Türk turizmindeki canlanma komşunun da yüzünü güldürdü

Türk turizmindeki canlanma komşunun da yüzünü güldürdü
14 Mart 2019, 08:59
Uzun bir aradan sonra Türkiye’nin Doğu Akdeniz turizm denklemine dinamik bir şekilde geri dönüşü ve Türk lirasının yabancı döviz karşısında değer kaybetmesi Yunanistanlı turizm acentelerini ve gemicilik sektörü temsilcilerinin yüzünü güldürüyor.

Türkiye'deki turizmde yaşanan canlanma komşu Yunanistan'la ortak turizm projelerini yeniden hızlandırdı. Yunanistan ile Türkiye arasında düzenlenen ortak turizm paketlerinde yüzde 6-8'lik artış bekleniyor.

Gemi turizminde ortak paket olarak sunuluyor

Gazete Duvar'dan Nikolaos Stelya'nın haberine göre Uluslararası turizm acenteleri gemi seyahatlerinde Türkiye ve Yunanistan’ı ortak bir gidilecek yerler paketi olarak müşterilerine sunuyor. Yunanistan Gemi Sahipleri ve İlişkili Üyeler Birliği (EEKFN) 2019'da Yunanistan ile Türkiye arasında düzenlenen ortak turizm paketlerinde %6-8’lik artış bekliyor.

Türkiye gemilere cazip fiyatlar ve imkanlar sunuyor

Yunanistan basınına konuşan birlik başkanı Theodore Kontes şunları kaydetti: “Türk yetkilileri, tur operatörlerini geri kazanmak için proaktif bir strateji izliyor. Dönemlere, turist sayısına ve yanaşma adetine göre Türkiye’deki liman ücretlerinde indirimlere gidiliyor. İstanbul öncü liman rolüne yeniden soyunuyor. Gemilere cazip fiyatlar ve imkanlar sunuyor.”

Liradaki değer kaybı ortak paketlere ilgiyi artırdı

Yunanistan turizm sektörü temsilcilerine göre Doğu Akdeniz’deki turistik canlanmanın öbeğinde bir başka gelişme de önemli rol oynuyor. Türk lirasının aşırı değer kaybı yabancı turistler açısından Türkiye’yi daha da çekici kılıyor. Bu bağlamda gerek yabacı gerekse de Yunanistanlı tur operatörleri ve turistik gemi işletmecileri açısından ortak Yunanistan-Türkiye paketleri daha da çekici bir hal alıyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha