Turizmde öyle çok abartıldığı kadar artış göremiyorum

Turizmde öyle çok abartıldığı kadar artış göremiyorum
08 Mart 2019, 09:50
40 yılı aşkın süredir turizm sektöründe yer alan Diana Travel Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Tonbul, dikkat çekici açıklamalar yaptı.

40 yılı aşkın süredir turizm sektöründe yer alan Diana Travel Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Tonbul, dikkat çekici açıklamalar yaptı. Sesgazetesi'nde yer alan habere göre Tonbul, turizmde öyle çok abartıldığı kadar artış göremediğini söyledi. Tonbul, " Açık konuşmak gerekirse biz Türk toplumu olarak abartmayı seviyoruz, turizmde öyle çok abartıldığı kadar artış göremiyorum. Çok büyük bir artış var mı? Hayır. Benim tespitim, bu yıl daha çok son dakika pazarının artış yılı olacaktır. Bu da bizim yüksek teknolojiyi daha iyi kullanmamız gereğini öne çıkarıyor. Profesyonelce çalışan arkadaşların bütün dikkat ve yatırımlarını yüksek yatırımlara yapmalarını öneriyorum. Turizm hepimizin müşterek silahı olduğu kadar, herkes kendi yaptıklarını ön plana çıkarmak istiyor. Kara kutu istemiyor, uçağını, otelini, transferi kendisi almak istiyor" diyerek dijitalleşmenin önemini vurguladı.

Kuşadası ciddi pazar payı kaybediyor

Turizmin başladığı ilk yıllarda turistlerin büyük çoğunluğunu Kuşadası'nın aldığını belirten Tonbul, ama şu anda istatistiklere göre, Kuşadası’nın İzmir’e inen uçaklardan aldığı payın yüzde kırkı bile bulmadığını söyledi. Tonbul, " Ciddi biçimde bir pazar payı kaybediyoruz. Biz Diana Travel olarak daha çok ikamet yani konaklamalı turizme yönelik çalışıyoruz, bu yönden baktığımız da zaman bana göre 1960’larda durmuş gibi geliyor. Yeni yatırım yok, Turist buraya gelirken 3 saatini uçakta, 2 saatini otobüste, maksimum bir gününü de gezide geçirir. Tatil süresinin kalanını otelde geçirir. Kuşadası’nda yeni otel yatırımı yok. Yeni yatırım alanları açılmasını öneriyorum. Otel olmadan konaklamalı turizminde başarılı olunacağına inanmıyorum." diye konuştu. Tonbul, kruvaziyer gemilerinin Kuşadası’na asıl gelme sebepleri Efes antik kenti olduğunu belirterek Selçuk ilçesine kadar gelen raylı sistemin Kuşadası’na uzatılması gerektiğini de vurguladı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha