakfı'nın (WWF) açıkladığı rapor, Akdeniz'in plastik çöp denizine dönüşmek üzere olduğunu ortaya koydu. Rapora göre, Akdeniz'de kilometre kare başına 1,25 milyon parça mikroplastik atık bulunuyor. Bu, dünyadaki toplam mikroplastiğin yüzde 7'sinin dünyadaki su miktarının yalnızca yüzde birini oluşturan Akdeniz'de bulunduğu anlamına geliyor.

En fazla çöpü biz atıyoruz

Akdeniz'in dünyada en fazla plastik atığın biriktiği altıncı bölge haline geldiğinin belirtildiği raporda en fazla çöpün Türkiye ve İspanya'dan geldiği, bu ülkeleri İtalya, Mısır ve Fransa'nın takip ettiği belirtildi.

Söz konusu kirliliğe gerekli tedbirler alınmaksızın çöplerin deniz yakınlarında imha edilmesi, nehirlerle taşınan çöpler ve turistik aktivitelerin neden olduğu vurgulanıyor. Her yıl tatilini Akdeniz kıyısında geçiren 320 milyon turistin, oluşan çöpü miktarının yüzde 40'ından sorumlu olduğu tahmin ediliyor.

Yorumlar
Zafer Cengiz
09 Haziran 2018, Cumartesi 07:38
Aslında bu çöplerin ne kadarının Mangalcılar ve ne kadarının da Yatçılar veya gemilerden geldiğini filan tespit etmek gerek! Eskiden "konyaaltı plajindaki yoğun ziftlerin- Açıktan geçen Yunan gemilerince kasten döküldüğü" rivayet olunurdu.. Sonuçta "çöplerini bile halledemedigimiz bir turizmin içinde" çırpınarak boğulup gidiyoruz işte walla? #TurizmdeÇÖZÜM #TAG
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha